روی نتیجه متمرکز نشوید تا 100% به موفقیت برسید

روی نتیجه متمرکز نشوید تا ۱۰۰% به موفقیت برسید

گمان کنم این عجیب ترین چیزی است که تا به حال شنیده اید چطور می توان بدون توجه به نتیجه به موفقیت رسید.

از بچگی تا به امروز، اکثر ما از روی نتیجه مان قضاوت می شدیم. اگر در مدرسه نمره ۲۰ می گرفتیم به ما، دانش آموزش موفق می گفتند و زمانی که نمره ۱۴ می گرفتیم به ما برچسب تنبل یا کم هوش را می زدند. به همین دلیل است که اکثر افراد در بزرگسالی نمی توانند به موفقیت های بزرگ برسند.

چرا برای موفقیت نباید روی نتیجه متمرکز شویم:

تقریبا بیش از ۹۰% از کارآفرینانی که برای مشاوره به دفتر من می آیند، از اینکه در آینده موفق نشوند ترس دارند، و این ترس بقدری در وجودشان رخته کرده است که از یکی شنیدم، زمانی که او شروع به کارآفرینی کرد هر دو روز در میان یک نخ سیگار تفریحی می کشید اما الان مصرف سیگار او به روزی یک پاکت رسیده است.

خیلی از همین کارآفرینان بخاطر ترس از موفق نشدن، بی نهایت عصبی هستند و می گویند تنهای جایی برای یک ساعت می توانند آرامش پیدا کنند، همین دفتر مشاوره است. خیلی راحت وضعیت فعلی شان را درک می کنم زیرا زمانی که من شروع کردم شرایطم حتی بدتر از این دوستان بود. اما زمانی که کارنامه کاری Bill Walsh را مطالعه کردم همه چیز برایم تغییر کرد.

روی نتیجه متمرکز نشوید تا 100% به موفقیت برسید

Bill Walsh-American football coach

درس هایی که از بیل ولش، مربی افسانه ای فوتبال آمریکایی یاد گرفتم :

او متوجه شده بود زمانی که بازیکنان تیم-اش بدون توجه به نتیجه، فقط میخواهند یک بازی خوب داشته باشند، ناخودآگاه موفقیت های بیشتری از زمانی که میخواهند یک نتیجه خوب بدست آورند، کسب میکنند.او برای آزمایش یافته اش، در چندین بازی مهم، به بازیکنانش گفت

«نتیجه این بازی اصلا مهم نیست. اگر باختید مهم نیست، ما به خاطر چیزی مهم تر از نتیجه، بازی میکنیم.»

در کمال ناباوری متوجه شد بازیکنانش زمانی که از فکر کردن به نتیجه خوب خلاص میشوند، بهترین بازی شان را به نمایش میگذارند. او بعد از ۳۵ بازی، مهر تایید را بر روی تکنیکش زد و سپس از آن به صورت علنی استفاده کرد.

شاید شما مانند بیل ولش یک تیم نداشته باشید یا اصلا در رقابت سختی در زندگی قرار نداشته باشید، اما مهم نیست. زندگی سراسر یک مسابقه است؛ رقیب سرسخت شما، خود دیروزتان است.

 

چرا این تکنیک کاملا موثر است :

زمانی که شما روی نتیجه کار متمرکز باشید ناخودآگاه دچار استرس، نگرانی و آشفتگی ذهنی می شوید چون همه چیز را در نتیجه صفر و یک خلاصه می کنید. یعنی گمان می کنید بعد از یک سال یا موفق می شوم یا شکست می خورم. به شما اطمینان می دهم این بزرگترین اشتباه شما خواهد بود.

مردم بازنده اغلب موفقیت را به مانند یک لامپ تصور می کنند یعنی یا لامپ روشن است یا خاموش! و این طرز فکر قطعا هر کسی را می تواند رو به شکست سوق دهد. در واقع مسیر موفقیت شبیه یک جاده می ماند که در هر مرحله، شما درصدی از مسیر را طی کرده اید.

این گونه تصور کنید که از تهران به چالوس می خواهید بروید و در یک ویلا زیبا اسحتراحت کنید. ویلای زیبا همان هدف شماست. اگر شما دو ساعت و نیم است که از تهران به سوی چالوس در حال رانندگی هستید قطعا نه به مقصد رسیده اید، نه در مبدا قرار دارید. می توانیم بگوییم شما تا به الان ۷۵% مسیر موفقیت تان را طی کرده اید.

 

مسیر موفقیت

در این نوع طرز فکر شما همواره سعی می کنید پر قدرت تر و با انرژی تر ادامه مسیر را طی کنید تا زودتر به مقصد برسید. آیا تا به حال شده در جاده به خودتان بگویید ای وای احتمال ندارد به چالوس برسم. این کار غیر ممکن است! خیلی خنده دار است، اما اکثر ما در مسیر موفقیت چنین کاری را با خودمان انجام می دهیم.

زمانی که در مشاوره هایم به کارآفرینان مسیر را شرح می دهم، تمام آنها یک نفس عمیقی می کشند به گونه ای که احساس آرامش را از چهره شان می توان به راحتی متوجه شد. شما هم الان یک نفس عمیق بکشید و مطمئن باشید به زودی به موفقیت های عظیمی خواهید رسید فقط بدانید الان در قسمتی از مسیر هستید. شاید لازم باشد ماشین را کنار بزنید و یک نوشیدنی بنوشید.

 

چطور مسیریابی کنیم و به سرعت به سوی موفقیت حرکت کنیم :

  1. تعیین هدف : اهدافتان را در هرکدام از جنبه های زندگیتان (زندگی شخصی، روابط,کسب و کار و …) مشخص کنید. کاملا واضح و شفاف بنویسید به چه چیزی میخواهید برسید.
  2. تعیین پیش نیاز ها : حال تمام کارهایی را که برای رسیدن به هر هدفتان باید انجام دهید را بنویسید. برای مثال، اگر میخواهید فروش تان را افزایش دهید باید با مشتریان بیشتری تماس بگیرید، آنها را در یک لیست بنویسید.
  3. تمرکز بر روند : بعد از تعیین پیش نیازها، فقط شروع کنید، فقط بر روی کارهایی که باید انجام دهید تمرکز کنید، اصلا به نتیجه فکر نکنید. طوری تصور کنید گویا نتیجه آن مهم نیست، از روند لذت ببرید و تمام کارهایی صحیحی که برای رسیدن به هدف تان لازم است، بدون نگرانی از نتایج آنها انجام دهید.

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *