اشتباهات کارآفرینی

این اشتباهات کارآفرینی را هیچگاه انجام ندهید

اکثر افراد دچار این اشتباهات کارآفرینی می شوند و همین امر باعث طولانی تر شدن مسیر موفقیت می شود. کارآفرینان باهوش قبل از اینکه با مشکلات مواجه شوند، راه حل آن را یاد می گیرند.

و قطعا شما نیز در درسته کارآفرینان با هوش و با انگیزه هستید و گرنه الان در حال خواندن این مقاله نبودید.

کارآفرینان مسیر صاف و همواری در پیش رو ندارند. در طول این مسیر بارها استقامت و انگیزه شان، سنجیده می شود. اگر کسی به شما گفت کارآفرینی کار ساده ای است، باید مطئمن شوید چیزی درباره این راه نمی داند. به همین دلیل است که یک کارآفرین باید در کسب و کاری فعالیت کند که با تمام وجود عاشقش است. در این صورت در طول مسیر لذت می برد.

 

تفاوت دوران کارمندی با کارآفرینی :

زمانی که شما کارمند بودید تنها دغدغه شما صبح زود از خواب بیدار شدن بود و اصلا اهمیتی نمی دانید آینده شرکت چه می شود. اما زمانی که شما یک کارآفرین می شوید احساس می کنید همه چیز تغییر کرده است. کسب و کارتان شبیه به بچه تان می شود، باید از آن مراقبت کنید تا رشد کند و قدرت بگیرد.

برای مراقبت از این کودک ( کسب و کارهای نوپا) می دانید که ساعت برای شما معنی ندارد. هیچ کدام از روزهای هفته برای شما فرقی نمی کند شما دائما با عشق در حال کار کردن و پیشرفت کردن خواهید بود.

 

جملات انگیزشی

اشتباهات کارآفرینی چیست و چقدر خطرناک هستند :

همانطور که بالاتر اشاره کردم کسب و کار نوپای شما دقیقا به مانند یک کودک خردسال می ماند، احتمال دارد سریع بیمار شود ولی اگر شما بدانید چگونه می توانید از بروز این بیماری ها پیشگیری کنید خیلی راحت تر می توانید به کسب و کارتان قدرت ببخشید.

امروز می خواهم رایج ترین اشتباهات کارآفرینی را برای شما بگویم، آنهایی را که ۹۵% از کارآفرینان مرتکب آن می شوند و گهگاه باعث نابودی کل کسب و کارشان می شود.

 

۱- عدم تشخصی انتقاد سازنده و انتقاد مخرب :

اگر کسب و کارتان را ۱ نفره شروع کرده اید ( که اکثر کارآفرینان نیز همین گونه هستند) یکم کار برای شما سخت است زیرا نمی دانید در طول مسیر چه چیزهایی در انتظار شما هستند. به همین دلیل با دوستان نزدیکتان مشورت می کنید.

صحبت های دوستانتان می تواند از روی محبت و دوست داشتن باشد اما به احتمال زیاد شما را از چاله در می آورد به چاه می اندازد. به همین دلیل است که داشتن یک مشاور خوب در این زمینه می تواند بشدت به هموار شدن مسیرتان کمک کند.

برای دریافت مشاوره می توانید از منوی بالا “مشاوره” را انتخاب کنید.

اکثر کسانی که با دوستان و حتی پدر و مادر خود در زمینه کارآفرینی مشورت می کنند با سیلی از نصیحت ها مواجه می شوند و اگر کمی با خودشان فکر کنند متوجه می شوند که دیگران فقط به آنها گفتند چه کارهایی را نباید انجام دهی ! و هیچ کس راه حل درست و مرحله به مرحله را پیش روی آنها نگذاشته است.

کسی برای درمان بیماری اش به نصایح یک راننده تاکسی گوش نمی دهد. پس نسبت به کسب و کارتان هم به همین اندازه حساس باشید.

 

جملات انگیزشی

۲- پیدا نکردن نیاز اصلی مشتریان :

یکی دیگر از اشتباهات کارآفرینی این است که هیچگاه سعی در پیدا کردن نیاز اصلی مشتریان نمی کنند. ببینید برای اینکه بتوانید فرد موفق و ثروتمندی شوید باید بدانید مخاطبان شما به چه محصولی نیاز دارند.

چند وقت پیش به یکی از شرکت های تولید آموزش CG مشاوره می دادم که متوجه شدم علت اصلی پیشرفت نکردنشان، تولید محصولاتی بود که فقط خودشان از آن لذت می بردند. اکثر مخاطبان آن افراد آماتوری بودند که می خواستند پایه و اساس نرم افراز های انیمیشنی را یاد بگیرند اما محصولات تولید شده برای کسانی بود که می خواستند تحولی در دنیای انیمیشن دنیا ایجاد کنند!

یکی از راه های ساده این است که از مشتریان و یا مخاطبانتان نظر سنجی کنید. می توانید یک فرم نیاز سنجی در سایت و یا در کانال تلگرام تان درست کنید و ببینید به چه محصول و یا خدماتی بیشتر نیاز دارند. سپس روی تولید آن محصول تمرکز کنید.

 

جملات انگیزشی

۳- دیده نشدن توسط عموم مردم :

بگذارید بهترین خبر را به شما بدهم. بهترین وقت برای کارآفرین شدن همین الان است چرا؟ چون اگر شما ۳۰ سال پیش تصمیم می گرفتید کارآفرین شوید. برای اینکه بتوانید صدای برند خودتان را به گوش عموم مردم برسانید باید صد ها میلیون تومان خرج می کردید اما امروز با وجود شبکه های اجتماعی گسترده این کار تقریبا رایگان شده است.

روز به روز استفاده مردم از تلفن های همراه شان برای ورود به اینترنت بیشتر شده است. خب دیگر چه چیزی از این بهتر؟

به نظر من بزرگترین اشتباه کارآفرینان این است که می خواهند در یک زمینه ای عالی شوند و بعدا بیاییند بگویند من کارم را بلد هستم. شما در هر سطحی که باشید، افرادی وجود دارند که آرزوی رسیدن به سطح شما را دارند!

حضور نداشتن در شکبه های اجتماعی و نداشتن یک وبسایت یعنی شکست کامل ! شما باید دائما با مخاطبانتان در ارتباط باشید و آن ها را به کسب و کار خودتان علاقه مند کنید.

بگذارید یک رازی را به شما بگویم که فقط در مشاوره های خصوصی ام می گویم: امروز رقابت بر سر بیشتر دیده شدن است، کیفیت محصول در مرحله دوم قرار می گیرد.

 

جملات انگیزشی

۴- نداشتن تمرکز بر روی کار اصلی خود :

زمانی که به عنوان یک کارآفرین، به تنهایی وارد این مسیر می شوید به خوبی می دانید که باید خیلی چیزها را خودتان به تنهایی انجام دهید. همین مسئله می تواند هم خوب باشد و هم مضر باشد.

قسمت خوب داستان اینجاست که بعدا ها یک مدیر و رهبر عالی برای شرکت تان می شوید و در زمان استخدام کارمندان به خوبی تشخصی می دهید که فرد مورد نظر چقدر صلاحیت کار کردن برای شما را دارد. قسمت بد داستان اینجاست که احتمال دارد خیلی زیاد از هسته اصلی کسب و کار خودتان دور شوید.

طبیعتا لازم است برای فروش بیشتر محصولات تان، بازاریابی یاد بگیرید و این بسیار عالی است اما بعض از کارآفرینان بقدری غرق این موضوع می شوند که کسب و کار اصلی خودشان را فراموش می کنند بگذارید یک نمونه واقعی را برای شما مثال بزنم :

کارآفرینی در زمینه آموزش دفاع شخصی به بانوان فعالیت می کرد. برای فروش محصولات و پر کردن کلاس هایش مجبور بود که بازاریابی و تبلیغات بخواند. یکی از قسمت های تبلیغات به تایپوگرامی و طراحی فونت های جذاب برای مخاطبان است. بقدری مشغول به مطالعه در این زمینه بود که از تعداد کتاب های تخصصی خودش بیشتر شده بود! و این خطرناک بود.

شما نیز به‌مانند بسیاری از کارآفرینان، بیشتر از حد توان اجرایی خود، ایده برای اجرا کردن دارید. اشتباه نکنید! قرار نیست که به دنبال هر ایده‌ای که به نظر عالی می‌رسد، اما مرتبط با هسته اصلی کسب‌ و کار شما نیست، بروید.

به‌جای همه این کارها، دفترچه‌ای برای خود مهیا کنید و همه ایده‌ها، افکار و مفاهیمی که به ذهنتان می‌آید در آن یادداشت کنید. هر زمان که توانستید، می‌توانید به سراغ فهرست خود بروید و ایده‌های خود را سبک‌ سنگین کنید.

وقتی برای اولین بار کسب و کاری راه اندازی میکنید و به نسبت موفق عمل میکنید، ممکن است در دام این طرزتفکر بیافتید که «پس من میتوانم هرچندتا که میخواهم کسب و کار راه اندازی کنیم» و چنین میشود که در هیچکدام از کسب  و کارهایتان موفق عمل نمیکنید.

حتی ممکن است بخواهید محصولات و خدمات بیشتری را برای مصرف کننده تولید و مهیا کنید… بسیاری از محصولات و خدماتی که به کار اصلی شما ارتباط ندارند، در ذهن مصرف‌کننده هرج‌ و مرج القا خواهند کرد و باعث میشود از خرید صرف نظر کنند.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *