اگر خیلی باهوش هستی، پس چرا خوشحال نیستی؟

اگر خیلی باهوش هستی، پس چرا خوشحال نیستی؟

اگر فکر می کنید فرد خیلی باهوش و زرنگی هستید و تصمیم های درستی در زندگی گرفته اید پس چرا واقعا احساس خوشحالی نمی کنید ؟

همه چیز از یک آزمایش شروع شد :

تصور کنید شما در یک قرعه کشی برنده شدید. دو جایزه روی میز قرعه کشی وجود دارد که فقط می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.ما قیمت هر کدام از جوایز را در مثال نوشته ایم اما از آنجایی که شما برنده قرعه کشی شدید لازم نیست پولی پرداخت کنید. کدام یک را انتخاب می کنید:

  1. یک اسکوپ بستنی ساخته شده از ۲۲% شیر خالص استرلیایی که به شکل یک قلب قشنگ طراحی شده است.( قیمت این بستنی ۲ هزار تومان است.)
  2. یک اسکوپ بستی ساخته شده از ۹۹% شیر خالص استرلیایی که به شکل یک سوسک طراحی شده است( قیمت این بستنی ۷۰ هزار تومان است.)

شما فکر می کنید انتخاب کدام یک از بستنی ها هوشمندانه است و انتخاب کدام یک می تواند شما را خوشحال تر کند؟

دکتر راج راگناتان، این سوال را از ۱۵۰ دانشجویی که در برترین دانشگاه های آمریکا تحصیل می کردند پرسید ( او عمدی دانشجویانی را انتخاب کرد که احساس می کردند از لحاظ قابلیت های ذهنی و هوشی از دیگران برتر هستند)

۶۸% داوطلبین آزمایش پروفسور راگناتان شکلات سوسکی شکل را انتخاب کردند.

جالب اینجاست که فقط تعداد بسیار کمی از دانشجویان از انتخابشان خوشحال بودند اما با این حال فکر می کردند بهترین و هوشمندانه ترین انتخاب را کرده بودند.

دقیقا همیجاست که یک زندگی غمگین اما به ظاهر موفق ایجاد می شود.

 

عکس نوشته انگیزشی

اگر به اطرافتان نگاه کنید احتمالا افرادی را پیدا می کنید که درآمد خوب، تحصیلات عالی، خانواده خوب و … دراند اما هیچگاه عمیقا خوشحال نیستند. احساس می کنند زندگی یعنی انجام دادن وظیفه هاست. یک بار وظیفه دارند پیشرفت مالی کنند، یک بار وظیفه دارند ماشین شان را عوض کنند، یک بار دیگر وظیفه دارند تشکیل خانواده بدهند و هزاران وظیفه دیگر…

اما زمانی که با آن ها صحبت می کنید می گویند یاد قدیم ها بخیر آنوقت ها که هنوز پولدار نشده بودیم چقدر خوش می گذشت و اگر به همان زمان برگردیم دوباره این سوال را ازشان بپرسیم می گویند زمانی ما احساس خوشحالی و خوشبختی می کنیم که پولدار شویم. این افراد برای خوشحال بودن دائما بدنبال عامل خارجی می گردند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید بگویم خیلی باهوش هستید اما این هوش تان در تصمیم گیری ها به ضرر شما عمل می کند و درآخر یک زندگی غمگین را برای شما می سازد. اما راه حل چیست؟ چطور می توانید شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید؟

 

اگر خیلی باهوش هستی، پس چرا خوشحال نیستی؟

دکتر راج راگناتان، دکتر دانشگاه شیکاگو این تحقیق جالب و مهم را دو دهه پیش انجام داد اما پس از دو دهه  تحقیق و آزمایش نتیجه تحقیقات و راهکارهایش را در کتابش با عنوان «اگر خیلی باهوش هستی، پس چرا خوشحال نیستی؟» (If You’re So Smart, Why Aren’t You Happy) به چاپ رساند.

 

به اعتیاد ذهنی مبتلا شده اید :

دکتر راج راگناتان نام این پدیده را اعتیاد ذهنی گذاشت. او باو دارد که :

این تمایلِ به نادیده یا دست کم گرفتنِ اهمیت غریزه و احساسات، زندگی را برای انسان های باهوش تبدیل به جهنم میکند.

مشکلی که افراد خیلی باهوش دارند این است که همیشه می خواهند بهترین تصمیم ها را بگیرند، تصمیم هایی که می تواند از جنبه های بیشتر به سود شان باشد. همین کار را هم می کنند اما آزمایش بستی را یادتان است؟

در این آزمایش دانشجویان تمایل به خوردن بستنی ارزان تر و قلبی شکل را به خوردن بستی سوسکی شکل و گران تر را نادیده گرفتند.

 

عکس نوشته انگیزشی

چرا این چنین انتخاب کردند :

آن ها حساب کردند بستنی سوسکی شکل اما گران تر باید حتما از بستنی ارزان خوشگل تر بهتر باشد و گرنه این همه اختلاف قیمت نداشتند. اما با این انتخاب آن ها احساسات شان را نادیده گرفتند و حالا حدس بزنید چه چیزی باعث می شود ما از زندگی لذت ببریم و خوشحال باشیم؟ بله احساسات مان !

 

اعتیاد ذهنی در تمام تصمیم گیری های زندگی ما تاثیر می گذارد.

فرض کنید شما بین دو فرصت شغلی گیر کردید و نمیدانید کدام را انتخاب کنید.

  • شغل اول: همکاران خوبی دارید و سرکار به شما خوش میگذرد و زمانی که سرکار هستید احساس خوبی دارید.
  • شغل دوم: همکاران بد اخلاق یا اصلا همکار مشخصی ندارید اما در عوض درآمد بیشتری دارید.

احتمال دارد شغل دوم را انتخاب کنید، چون با خودتان فکر میکنید ‘خب، درآمد بیشتر داشتن بهتر از چندتا  همکار خوب داشتن است…’ اما وقتی وارد این شغل میشوید، میبینید که هر روز بدون انگیزه و از ترس اخراج نشدن به سر کار  میروید.

 

زندگی زامبی ها چگونه است :

اول از همه بگذارید با زامبی ها شما را آشنا کنم، منظور آنهایی نیست که در فیلم ها آدم می خورند بلکه منظورم “آنهایی هستند که شل و ول راه میروند، همیشه در حال ناله کردن هستند و چشمان نیمه باز دارند و انگار نیمه هشیارند !” زامبی ها اساس انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارند فقط راه می روند و کارهای تکراری بدون عشق انجام می دهند.

شما شغل تان را دوست ندارید اما چون درآمد خوبی دارد هر روز به سرکار می روید و احساس می کنید این یک تصمیم هوشمندانه و عاقلانه است اما هیچ شور و اشتیاق و انگیزه ای برای کار کردن ندارید چون احساساتان دائما به شما گوشزد می کنتد که در مسیر اشتباهی حرکت می کنید.

 

جملات انگیزشی

آزمایشات چه چیزی را نشان می دهند :

در هر دو مورد انتخاب بستنی و شغل، اعتیاد ذهنی شما را به سمت کم ارزش کردن خوشبختی سوق میدهد. انگار عادت کرده ایم که زندگی سختی داشته باشیم. به ما تلقین شده که اگر زندگی ما خوب و راحت باشد و هر روز ساعات خوشی داشته باشیم باید فکری به حال خودمان بکنیم چون مسیرمان اشتباه است !

 

جملات انگیزشی

راه درمان اعتیاد ذهنی چیست :

 

کافیست توجه بیشتری به احساسات و غریزه تان داشته باشید، مخصوصا در مورد تصمیم هایی که در بلند مدت احساس شما اهمیت بیشتری نسبت به مادیات و سود آن تصمیم دارد

برای مثال؛

  • اگر می خواهید همسرتان را انتخاب کنید و بین یک همسر خوش صورت افسرده و یک همسر با ظاهری معمولی اما خوشحال و شاد گیر کردید، شک نکنید گزینه دوم را انتخاب کنید تا در بلند مدت احساس از زندگی کردن احساس رضایت و خوشحالی کنید.
  • اگر شغل فعلی شما درآمد خوبی دارد اما به شما احساس خوبی نمی دهد و یا دائما استرس می دهد آن را همین امروز رها کنید و به دنبال شغلی بروید که عاشقانه دوستش دارید.
  • اگر دوستانی با سطح اجتماعی بالا دارید اما از معاشرت با آنها لذت نمی برید، دوستانی انتخاب کنید که از بودن با آن ها احساس خوبی به شما دست بدهد.

من هم تا چند سال بیش دقیقا به اعتیاد ذهنی گرفتار بودم. تصمیم های به ظاهر هوشمندانه می گرفتم اما در نهایت باعث می شدند از زندگیم لذت نبرم. به جایی رسیدم که احساس می کردم زندگی کردن یعنی عذاب کشیدن اما زمانی که توانستم اعتیاد ذهنی ام را درمان کنم همه چیز تغییر کرد!

این را هم اضافه کنم شاید در چند ماه اولی که بخواهید بر خلاف اعتیاد ذهنی تان تصمیم گیری کنید احساس عذاب وجدان کنید اما در نهایت متوجه لذت واقعی زندگی می شوید.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *