اثر هاله ای پدیده مرموز روانشانسی برای تبدیل شدن به ابر قهرمان

اثر هاله ای پدیده مرموز روانشناسی برای تبدیل شدن به ابر قهرمان

مرزها ساخته ذهن انسان هستند. پدیده مرموز روانشناسی به نام اثر هاله ای این موضوع را اثبات می کند. فاصله شما از نسخه ابر قهرمان تان تنها چند ثانیه است.

سال ۱۹۲۰ بود. روانشناسی عجیب پدیده ای را کشف کرده بود. پدیده ای که چنان اثر قدرتمند و باورنکردنی داشت که نمی توان هیچ گاه آن را فراموش کرد. این روانشانس ادوارد تورندایک (Edward Thorndike) بود که نام این پدیده مرموز را اثر هاله ای گذاشت. پدیده ای که درهای ابر قهرمان شدن را باز می کرد. نام این پدیده اثر هاله ای بود.

تا به حال دقت کردید نصحیت بهترین دوستتان دلنشین تر از نصحیت پدر و مادر تان است؟ یا در درس استادی که دوستش دارید نمره های بهتری را دریافت می کنید؟ و یا خوردن همان کیک که همیشه درست می کردید زمانی خوش طعم تر می شود که با بهترین دوست تان می هستید. این دقیقا اثر هاله ای است.

اثر هاله ای دلیل اهمیت بالای برخورد اول در اولین ملاقات است که می تواند سرنوشت ساز باشد

 

عکس نوشته انگیزشی

تجربه ابر قهرمان بودن :

تا به حال نگاهی به ابر قهرمان ها در فیلم های هالیوودی کردید؟ کدام یک از این ابر قهرمان ها از دیگران قدرتمند تر بود؟ بله درست است دقیقا همان ابر قهرمان هایی که می توانستند ذهن دیگران را تغییر دهند.

واکنش تان چیست اگر بگویم شما به کمک اثر هاله ای می توانید در روابط با دوستان، خانواده، همکار و یا حتی افراد غریبه شخصی باشید که می توانید ذهن آن ها را تغییر دهید و حرف، حرف شما شود.

استفاده هایی که می توانید از اثر هاله ای کنید :

 • در هر مصاحبه کاری یک شاهکار بی بدیل باشید.
 • قدرتمند ترین فرد بین دوستان تان باشید.
 • آهنربایی برای جذب دیگران باشید
 • کلامی نافذ داشته باشید.
 • یک تیم دوستی و یا کاری مستحکم تشکیل دهید
 • کاری کنید دیگران زمانی که در کنار شما هستند به معنای واقعی کلمه لذت ببرند.
 • فروش بسیار زیادی داشته باشید و مشتریان عاشق خرید کردن از شما شوند.
 • نا شرکت و یا برند تان را تبدیل به یک ناجی برای مشتری کنید.
 • و….

به جرات می توانم بگویم هیچ ابر قهرمانی در هیچ فیلمی این همه قدرت یکجا نداشته است. پس ارزش این را دارد که این مقاله را با تمرکز بالا و با ذهن باز بخوانید.

 

عکس نوشته انگیزشی

استفاده از قدرت اثر هاله ای برای ابر قهرمان شدن :

احساسی که در دیگران ایجاد میکنید، دقیقا بر روی قضاوتشان از قابلیت های شما تاثیر میگذارد.

شما هر چقدر که توانسته باشید در دیگران احساس بهتری ایجاد کنید به همان میزان تواسته اید نزد دیگران توانایی ها و قابلیت های بیشتری داشته باشید.

برای اولین بار که اِدوارد تحقیقی بر روی این پدیده روانشناسی انجام داد، متوجه شد که معلمینی که ذهنیت قبلی از شاگردشان داشتند، معمولا با همان ذهنیت برگه امتحان شاگرداش را تصحیح میکردند. یعنی اگر از یک شاگرد ذهنیت “زرنگ” داشتند با دقت کمتری برگه ی امتحانی او را تصحیح میکردند و اگر از شاگردی ذهنیت “تنبل” داشتند، بسیار بدبینانه برگه امتحانش را تصحیح میکردند… این دقیقا خطای روانشناسی ای بود که اِدوارد متوجه آن شده بود و نام آن را اثر هاله ای گذاشت.

شرکت ها و برندهای موفق دنیا؛ به خوبی از این اثر آگاهند و برای حفظ جایگاه بالا شان در ذهن مشتری از آن استفاده می کنند. به گونه ای که هیچ گاه اجازه نیم دهند کوچکترین خدشه ای به نام برند و یا خدماتتشان وارد شود.

شما هم احتمالا داستان یک کشتی BMW را شنیده اید که بخاطر یک خط کوچک روی درب یکی از خودرو ها کل بار را به آلمان برگردانند.

جای تعجب نیست چرا مردم از برندهای داخلی خوششان نمی آید. البته تا حدودی حق دارند چون به یاد می آورم یک سری پژو ۴۰۵ ها آتیش می گرفتند و راننده زنده زنده از این آتش گرم لذت می برد. انتظار می رفت که کل این خودروها را به کارخانه برگردانند و اوراق کنند اما تصمیم هوشمندانه تری گرفته شد، صاحبان خودرو موظف شدند یک کپسول آتش نشانی بخرند و در ماشین بگذارند.

این خدشه ای که به نام این برند داخلی وارد شده باعث می شود اگر بهترین خودرو را هم تولید کنند باز هم مردم رقبتی نسبت به خرید آن از خود نشان ندهند.

در رستوران های بزرگ، شیک و مجلل، به احتمال زیاد معمولی ترین غذا را هم “یک غذای لذیذ” قضاوت خواهید کرد. اما در یک رستوران به نسبت کثیف و نامرتب، شاید بهترین غذا را “معمولی” و “بد” قضاوت کنید.

برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از اثر هاله ای کنید باید این چهار فاز را انجام دهید.

عکس نوشته انگیزشی

 

چهار فاز مهم در ایجاد اثر هاله ای :

 

فاز اول | لحظات ابتدایی برخورد :

یکی از مهمترین نکات در استفاده از اثر هاله ای، تاثیر ابتدایی دیدارتان به دیگران است. شما باید بتوانید در همان لحظات ابتدایی دیدار، احساس خوبی در طف مقابلتان ایجاد کنید.

شما می توانید این کار را با تعریف کردن از او در لحظه اول برخوردتان انجام دهید.

 • جه لباس زیبایی پوشیده ای
 • این ست به شما خیلی می آید
 • بسیار خلاقانه رنگ های لباس تان را انتخاب کرده اید
 • مدل موی جدیدتان شما را عالی تر کرده
 • و….

 

فاز دوم | با یک گپ ساده شروع کنید :

حتی اگر با یک غریبه آشنا شدید؛ نیاز نیست زندگی نامه طرف مقابلتان را بدانید  تا با او صحبت کنید؛ کافیست یک صحبت کوتاه و ابتدایی با طرف مقابلتان داشته باشید تا حس اعتمادی نسبت به شما ایجاد شود.
نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که نباید وارد بحث هایی شوید که نظر طرف مقابلتان اهمیت زیادی داشته باشد. برای مثال دیدگاه سیاسی، مذهبی، خانوادگی و … مناسب گفتگوی کوتاه و ساده نیستند. سعی کنید از ابتدایی ترین موضوعات مانند آب و هوا، ترافیک و … استفاده کنید.

 

جملات انگیزشی

جملات انگیزشی

فاز سوم | تا فرصتی پیش آمد، کمک کنید :

هر زمانی که توانستید، سعی کنید به دیگران کمک کنید. این کار به طرز عجیبی تاثیر فوق العاده عالی هم بر روی دیدگاه طرف مقابل و هم بر روی روحیه شما خواهد داشت.

بیایید یک امتحان ساده ای را با همدیگر انجام دهیم. یک روز که واقعا حوصله انجام هیچ کاری را نداشتید به یک نفر کمک کنید تا متوجه انرژی عجیبی که درون تان بوجود می آید شوید.

 

فاز چهارم |  بگذارید به شما محبت کنند :

وقتی کسی لطفی در حق شما انجام می دهد، حس خوبی نسبت به شما در وی ایجاد می شود.

اگر می خواهید بر شخصی تاثیر مثبت بگذارید، کافیست از وی بخواهید لطفی در حق شما بکند.این لطف میتواند به سادگی پرسیدن ساعت، کمک کردن، آموزش دادن یا هرکار دیگری که شخص مورد نظر قابلیت انجامش را دارد.

پس از گذشت زمان، هرچقدر لطف و محبت بیشتری به شما کرده باشد، به همان اندازه تمایل بیشتری به شما نشان خواهد داد و احساس مثبتی از شما در وی ایجاد میشود.

بیشترین تاثیر را در اثر هاله، احساس دارد.

بالغ بر ۹۰% قضاوت های انسان ها احساسی است پس اولین هدف شما باید احساس طرف مقابل تان باشد. اگر  میخواهید تاثیر مثبت بر طرف مقابل تان بگذارید و شما را به عنوان یک ناجی در دنیای تنهای خویش بداند، کافیست احساسی خوب در او ایجاد کنید.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *