استراتژی رسیدن به اهداف زندگی

استراتژی رسیدن به اهداف زندگی و هر آنچه که تصور کنید

اگر به شما بگویم رسیدن به اهداف تان به آسانی بستن بند کفشتان است احتمالا تعجب می کنید و یا به من خرده می گیرید. اما اگر اطرافتان را ببینید متوجه می شوید که کسانی هستند که موفقیت تبدیل به یک عادت شان شده است. امروز می خواهم راهی را نشان دهم که بی قید و شرط موفق شوید.

در دنیای ما انسان های کاملا عادی وجود دارند که رسیدن به موفقیت برایشان یک عادت شده است. آنها نه ضریب هوشی بالایی دارند نه استعداد عجیب و غربی، بلکه آنها استراتژی رسیدن به اهداف را پیدا کرده اند و دائما از همان استراتژی استفاده می کنند. کسانی مانند دونالد ترامپ یک تاجری که زمانی ورشکسته بود اما بعد از مدتی تبدیل به یکی از ثروتمند ترین مردان جهان شد و پس مدتی رئیس جمهور آمریکا شد.

افراد زیادی وجود دارند که اگر کمی فکر کنید اسم هایشان را به خاطر خواهید آورد: استیو جابز، بیلی گیتش، بردارن محمدی (دیجی کالا)، برادران شکوری(آپارات) و… هزاران نفر دیگر.

 

چگونگی رسیدن به اهداف :

شاید بپرسید از کجا باید شروع کنیم یا اینکه بپرسید اگر رسیدن به اهداف کار آسانی بود تا الان به تمام اهداف مان رسیده بودیم اما قبلش اجازه بدهید یک سوال ازتان بپرسم آیا برای یک طراح لباس، دوخت یک لباس در یک هفته کار آسانی است؟ ۱۰۰ البته که آسان است اما برای من و شما تقریبا این کار در یک هفته غیر ممکن است. رسیدن به اهداف هم به همین گونه است.

 

چرا باید اهداف متعددی داشته باشیم :

اگر بخواهم مزایای داشتن اهداف را بگویم، می توانم روز های درباره آن سخنرانی کنم اما بگذارید بگویم اگر هدف نداشته باشید چه اتفاقی می افتد. اولین اتفاقی که رخ می دهد این است که امید به زندگی تان را از دست می دهید. بعد از مدتی احساس افسردگی و ناکارآمد بودن بهتان دست می دهد و در تمام قسمت های زندگی تان احساس ناخوشایندی را تجربه خواهید کرد، حتی عشق برایتان بی معنی خواهد شد.

خیلی ساده بگویم، انسان ها بدون اهدافشان، مرده های متحرکی هستند که فقط چندین سال بعد آن ها را در خاک دفن می کنند.

 

جملات انگیزشی

۵ مرحله طلایی در استراتژی رسیدن به اهداف که از نان شب واجب تر هستند:

 

مرحله اول – روی کاغذ بنویسید :

اگر اهدافتان را روی کاغد ننویسید بهتر است آن ها را همین امروز فراموش کنید چون در کمتر از چند هفته آن ها را از یاد می برید و فقط احساس می کنید چیزی در زندگی تان گم شده است.

بسیاری از افراد هستند که از زمین و زمان شکایت میکنند که ‘چرا به چیزهایی که میخواستیم، نرسیدیم؟’ ترجمه این جمله میشود ‘دوست داشتیم یک چیزهایی داشته باشیم، اما رسیدن به آن ها آسان نبود!’ قبل از هر چیزی باید بدانید چه چیزهایی هدف هستند.

اگر شما بگویید می خواهم در درس هایم نمره خوبی بگیرم، این هدف نیست بلکه یک جمله گنگ نامفهوم است. باید بگویید : من می خواهم در درس ریاضی؛ این ترم نمره ۲۰ بگیرم. اینجا دقیقا مشخص کرده اید که منظور از نمره خوب چیست، ثانیان نام درس، تاریخ و جزییات آن را به خوبی ذکر کرده اید.

نکته دیگری که اهمیت دارد نوشتن اهداف به صورتی است که احساس کنید همین الان به آن ها دست پیدا کرده اید. به طور مثال:

  • من به عنوان خوش اندام ترین مدل ایرانی در سال ۹۸ انتخاب شدم.
  • من توانستم در سال ۱۳۹۸، ۲۰ سخنرانی انجام بدهم.
  • در سال ۱۳۹۷ با همسر زیبایم در ویلای اختصاصی مان زندگی می گنیم.

تمامی این اهداف به گونه ای نوشته شده اند که فرد موردنظر در دستیابی به اهدافش مطمئن است (در این نوشته‌ها اهداف رخ داده اند). زمانی که ایمان آوردید اهداف شما رخ داده اند، سایر افراد نیز به شما اعتماد خواهند کرد. با اعتماد به نفس بالایی کار میکنید و شکست و ناامیدی برای شما معنا ندارد چون قبلا در ذهن تان اهداف را اجرا شده دیده اید.

 

مرحله دوم – یک صفحه برنامه ریزی :

یک کاغذ بردارید و روی آن یک برنامه ساده یک صفحه ای را بنوسید، کلیات کار را مشخصات کنید در اینجا ما به جزییات یا چگونگی انجام آن ها کاری نداریم فقط می خواهیم مسیر کلی را ترسیم کنیم. شاید از خیلی ها شنیده باشید هر چه برنامه کامل تر و دقیق تر باشد بهتر است اما اینجا دقیقا جواب عکس می دهد.

ما می خواهیم برنامه یک صفحه ای داشته باشیم که هر زمان به آن نگاه کنیم کل مسیر را ببینیم. دقیقا شبیه نقشه تهران می ماند، در نقشه هیچگاه جای سوپر مارکت ها و یا بنگاه های املاک را نشان نمی دهند، فقط کلیات را به تصویر می کشند. ما در این مرحله می خواهیم نقشه راه موفقیت تان را طراحی کنیم.

 

مرحله سوم – کسب مهارت در پیش نیاز ها :

بعد از اینکه اهداف روشنی در ذهن داشتید و برنامه منظم و واضحی برای آن ایجاد کردید، باید بر روی مهارت‌هایی سرمایه گذاری کنید که برای رسیدن به اهداف خود به آن نیاز دارید.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید ستاره سینما شوید، باید بلافاصله مهارت‌های بازیگری را در خود توسعه دهید. به این فکر کنید که سایر بازیگران چگونه کار می‌کنند؟ به کلاس‌های معتبر بازیگری بروید، در مورد بازیگری مطلب بخوانید، در این رشته تحصیل کنید و مهم تر از همه در تئاتر محلی شهر عضو شوید. تمرین و تکرار برای به دست آوردن یک مهارت بسیار مهم است.

هرچه مهارت بیشتری در زمینه اهدافی که میخواهید در زندگی بدست آورید، داشته باشید، سرعت پیشروی شما بیشتر میشود چون رقیب های بیشتری را با سرعت بالاتری کنار خواهید زد.

 

استراتژی رسیدن به اهداف زندگی و هر آنچه که تصور کنید

مرحله چهارم – بهترین افرادی که در زمینه کاری شما موفق شده اند را پیدا کنید :

هیچ وقت حرفی که Tony Robbins در یکی از سمینار هایش زد را فراموش نمی کنم. او در آن سمینار سرنوشت ساز گفت :

هر کاری که امروز انجام دهیم، یک نتیجه مشخصی در آینده دارد و در هر شرایطی که امروز هستیم به سبب کارهایی که در گذشته انجام داده ایم. پس اگر می خواهیم نتایج آدم های موفق را بدست اوریم کافیست کارهایی که انجام می دهند را عینا کپی کنیم.

به طور مثال اگر می خواهید یک بسکتبالیست حرفه ای شوید کافی است که بستکبالیست حرفه ای را پیدا کنید و از او سوال کنید در طول ماه چه کارهای روزانه ای را انجام می دهد، دقیقا شما هم همین کارها را کنید.

 

۱۰ چالش اساسی در زندگی یک کارآفرین

مرحله پنجم – باور کنید و ایمان داشته باشید :

پس از اینکه تمام کارهای فوق را انجام دادید، یا درحال انجامش هستید باید فقط به خدا توکل کنید.
هیچ نیرویی بالاتر از توکل کردن به خدا و ایمان داشتن به اینکه خدا تمام راه ها را برای شما باز خواهد کرد نمیتواند موانع سر راه تان را بردارد و نگرانی شما را کاهش دهد.

شاید تمام بخش های این استراتژی را انجام دادید اما هنوز به شدت نگران هستید، چون هیچ اتفاقی نیافتاده و سنگ از سنگ تکان نخورده… مهم نیست. بخش پنجم، مربوط به همین نگرانی هاست. پریشانی و نگرانی را با توکل بر خدا از خودتان دور کنید و با خود بگویید ‘من تمام تلاشم را کردم، باقیش را می سپارم به خدا’

هیچ چیزی نمی‌تواند قدرت ایمان و اعتقاد را از بین ببرد.

مسیر موفقیت
موفقیت شبیه یک جاده ای است که شما در حال سفر کردن در آن هستید. پس هیچگاه ناامید نشوید اگر هنوز احساس می کنید هدف تان را نمی بینید یعنی هنوز باید از حرکت کردن در مسیر لذت ببرید تا یکی از این روزها در جاده موفقیت تان، تابلوی خوش آمدید را ببینید.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *