بهترین استراتژی موفقیت

بهترین استراتژی موفقیت یادگیری مداوم است

در عصر کنونی، سازمان ها و شرکت ها در ناپایدارترین حالت خود به سر می برند. همه چیز در حال تغییر و تحول عظیمی است. مدل های اقتصادی جدید ظهور پیدا می کنند و دائما رفتار خریداران و مشتریان در حال تغییر است. برای اینکه در این عصر دوام بیاوریم بهتر است این مقاله را با دقت بخوانیم.

 

این تغییرات و ناپایداری فقط مخصوص شرکت ها و برندها نیست بلکه این شرایط به روابطه عاطفی بین فردی هم سرایت کرده است. پس بهترین استراتژی موفقیت در این شرایط چیست؟

 

یادگیری مداوم تنها استراتژی موفقیت :

به عقیده محققین تنها را بقا در این عصر یادگیری مداوم است اما منظور ما از یادگیری مفهوم کلاسیک آن نیست.بگذارید در ادامه روشن تر منظورم را بیان کنم.

 

درس هایی از کتاب استراتژی بودن:

اریکا اندرسون با دهه ها فعالیت در هدایت و مشاوره مدیران و کارمندان در کسب و کارهای مختلف چهار مشخصه ی ویژه ی افرادی که بطور مداوم در حال آموختن هستند را شناسایی کرده است و در کتابش با عنوان «استراتژیک بودن» منتشر کرده است. اگر می خواهید در این شرایط ناپایدار امروز، فردی موفق و پیشرو باشید توصیه می کنم به درس های این کتاب توجه کنید.

 

جملات انگیزشی

درس یک – اشتیاق :

تمام مردم به طور غریزی اشتیاق به یادگیری دارند اما اگر دلیل آن را ندانند، اشتیاقشان را برای یادگیری از بین خواهد رفت. برخی از مردم به اشتباه گمان می کنند که اشتیاق به یادگیری به عامل بیرونی نیاز دارد یعنی باید کسی در زندگی مان بیاید و یا اتفاقی در زندگی ما رخ دهد تا انگیزه یاد گیری پیدا کنیم.

با توجه بر این باید قبول کنیم که خود ما مقصر هستیم، بعضی وقتها می دانستیم باید چیزی را یاد بگیریم که در آینده به آن نیاز داریم اما با بهانه تراشی این کار را نکردیم. اکثر می گویند ما علاقه ای به مطالعه نداریم! و دقیقا همین جاست که بزرگترین ضربه را به خود می زنند.

بگذارید میزان اشتیاق مان را به یادگیری اندازه گیری کنیم، به این سوال ها پاسخ دهید :

 1. آحرین باری که کتابی را در زمینه شغلی مان مطالعه کردیم کی بود؟
 2. آخرین باری که به کتاب فروشی رفتید و کتاب خریدید کی بود؟
 3. واکنش شما نسبت به دوستی که به شما توصیه کرد برای کارکنان شرکت دوره آموزشی برگزار کنید و بودجه اختصاص دهید چی بود ؟

 

اکثر افرادی که به یادگیری و مطالعه واکنش منفی نشان می دهند بخاطر این است که می دانند با وارد کردن این عادت باید عادت دیگری را کنار بگذارند و همین تغییر برای آن ها در وحله اول رنج آور است. به طور مثال

 • اگر این کتاب را مطالعه کنم نمی توانم برنامه تلویزیونی مورد علاقه ام را ببینم.
 • اگر در سمینار جمعه صبح شرکت کنم، نمی توانم تا ساعت ۱۰ بخوابم.
 • به جای اینکه کتاب بخوانم می توانم با دوستان بیرون برویم و پیتزا بخوریم و….

تحقیقات حاکی از آن است که بهترین روش برای پرورش اشتیاق، بعنوان عامل پیش برنده ی یادگیری، این است که تمرکزمان را از چالش ها دور و به سمت منافع یادگیری متمرکز کنیم.

 

در یکی از جلسات مشاوره ام، یکی از نویسندگان خوب ایرانی پیشم آمده بود و در رابطه با فروش بیشتر کتابش با همدیگر مشغول به صحبت کردن شدیم، متوجه شده ام که در بازاریابی اینترنتی بشدت ضعیف عمل کرده است و به همین دلیل مخاطب کافی را ندارد. او باید در این مسائله مطالعه زیادی می کرد تا بتواند فروش عالی داشته باشد. اما خیلی زود متوجه شدم هیچ علاقه ای به یادگیری ندارد.

به او یک برگه دادم و گفتم اگر کتابت چاپ ۱۲ هم را رد کرده باشد چه حسی پیدا می کنی ؟ او شروع به نوشتن کرد. در خانواده ام سربلند می شود، همسرم بهم افتخار می کند، پول تعویض ماشین اش را بدست می آورد و… چندین اتفاق خوشایند دیگر که در کاغذ نوشته بود. بعد به او نشان دادم با یاد گرفتن بازاریابی دیچیتال چقدر راحت می تواند به این احساساتش حقیقت ببخشد.

بعضی وقتها اگر اشتیاق کافی برای یادگیری نداریم دلیلش این است که نمی دانیم چرا باید چیزی یادبگیریم!

 

جملات انگیزشی

درس دوم – خود ارزیابی :

ما باید هم از درون به روش شخصی خودمان را ارزیابی کنیم، هم از بیرون به درون. یعنی خودتان را نقش اول فیلمی در نظر بگیرید و به عنوان یک بیننده به خودتان نگاه کنید و کارهایتان را ارزیابی کنید. جالب است بدانید تصورات ما از خودمان که به ما می گوید چه چیزهایی را می دانیم و چه چیزهایی را نمی دانیم یا چه مهارت های را داریم و چه مهارت هایی را نداریم فقط یک روی سکه است و تا حد زیادی گمراه کننده است.

در تحقیقی که توسط دیوید دانینگ، روانشناس دانشگاه کرنل صورت گرفته است، بیش از ۹۴ درصد استادان دانشگاه بر این باور بوده اند که کیفیت تدریس شان بالاتر حد متوسط است درحالی که تقریبا نیمی از آنها در عمکردی کمتر از متوسط و عده ای دیگر عملکردی بشدت پایین تر از سطح متوسط داشته اند.

این نتایج نشان میدهد که ارزیابی غلط فرد از خود (ارزیابی شخصی و درونی) تا چه حد میتواند گمراه کننده و مانعی بر  سر راه یادگیری مداوم باشد. در این تحقیق فقط ۶ درصد از پاسخ دهندگان اذعان کرده بودند که بعنوان مدرس دانشگاه مسیری طولانی در پیش دارند و چیزهایی زیادی برای یادگیری وجود دارد…

 

چطور به خودآگاهی واقعی برسیم؟

  در کتاب «استراتژیک باشیم» خانم اندرسون میگوید «ابتدا به صدای درونی خویش توجه کنیم و سپس اعتبار آنها را زیر سوال ببریم.»

در زیر دو نوع متفاوت از صداهای درونی را می بینید، این نمونه ها معیار خوبی ست تا خود را بیشتر بشناسید و چگونه خود را از چرخه ی معیوب صداهای درونی بازدارنده رها کنید :

صداهای درونی بازدارنده :

 • نیازی به یادگیری این مهارت ندارم
 • به اندازه ی کافی میدانم
 • یادگیری این موضوع واقعا کسل کننده است

 

صداهای درونی حمایتی:

 • اگر این مهارت را بیاموزم آینده ام چگونه خواهد بود؟
 • شاید به اندازه ی کافی اطلاعات نداشته باشم. بهتر است خود را با همکارانم نیز مقایسه کنم
 • چه چیزی در این موضوع برای دیگران جذاب است؟

 

جملات انگیزشی

درس سوم- کنجکاوی :

بهترین استادان این درس کودکان هستند. آیا تا به حال دقت کرده اید کودکان همیشه با چرا، چگونه سوال هایشان را شروع می کنند؟ زیرا آن ها کنجکاوند بدانند چرا و چگونه اتفاقی رخ می دهد. اما متاسفانه هر چه بزرگتر می شویم این حس کنجکاوی کم رنگ تر می شود.

اگر می خواهید حس کنجکاوی تان را پروش دهید، هر زمانی که با اتفاقی برخورد کردید به جای اینکه احساس بی علاقگی از خود نشان دهید. با کنجکاوی از خودتان سوال های درست را بپرسید. بگذارید یک مثال در رابطه با موقعیت شرکت از خودمان بپرسیم.

 • آیا امروز شرکت ما در اوج سوددهی خودش به سر می برد؟
 • چه کارهایی می توانیم انجام بدهیم که تا به حال انجام ندادیم؟
 • چطوری می توانم مشتریان بیشتری بدست بیاورم؟
 • چگونه می توانم از رقبای خود پیشی بگیریم؟
 • رقبای ما چه کاری را بهتر از ما انجام می دهند؟

و هزاران سوال دیگر که می توانید با کنجکاوی از خودتان بپرسید. جالب اینجاست که پاسخ هر کدام از سوالات می تواند مسیر شرکت شما را تغییر دهد.

 

درس چهارم – تخریب باور کمال گرایی :

ما انسان ها همیشه دنبال کمال گرایی بوده ایم و اکثر ما نمی خواهیم باور کنیم که هیچ کدام مان کامل نیستیم. زمانی که به سمت یادگیری حرکت می کنیم، بیشتر متوجه می شویم که اول راه هستیم و خیلی چیزهاست که باید یاد بگیریم و همین فرضیه دقیقا مقابل باور کمال گرایی ماست. خیلی از ما برای اینکه توهم کامل بودنمان را در هم نریزیم به سمت یادگیری حرکت نمی کنیم.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *