چگونه احساس خوشبختی کنیم

چگونه احساس خوشبختی کنیم

زمانی ما می توانیم احساس خوشبختی بدون حد و مرزی را تجربه کنیم که توانسته باشیم بر احساسات ناراحت کننده ما به شکل موثر و درست پیروز شویم و آن ها را تبدیل به لذت کنیم.

نمی خواهم به شما بگویم مثبت فکر کنیم یا منتظر باشیم کائنات کاری برای شما کنند، این جا می خواهم در رابطه با راه حل های علمی و عملی صحبت کنم که توانسته زندگی هزاران نفر را تغییر دهد.

 

۱-ناراحتی:

احساس ناراحتی از شدت زیادی برخوردار نیست ولی احساسی است آزاردهنده و مرتبا گلایه از آن دارد که اوضاع بر وفق مراد نیست

پیام احساس ناراحتی:

نخوت، ناشکیبایی، ناآرامی، پریشانی یا ندامت این پیام را به ما می دهند که مشکلی وجود دارد. ممکن است برداشت ما از شرایط نادرست بوده یا عملی که انجام داده ایم به نتایج دلخواه منتهی نشده است.

راه حل:

 1. مشخص کنید چه می خواهید.
 2. اقدامات خود را اصلاح کنید. نحوه عملکردتان را کمی تغییر دهید تا احساس تان نسبت به اوضاع یا نتیجه دلخواه تغییر کند.

اگر با احساس ناراحتی مانند بقیه احساسات، با شیوه ای درست برخورد نشود، شدت می یابد. ناراحتی تا حدی دردآور است ولی این که پیش بینی کنید ممکن است ناراحت شوید، بسیار عذاب آور تر از زمانی است که احساس ناراحتی می کنید.

باید به خاطر داشته باشیم که تصورات ما می توانند شدت احساسات را ۱۰ ها برابر افزایش دهند. در حقیقت، ضرب المثلی در شطرنج و عملیات نظامی داریم که می گوید: “اثر تهدید به حمله بیشتر از خود حمله است

جملات انگیزشی

۲-ترس:

ترس شامل درجات خفیفی از جمله دلواپسی و نیز درجات شدیدی از جمله نگرانی، اضطراب، بیم و حتی وحشت می باشد. ترس بنا به دلایل خاصی بروز می کند و دارای پیام ساده ای است.

پیام ترس:

ترس فقط یک پیش بینی است از واقعه ای که قرار است رخ دهد و باید خود را برای آن آماده کرد.  شعار پیش آهنگان این است : آماده باش!  باید خود را برای تحمل شرایط آماده کنیم. یا اینکه آن را تغییر دهیم. متاسفانه اکثر مردم می کوشند یا ترس خود را پنهان کنند و یا این که خود را در آن غرق کنند. هیچ یک از این دو حالت توجهی به پیام ندارد که ترس می کوشد به ما بدهد و لذا همچنان به کارش ادامه می دهد تا پیامش را دریافت کنیم.

نه اجازه دهیم ترس بر ما حاکم شود و نه با اندیشیدن به بدترین شرایط ممکن شدتش را افزایش دهیم.

راه حل:

عاملی را که موجب ترس تان می شود بررسی کنید و ببینید باید چه کار کنید تا از لحاظ روحی آمادگی پیدا کنید. توجه کنید باید دست به چه کارهایی بزنید تا بهترین نحو ممکن با شرایط موحود مقابله کنید.

گاهی اوقات تمام آمادگی لازم را در خود به وجود می آوریم و اطمینان داریم بیش تر از این نمی توان کاری کرد ولی همچنان می ترسیم. در این هنگام باید ترس را خنثی کرد: باید تصمیم بگیرید به کارتان ایمان داشته باشید.

باید مطمئن شوید همه تلاش تان را به کار برده اید تا برای مقابله با ترس آماده باشید و باید بدانید اکثر ترس ها به ندرت به واقعیت تبدیل می شوند. اما اگر چنین شد باید خود را برای آزردگی و رنجش آماده کنید.

 

۳-آزردگی و رنجش:

یکی از احساسات بشر که منجر به نابودی روابط فردی و شغلی می شود، احساس آزردگی است. آزردگی معمولا زمانی به وجود می آید که احساس می کنیم متضرر شده ایم. هنگامی که فردی آزرده می شود، غالبا دیگران را شماتت می کند. باید به پیام واقعی این حس توجه کنیم.

پیام آزردگی:

پیام آزردگی این است که به آن چه انتظار داشته ایم، نرسیده ایم. اکثر اوقات این احساس زمانی بروز می کند که شخصی به ما قولی می دهد و به آن عمل نمی کند. در چنین موردی، دیگر نسبت به آن شخص احساس صمیمت ندارید.

راه حل:

 1. توجه کنید که واقعا چیزی را از دست نداده اید. شاید آن چه را باید از دست بدهید برداشت نادرست تان است که شخص مقابل قصد آزارتان را دارد.
 2. از خود بپرسید: آیا واقعا چیزی را از دست داده ام؟ یا اینکه عجولانه و یک طرفه به قضاوت نشته ایم؟
 3. می توانید احساس خود را با ظرافت و به گونه ای مناسب با طرف مقابل در میان بگذارید.

 

جملات انگیزشی

۴-عصبانیت:

عصبانیت شامل درجات مختلفی است که از خشم کم گرفته تا بر آشفتن و در رفتن از کوره.

پیام عصبانیت:

پیام عصبانیت این است که شخصی قانون یا معیاری را که برای زندگی تان در نظر گرفته اید، برهم زده است. ممکن است این شخص خود شما باشید.

راه حل:

 1. توجه داشته باشید که ممکن است در برداشت از شرایط به کلی اشتباه کرده باشید و این عصبانیت شما نسبت به شخصی خاص در ارتباط با این نکته باشد که نمی داند چه عواملی برای شما از اهمیت برخوردارند( حتی اگر فکر می کنید باید این نکته را بداند)
 2. توجه داشته باشید که اگر شخصی یکی از معیار های شما را خدشه دار کند، ممکن است قوانین نادرستی در رابطه با نقض آن معیار داشته باشید.
 3. سوالاتی مطرح کنید. مانند این سوال: آیا این شخص همیشه به من اهمیت می دهد؟ الگوی عصبانیت خود را با این سوال بر هم بزنید و بپرسید : چه درسی می توانم از این شرایط بگیرم؟ چگونه می توانم طرف مقابلم را از معیار هایم آگاه کنم به گونه ای که به من کمک کند و در آینده آن ها را خدشه دار نکند؟

 

۵-ناکامی :

ناکامی می تواند منشا های بسیاری داشته باشد. هر بار احساس می کنیم مانعی بر سر راهمان قرار دارد و با سعی و تلاش باز هم به نتیجه نرسیم، احساس ناکامی می کنیم.

پیام ناکامی :

پیام ناکامی هیجان انگیز است. مفهومش این است که می توانید بسیار بهتر از آن چه عمل کرده اید، عمل کنید. ناکامی با یاس تفاوت بسیاری دارد. مفهومش این است که به دنبال چیزی در زندگی می گردید که به آن دست پیدا نکردید. بر عکس تصور ما ناکامی نشانه ای مثبت است. مفهومش این است که راه حل مشکل وجود دارد ولی عملکرد شما کارساز نیست. باید برای رسیدن به هدف، نحوه عملکرد تان را تغییر دهید. و نشانه آن است که باید نرمش بیش تری به کار برید! چگونه می توانید با ناامیدی کنار بیایید؟

راه حل:

 1. توجه کنید که ناکامی دوست شماست و راه های جدیدی برای حصول نتیجه در اختیار تان قرار می دهد.
 2. برای مقابله با شرایط راههایی انتخاب کنید. الگویی بیابید یعنی شخصی را پیدا کنید که به آن چه مورد نظر شماست، دست یافته است. از او سوال کنید برا حصول به نتیجه چگونه می توانید عمل کنید.
 3. توجه کنید چه نکاتی را می توانید بیاموزید تا با صرف زمان و انرژی کمتری نه تنها مشکل کنونی بلکه مشکلات آتی تان را نیز حل کنید و احساس شادمانی در شما به وجود آورد.

 

جملات انگیزشی

۶-گناه:

از جمله عواطفی که انسان می کوشد از آن اجتناب کند احساس گناه، ندامت و پشیمانی است که قابل تقدیر می باشد. احساس گناه رنج آور است ولی پیامی به همراه دارد که ارزشمند است.

پیام :

پیام گناه این است که شما یکی از با ارزش ترین معیارهای تان را زیر پا گذاشته اید و باید بلافاصله کاری کنید تا مطمئن شوید در آینده دیگر چنین خطایی از شما سر نخواهد زد.

حس گناه قوی ترین اهرمی است که بسیاری افراد برای تغییر رفتارشان از آن استفاده می کنند. اما بعضی ها می کوشند با افکار و سرکوب گناهان شان بر آن غلبه کنند. متاسفانه این روش به ندرت کار ساز و موثر است. گناه از میان نمی رود، فقط با شدت بیش تری به سوی شان باز می گردد.

بعضی دیگر آن را می پذیرند و خود را غرق در آن می کنند و آن گاه است که دچار رنج و ناتوانی می شوند. اما پیام گناه این نیست. گنا از راه می رسد تا ما را تحریک کند تغییری ایجاد کنیم. انسان ها این مسئله را درک نمی کنند و غالبا نسبت به عملی که انجام داده اند تا آخر عمر احساس ندامت و پشیمانی می کنند. این یکی هم پیام گناه نیست. پیام گناه این است که باید مطمئن شوید دیگر دست به رفتارهایی نخواهید زد که این حس را در شما به وجود می آورند یا اگر معیار هایتان را زیر پا گذاشته اید، بار دیگر این احساس از را ه می رسد تا با رنج و دردری که در شما به وجود می آورد کاری کند معیارهای والاتری برای خود برگزینید.

جملات انگیزشی

۷-بی لیاقتی :

احساس بی ارزش بودن زمانی بروز می کند که حس کنیم نمی توانیم کاری را انجام دهیم که باید قادر به انجام دادنش باشیم. البته مشکل این جاست که غالبا قاونین ناعادلانه برای تشخصی لیقات یا عدم لیاقت خود داریم.

پیام احساس بی لیاقتی:

پیام این احساس می گوید که در حال حاضر نباید برای کاری که در دست دارید مهارت خاصی به کار برید. این حس می گوید که شما اطلاعات، درک، راهکارها، ابزار یا اعتماد بیشتری نیاز دارید.

راه حل :

 1. از خود سوال کنید: آیا در چنین شرایطی باید چنین احساسی داشته باشم؟آیا واقعا بی لیاقتم یا باید در نحوه برداشتم از امور تغییر ایجاد کنم؟
 2. هنگامی که احساس بی لیاقتی کردید، شهامت پیشرفت را در خود تقویت کنید.
 3. برای خود، الگویی در نظر بگیرید. شخصی را سر مشق قرار دهید که در زمینه ای که در آن احساس بی کفایتی می کنید موفق است و از او راهنمایی بخواهید.

جملات انگیزشی

۸- شکست :

غم، افسردگی و درماندگی ناشی از احساس شکست است. زمانی غم به سراغ شما می آید که احساس کنید واقعه ای که رخ داده هیچ جنبه نیروبخشی ندارد یا اشخاص، وقایع یا نیروهایی که خارج از اختیارتان هستند، زندگی تان را به گونه ای منفی تحت تاثیر قرار داده اند. افرادی که در این حالت قرار می گیرند احساس شکست می کنند و غالبا به تدریج احساس می کنند هیچ عاملی قادر نیست شرایط موجود را تغییر دهد و مشکل شان همیشگی، بزرگ و شخصی است. زمانی اشخاص دچار چنین حالت روحی ای می شوند که تصور می کنند مشکلات به حدی بزرگند که نمی توانند از عهده شان برآیند.

پیام احساس شکست:

پیام احساس شکست این است که باید به بررسی مجدد آن چه در شرایط موجو برای تان از بیش ترین اهمیت بر خوردار است، بپردازید.

راه حل :

 1. ببینید از میان اموری که زندگی تان با آن ها سر و کار دارید، مهمترین عامل مورد توجه تان چیست؟
 2. سپس تمام مطالبی را که برای تان مهم هستند به ترتیب اهمیت بر روی کاغذ بنوسید. این کار به شما امکان میدهد تا به تدریج احساس کنید بر جریان امور تسلط دارید.
 3. نخستین مطلب را در نظر بگیرید و دست به کار شوید تا کاملا نسبت به آن تسلط پیدا کنید.
 4. هنگامی که احساس کردید زمان آن فرا رسیده که از شر احساس شکستی مانند غم رهایی یابید، توجه تان را به عاملی معطوف کنید که می توانید آن را تحت اختیار در آورید. بدانید آن احساس مفهومی نیروبخش دارد که ممکن است در حال حاضر نتوانید درکش کنید.

 

دانلود فایل صوتیدانلود فایل های صوتی و پادکست در کانال تلگرام ما

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *