چطور جلوی استرس کاری یا همان قاتل خاموش را بگیریم

چطور جلوی استرس کاری یا همان قاتل خاموش را بگیریم

سر کارتان وقت سر خارندن هم ندارید؟ مشتری ها به شما فشار می آورند؟ کار های انجام نشده زیادی باقی ماند؟ از شغل تان متنفرید؟ خب جای تعجب نیست که استرس کاری شما مانند کوه آتشفشان در حال فوران کردن است.

بعید می دانم کسی بتواند با استرس کاری راه چندان دوری برود و اگر نتوانید بطور کل جلوی استرس کاری تان را بگیرید قطعا این استرس شما را در میان سالی می کشد. به همین دلیل است که به قاتل خاموش میانسالی مشهور شده است.

 

عکس نوشته انگیزشی

اما استرس کاری از کجا می آید :

شما وقتی که راجع به موضوعی نگران هستید، یکی از این دو اتفاق رخ می دهد.

  1. راه حل را پیدا می کنید و نگرانی از بین می رود.
  2. نگرانی حل نشده در ذهن باقی می ماند و تبدیل به استرس می شود.

پس تا اینجا فهمیدیم که هر استرسی که الان داریم از یک نگرانی ساده نشات گرفته است.

نگرانی از دست دادن شغل، نگرانی از شکست خوردن، نگرانی از نداشتن مشتری، نگرانی از کارهای انباشته شده، نگرانی از درآمد کم مالی و… همه این ها تبدیل به استرس می شوند.

استرس کاری به طرز وحشتناکی می تواند زندگی شما را نابود کند؛ نه فقط زندگی کاری، زندگی شخصی تان را هم می تواند مختل کند. عشق و محب را از شما می گیرد، لبخند را روی صورت تان ممنوع می کند و زندگی تان را تبدیل به جهنم می کند.

 

در آمریکا استرس کاری قاتل شماره یک افراد میانسال است.

این بدان معناست که تعداد مبتلایان به استرس کاری بسیار زیاد است تا حدی که سرطان خون، ایدز، هپاتیپ و یا دیگر بیماری های خطرناک توان رقابتی برای کشتن انسان ها را با استرس کاری ندارند.

طی تحقیقات انجام شده توسط سازمان بهداشت عمومی آمریکا، ۶۷% مرگ و میر بر اثر سکته قلبی در روز دوشنبه، یعنی اولین روز کاری آمریکایی ها اتفاق می افتد… آیا اهمیت تخریب سلامتی توسط استرس را درک می کنید؟

اگر هنوز قانع نشدید، بهتر است بدانید طی تحقیقات سال ۲۰۱۵ که توسط همکاری دو دانشگاه استنفورد و هاروارد انجام شد،نشان داد :

اگر شما به مدت ۲۴ ساعت (یک روز کامل) دود اگزوز یک اتوبوس را استشمام کنید، ضربه ای که این کار به سلامتی شما وارد میکند به اندازه ضربه ای است که ۸۸ ساعت پراسترس کاری (فقط ساعت کاری تان) را پشت سر میگذرانید !

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی های مرموز برای نابود کردن استرس کاری :

 

استراتژی اول | خارج از ساعت کاری، افکار کاری تان را در کمد بگذارید :

افکار کاری تان را با خود به اینور و آنور نبرید. جای آن ها فقط در محل کار است.

چشم هایتان را ببندید و تصور کنید یک کمد فلزی از جنس فولاد آبکاری شده ضد گلوله به ابعاد ۱۰۰۰ متر مکعب دارید. تمام افکار کاری تان را در داخل این کمد بگذارید. زمانی که وارد شرکت می شوید در این کمد را باز کنید و افکاری که لازم دارید را بردارید. هنگام خروج از شرکت دوباره این کار را انجام دهید تمام افکار کاری تان را داخل این کمد بگذارید.

فکر کنید قانونی در شرکت وجود دارد که با رعایت نکردنش از کار اخراج می شوید. و این قانون به تو می گوید افکار کاری تان محرمانه است فقط در شرکت می توانید از آن ها استفاده کنید. حق ندارید این افکار را با خودتان به جایی ببرید.

اشتباهی که اکثرمان انجام میدهیم این است که با وجود تلفن های همراه و اینترنت در دسترس، حتی در طول مسیر میخواهیم آخرین بروزرسانی ها شبکه های اجتماعی، ایمیل های پاسخ داده نشده، کارهای برنامه ریزی نشده، تماس های از دست رفته ای که باید پاسخ داده شوند و … را انجام دهیم.

این کار اشتباه است. شما تمام کارها و افکارتان راجع به کار را باید در طول ساعات کاری انجام دهید و فکر کنید؛ وقتی در مسیر بازگشت به خانه یا رفتن به سرکارتان هستید، فکر و ذکرتان نباید راجع به کار باشد.

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی دوم | تا می توانید عرق کنید :

هر فعالیتی که باعث شود شما عرق کنید، برای دفع استرس خوب است.

شما باید عادت ورزش کردن را در خودتان ایجاد کنید. مخصوصا روزهایی که استرس زیادی در محل کار داشتید باید ورزش کنید. دلیل آن انباشته شدن مواد زائدی به نام آماس در خون و سلول هاست که با فکر کردن به افکار منفی و نگران کننده در خون ترشح میشود و به تمام سطح بدن منتشر میشود.

ورزش منظم باعث میشود بدن در حالت اتوماتیک برای دفع مواد زائد بدن قرار بگیرد و حتی اگر روزی شما ورزش نکنید طبق عادت مواد زائد بدن تان را دفع کند. متوجه شدید چه اتفاقی افتاد؟ بدن تان برای دفع این مواد زائد شرطی می شود و این شرطی شدن می تواند به شدت به سلامت شما کمک کند.

چطور جلوی استرس کاری یا همان قاتل خاموش را بگیریم

من به شخصا قبل از شروع روز کاری ام حتما دوچرخه سواری می کنم. با این کار هم ورزش خوبی را انجام می دهم و هم می توانم در طول ورزش به موسیقی آرامش بخش گوش دهم تا روحم نیز سالم بماند.

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی سوم | فضا را سریعا تغییر دهید :

طبق تحقیقات پروفسور پاول هاکیمایر “محیط ما، تاثیر مستقیمی بر وضعیت ذهنی مان میتواند داشته باشد.”

اگر میخواهید استرس کاری تان به خانه منتقل نشود، طبق نتایج تحقیقات پروفسور هاکیمایر شما باید محیطی که کار میکنید را از محیط محل زندگی تان مجزا کنید. اگر نمیخواهید در خانه استرس کاری داشته باشید، محیط خانه تان نباید شبیه به محل کارتان باشد.

زمانی که به خانه بر می گردید، سریعا لباس هایتان را عوض کنید و لباس های راحتی و رنگی بر تن کنید. چند شمع با نور دلنشین روشن کنید و مشغول به آشپزی شوید. بوی غذای خانگی می تواند تمام خستگی ها را از تن تان بدر کند. می توانید در خانه عود روشن کنید و یک چای دارچینی خوش طعم نوش جان کنید.

یادتان باشد محیط خانه تان باید حتما از محل کار تان متفاوت باشد که به هیچ عنوان فکر کار به سرتان نزند.

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی چهارم | از صد تا یک بشمارید :

به محض تغییر کانون توجه تان، استرس تان نیز از بین می رود.

اگر برای هفته بعد چک دارید، مشتری قرارداد را کنسل کرده است، مشتری بدهی اش را نداده و جواب تلفن هم نمی دهد و …انگار اصلا دارید ورشکست می شوید و زندگی تان به هم می ریزد… باید از تکنیک صد تا یک استفاده کنید.

یک جای راحت پیدا کنید و روی آن سطح بخوابید (می توانید از تحت خواب تان استفاده کنید) چشم هایتان را ببندید. چند نفس عمیق بکشید و شروع کنید به شمردن اعداد از صد به یک.

هر چه از ۱۰۰ دور می شوید و به یک نزدیک تر می شوید، نفس هایتان را عمیق تر کنید و احساس کنید دست ها و پاهایتان وجود ندارند. خودتان را بی وزن در فضایی بی کران تصور کنید.

اطمینان می دهم با این روش زمانی که به عدد یک برسید احساس می کنید خوشبخترین و تواناترین انسان روی زمین هستید. امتحان کنید!

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی پنجم | برای گردش و تفریحات برنامه ریزی کنید :

برنامه ریزی برای گردش و تفریح باعث تضعیف احساس استرس می شود.

برنامه ریزی برای خوش گذرانی و تفریح با دوستان و خانواده، سفر یا … باعث می شود با فکر کردن به آن حس خوبی در شما ایجاد شود.

با دوستانتان قرار شام بگذارید، بلیت سینما رزرو کنید، آخر هفته را با خانواده تان به گردش بروید، یک روز را با بهترین دوست تان بگذرانید، به پارک بروید، تفریحات هیجان انگیز را تجربه کنید و هرکاری که احساس می کنید باعث میشود شاد شوید را انتخاب کنید و برنامه ای برای آینده (حتی فردا) برای اجرای آن بنویسید.

نکته مهم این است که برنامه های لذت بخش و تفریحی تان را باید از قبل برنامه ریزی کنید، تا از افکار دلپذیر آنها در سرکارتان هنگام ساعات پراسترس استفاده کنید.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *