تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس در چیست

آیا می دانید چه تفاوتی بین عزت نفس و اعتماد به نفس وجود دارد؟ اگر کسی اعتماد به نفس بالایی داشته باشد یعنی عزت نفس بالایی دارد؟

یکی از موضوعاتی که همیشه در مشاوره های خصوصی ام به آن اشاره می کنم این است که باید تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس را بدانید تا بتوانید با قدرت بیشتری به سمت اهداف و رویاهایتان حرکت کنید.

 

داستان الهم بخش عزت نفس :

یکی از داستان های الهام بخشی که در زمینه عزت نفس شنیده ام متعلق به استیو جابز است.

استیو جابز بعد از اینکه دانشگاه را ترک کرد، قوطی نوشابه جمع آوری می کرد و  در هزارتوی افکارش گم شده بود که به هند سفر کرد و با آیین بودایی آشنا شد و توانست آنجا خودسازی کند و وقتی برگشت موفقیت هایش در زندگی شروع شد.

دنیای اطراف ما، انعکاس باورهایمان است. اگر ما نتوانیم به شخصیتمان ثبات دهیم هیچگاه نمی توانیم محکم و استوار در مسیر رسیدن به رویاهایمان قدم برداریم.

باور ها و نگرش های گذشته ما سبب شده است که در شرایط کنونی باشیم. حالا اگر از شرایط کنونی مان راضی نیستیم باید باورهایمان را تغییر دهیم!

زمانی که بحث تغییر کردن به میان می آید بعضی ها فکر می کنند باید شرابط خارجی را تغییر دهند اما کاملا اشتباه است. بطور مثال اگر از وضعیت کنونی زندگی تان راضی نیستید؟ تغییر دادن مکان خانه تان هیچ کمکی به شما نمی کند. تنها تغییراتی موثر و پایدار هستند که درونی باشند.

اگر از من بپرسید چه چیزی را در درونمان تغییر دهیم که سبب لذت بخش تر شدن زندگی مان شود، به شما می گویم ۱- عزت نفس ۲- اعتماد به نفس

اکثر مردم گمان می کنند عزت نفس همان اعتماد به نفس است اما اجازه دهید هر کردام را به صورت جداگانه تعریف کنم تا بهتر متوجه تفاوت های آن ها شوید.

عکس نوشته انگیزشی

تعریف اعتماد به نفس:

مهارت کافی در انجام کاری داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی ما نسبت به توانایی انجام آن مثبت باشد.

تعریف عزت نفس:

من ارزشمند و توانمند هستم و همه موجودات و انسان‌ها نیز ارزشمند هستند و همه ما حق تلاش برای زندگی بهتر را داریم.

 

پس از بیان تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس لازم است که به این سوال پاسخ دهیم که اعتماد به نفس مهم‌تر است یا عزت نفس؟

اولین دلیل برای ان که می‌خواهم بگویم عزت نفس مهم تر از اعتماد به نفس است، این است که عزت نفس یک خصیصه پایه به شمار می‌آید و حس ارزشمندی ما را بیان می‌کند اما اعتماد به نفس در هر کاری ممکن است وجود داشته باشد یا خیر!

به این معنی که فردی یا عزت نفس زیادی دارد یا خیر اما همان فرد می‌تواند در کاری اعتماد به نفس داشته باشد و در کاری دیگر نداشته باشد! مثلاً

شما اگر عزت نفس داشته باشید، بدون هیچ تردیدی می‌توانید این حس ارزشمندی را در خود می‌بینید که با تمرین و یادگیری، اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید

با عزت نفس می توانیم به راحتی در هرکاری اعتماد به نفس را نیز بدست بیاوریم. اما آیا می توانیم در کاری اعتماد به نفس داشته باشیم اما عزت نفس نه ؟

خب سوال خوبی است. بله می شود اما در این صورت شخصیت دوست داشتنی و زیبایی از خودمان به جای نمی گذاریم. به طور مثال :

شاید من اعتماد به نفس فوق العاده ای در سخنرانی و مهارت های ارتباطی ام داشته باشم اما عزت نفس بسیار کم! از بدگویی پشت سر رقبا کاملا مشخص است !

اگر به اطرافتان نگاهی کنید قطعا آدم هایی با این مشخصه پیدا می کنید، آدم هایی که واقعا عزت نفس پایینی دارند، کسانی که در حرفه ای تجربه زیادی دارند اما دائما پشت سر رقیبانشان بدگویی می کنند ! اینها اعتماد به نفس دارند اما عزن نفس نه!

 

عکس نوشته انگیزشی

اگر عزت نفس داشته باشیم چه اتفاقی می افتد :

اگر ما عزت  نفس داشته باشیم به دستاوردها حداقلی راضی نیستیم، دیگر نمی توانیم زشتی های رفتاری خودمان را تحمل کنیم، زیرا به این درک رسیده ایم که این سوء رفتارها در شان و منزلت ما نیست.

بعد از رسیدن به عزت نفس احساس خود دوستی نیز در ما بوجود می آید و حتی قبل از اینکه عشق، علاقه و محبت مان را به دیگران ابراز داریم نسبت به خودمان احساس محبت و احترام داریم. اینگونه است که شخصیت مان شروع به بزرگ شدن و رشد کردن می کند.

برای اینکه متوجه شوید میزان عزت نفس تان چقدر است از ۱ تا ۱۰ به خودتان نمره دهید:

  1. زمانی که در آیینه به خودتان نگاه می کنید، چقدر به خودتان افتخار می کنید؟
  2. زمانی که به خودتان فکر می کنید چقدر تصویری غرور آفرین از خودتان می بینید؟
  3. چقدر از اینکه خودتان باشید راحت هستید ( جلو دیگران فیلم بازی نکردن)
  4. اگر قرار بود کتاب داستان زندگی تان مو به مو نوشته شود، چقدر احساس راحتی می کردید؟
  5. اگر دوستانتان از شما یک هویی عکس بگیرند چقدر خوشحال می شوید؟

 

 

اعتماد به نفس چگونه بوجود می آید :

اعتماد به نفس بطور کلی در راستای اهداف عینی و قابل لمس ما بوجود می آید یا بالعکس تضعیف می شود.
برای مثال زمانی که می خواهید به هدفی دست پیدا کنید، اعتماد به نفس شما به همان میزانی که احساس باور و توانایی انجام آن کار در شما وجود داشته باشد، بستگی دارد.

اعتماد به نفس شما احساس اعتماد و ایمان به توانایی خودتان است.

تا اینجا شناخت کافی نسبت به اعتماد به نفس و عزت نفس را بدست آوردید حال به نظرتان کدام یک مهمتر هستند؟ شاید گروهی بگویند اعتماد به نفس و گروه دیگر بگویند عزت نفس. اما در حقیقت هر دو آنها در کنار هم مهم هستند.

 

عکس نوشته انگیزشی

۴ قانون طلایی برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس :

 

 

قانون اول | هر اقدامی را متداوم انجام دهید :

همانطور که در مقالات پیشین خواندید اولین گام برای رسیدن به موفقیتی عظیم و شگفت انگیز هدفگزاری است. اما موفقیت شما در گرو کارها و اقدامات منسجم و متداومی است که بعد از هدفگذاری انجام می دهید.

  1. ابتدا یک قلم و کاغذ بردارید و هر آنچه که در ذهن تان هست روی آن بنوسید. دقت داشته باشید اهداف شما باید آنقدر بزرگ باشند که زمانی که به آن ها فکر کردید بترسید و یا هیجان زده شوید.
  2. در مرحله دوم از بین اهدافتان ۳ موردی که بیشتر از دیگر اهداف دوست دارید انتخاب کنید.
  3. این ۳ هدف بزرگ را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید.( به طور مثال یکی از اهداف شما بدست آوردن ۵۰۰ میلیون تومان در دو سال آینده است. شما باید این هدف بزرگ را به هدف های کوچکتر تقسیم کنید. بطور مثال اولین هدف شما باید این باشد که از کار کارمندی خود استعفا دهید و تبدیل به یک کارآفرین شوید)
  4. حال نوبت به انسجام و تداوم می رسد. به هیچ عنوان چشم از هدف خود بر ندارید حتی اگر دیگران به شما گفتند غیر ممکن است ( ۱۰۰ ها مورد غیر ممکن در جلسات مشاوره ای که داشتم تبدیل به ممکن شدند)

باید متوجه باشید که اگر هدفی در سر دارید بهترین توصیه ای که می توان به شما داشت این است که همین حالا اقدام کنید، فراموش نکنید که گام اول هرچقدر هم که کوچک باشد شما را وادار می کند که گام های بعدی را نیز بردارید و انسجام در در قدم هایتان رفته رفته عزت نفس و اعتماد به نفس شما را افزایش میدهد.

 

عکس نوشته انگیزشی

 

قانون دوم | به مکالمه های ذهنی خود گوش دهید و آنها را آنالیز کنید :

اعتماد به نفس و عزت نفس هر دو از مکالمه های ذهنی ما به خودمان نشات می گیرد.

آیا تا به حال اتفاق افتاده است، زمانی که می خواهید با شخص جدید صحبت کنید، یک صدایی درون ذهن شما بگوید: نه! تو مناسب صحبت کردن با او نیستی… اولین کلمه ای که از دهانت بیرون بیاید متوجه می شود که تو چقدر ضعیف و ناتوانی؟

آیا در این شرایط می توانید عزت نفس و اعتماد به نفس داشته باشید؟ قطعا خیر اما چه کسی شما را فاقد صلاحیت صحبت کردن، کرد؟ درست است ذهن شما!

اگر این صدای درونی منفی باشد و باعث هراس و نگرانی هایی شود که شما از اقدام کردن صرف نظر کنید، میتوانید مطمئن شوید که از عزت نفس پایینی بر خوردارید. این صدا را باید بسیار جدی گرفت و پس از توجه به آن بکوشید که آنرا در جهت مثبت و سازنده هدایت کنید.

مثلا وقتی از خانه بیرون می آیید و کیف پولتان یا گوشی موبایل تان را جا میگذارید، با خود چه میگویید؟

خاک تو سرت… باز هم فراموش کردی؟ تو دیگه اعجوبه ای… (صدای منفی و تضعیف کننده عزت نفس)

ای وای یادم رفت… سرم خیلی شلوغه باعث میشه چیزهای ساده یادم بره، خداروشکر که آدم همیشه سرش مشغول کارهای مهمه… برم سریع بردارم برسم به جلسه امروز (صدای مثبت تقویت کننده عزت نفس)

فراموش نکنید که گاهی صداهای منفی و ناامید کننده وجود دارند که نمی توان با آنها مقابله کرد ولی می توانید آنها را تشخیص داده و تا حد امکان توجهی به آنها نکنید.

این صداها بیشتر در شرایط برآورده نشدن انتظارات ما بلند و بلند تر میشوند و اگر کنترلی بر آنها نداشته باشیم کل زندگی مان را با دستان خود خراب کرده ایم

 

جملات انگیزشی

قانون سوم | به دیگران کمک کنید و لذت ببرید :

همیشه سعی کنید به دیگران کمک کنید، کمک کردن می تواند به شما احساس رضایت خاطر و عزت نفس بدهد.

لازم نیست این کمک، یک کمک خیلی بزرگ باشد. شما می توانید زمانی که در خیابان راه می روید یا عابر پیاده دیگری را می بینید با یک لبخند او را به ادامه زندگی امیدوار کنید و به او نشان دهید که لایق دوست داشته شدن و زندگی کردن است.

افراد موفق، افراد بزرگ، افرادی که عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی دارند از کمک کردن دیگران نمی ترسند؛ اما در مقابل افراد با اعتماد به نفس پایین، آنهایی که از به خودشان شک دارند، از پیشرفت دیگران هراس دارند و همیشه میخواهند دیگران را در وضع بد و گرفتار ببینند.

 

عکس نوشته انگیزشی

قانون چهارم | برای خودتان احترام زیادی قائل باشید و خودتان را دوست داشته باشید :

باید پذیرفت که همه ی ما روزهای خوب و روزهای بد را در پیش داریم، ما همواره در چرخه ای از لذت ها و افسوس ها قرار داریم زیرا هیچ چیز در دنیا، حتی خودمان، بی نقص و کامل نیستیم.

پس بهتر است این تصور را که همواره باید روزهای خوب و با نشاطی را داشته باشیم کنار بگذاریم و از قبل آمادگی مشکلات و زمان های دشوار و طاقت فرسا را در خود ایجاد کنیم.

 اعتماد به نفس و عزت نفس

مهمترین اصلی که در برخورد با مشکلات و روزهای سخت به ما در پرورش عزت نفس و اعتماد به نفس کمک می کند، احترام گذاشتن به ضعف ها، عملکردها و زمان خودمان است. حتی اگر کار اشتباهی نیز انجام دادید نباید خودتان را توبیخ و تحقیر کنید، بیاموزید که در این اشتباهات چه درس هایی برای شما نهفته است.

همچنین باید گاه و بی گاه به خودتان پاداش دهید، می توانید خودتان را به مسافرتی دلنشین و چند روزه دعوت کنید، اگر مدتی است که چندان تعطیلاتی نداشته اید، می توانید میهمانی مفرحی ترتیب دهید. لیستی از چیزهایی که دوست دارید تهیه کنید و بدنبال بهانه هایی برای هدیه دادن به خودتان باشید، خلاصه هر چیزی که حال تان را خوب می کند را به خود هدیه دهید و از پاداش دادن به خود دریغ نورزید.

 

 

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *