تکنیک شگفت انگیز غلبه بر ترس

تکنیک شگفت انگیز غلبه بر ترس

فرقی نمی کند چه خواهان ثروت باشید و یا چه خواهان روابط عاطفی عالی باید یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید و غلبه بر ترس را یاد بگیرید چون تنها مانع بین شما و اهدافتان، ترس از شکست است.

اگر فقط و فقط یک بار هم تصمیم به خرید کتاب های موفقیت گرفته باشید و سری به کتابفروشی زده باشید امکان ندارد کتاب های آنتونی رابینز را ندیده باشید. کتاب هایی که زندگی میلیون ها نفر را متحول کرد.

تا به امروز کتاب های مختلفی را مطالعه کردم و همایش های زیادی را در زمینه غلبه بر ترس دیده ام اما یک تکنیک از بین ده ها تکنیک دیگر می درخشید. امروز قصد دارد اسرار این تکنیک را با شما درمیان بگذارم.

 

عکس نوشته انگیزشی

تنها مانع بین شما و موفقیت تان، ترس از شکست است :

ترس از جواب رد شنیدن (و هیچوقت محصولی را به مشتری نفروختن)، ترس از ورشکست شدن (و هیچوقت کسب و کارتان  را توسعه ندادن)، ترس از ترد شدن (و تحمل رفتارهای ناشایست دیگران)، ترس از شکست خوردن‌ (و هیچوقت کاری را شروع نکرده).

ترس زندگی تان را فلج می کند و شما مجبور می شوید هر روز در جا بزنید. پس بیایید یک بار و برای همیشه بر ترس از شکست غلبه کنیم.

تا زمانی که نفس می کشید زندگی کنید. هر چیزی را تجربه کنید، خوش بگذرانید. با دوستان تان با صدای بلند بخندید، عجیب باشید و….شما لیاقت زندگی کردن را دارید. خواهشا از آن دسته از افرادی نباشید که در ۲۱ سالگی می میرند و در ۷۰ سالگی دفن شان می کنند.

ترس از شکست باعث می شود نتوانید نهایت لذت را از زندگی تان ببرید. اجازه ندهید پشت هر لبخندتان حسی باشد که به دیگران می گوید : من نتوانستم آن طور که باید از زندگی ام لذت ببرم و حسرت خیلی کارها روی دلم است.

 

عکس نوشته انگیزشی

۴ نشانه که می گوید شما ترس از شکست دارید :

ترس از شکست هر چه که باشد می تواند در برهه ای از زمان مانع پیشرفت شما شود و حال هر چقدر دیرتر به این ترس غلبه کنید، قدرت آن بیشتر می شود تا جایی که تمام لذت های زندگی تان را می بلعد.

  1. مانع درونی : یک حسی درون شما وجود دارد که مانع امتحان کردن چیزهای جدید می شود.
  2. سردرگمی : نمی توانید به راحتی تصمیم مهمی در زندگی بگیرید و یا هیچ هدف بزرگی در زندگی ندارید.
  3. اعتماد به نفس پایین : احساس می کنید به اندازه کافی خوب نیستید و یا لیاقت بهترین ها را ندارید.
  4. کمال گرایی : تلاش احمقانه برای کامل بودن

اگر این نشانه ها را در زندگی تان می بینید نگران نباشید فقط به مطالعه ادامه این مقاله ادامه دهید.

 

عکس نوشته انگیزشی

شکست را درست معنا کنیم تا ترس ها از بین بروند :

احتمالا در زندگی تان با افرادی برخورد داشته اید که می گفتند: آدم نباید شکست بخورد فقط باید پیروز شود. به نظر من این آدم ها از دو بیماری مازوخیسم و سادیسم رنج می کشند. این آدم ها با این توصیه شان هم خودشان را عذاب می دهند هم دیگران را.

غیر ممکن است شما بدون شکست خوردن بتوانید موفق شوید. می گویید نه؟ اشکالی ندارد همین الان یک سر به منیریه بزنید یک جفت اسکیت بخرید و مسیر شرق به غرب تهران را از اتوبان همت با اسکیت طی کنید. اگر اولین بارتان باشد که اسکیت کار می کنید، شانس بیاورید چندتا از استخوان های پا و انگشتان دست تان می شکند (البته اگر در طول مسیر زنده مانده باشید و ماشین ها از روی شما رد نشده باشند).

اگر تصمیم بگیرید چطور به شکست نگاه کنید، یعنی طرزفکرتان را نسبت به شکست تغییر دهید تقریبا اولین گام غلبه بر ترس از شکست را برداشتید.

برای مثال؛
شما میتوانید شکست را «از دست دادن همه چیز» تعریف کنید و وقتی شکست خوردید کاملا داغون و شکسته شوید – و یا اینکه شکست را «فرصت تجربه یک درس زندگی» تعریف کنید و پس از هر شکست احساس خوبی داشته باشید که یک درس زندگی مهم را هم یادگرفتید.

بابک بختیار موسس آیس پک با ۴ بار ورشکستگی و بدهی ۲۰۰ میلیون تومانی، آیس پک را راه اندازی کرد.

توماس ادیسون بعد از ۹۹۹ بار شکست خوردن توانست لامپ را اختراع کند.

مایکل جردن اسطوره دنیای بسکتبال بعد از ۹۰۰۰ پرتاب اشتباه و ۲۶ بار شکست سنگین توانست بهترین بازیکن تاریخ بسکتبال شود.

کیم سئونگ جین کره ای، قهرمان افسانه ای دنیای اسکیت فری استایل بعد از ۱۰ هزار بار زمین خوردن توانست افسانه اسکیت دنیا شود.

به نظر شما آیا این افراد دیوانه بودند؟ آیا نمی دانستند که شکست خورده اند، آیا نمی بایست می گفتند “خیلی خوب من برای این کار ساخته نشده ام” یا “احمقانه است با ۲۰۰ میلیون تومان بدهی فکر کارآفرینی باشم” راستی اگر تسلیم می شدند الان کجا بودند. به احتمال زیاد در یک شرکت کارمند بودند و هرگز اسمشان هم به گوشمان نمی خورد.

شاید شما هم که در حال خواندن این مقاله هستید صد ها بار در زندگی شکست خوردید. به امید شنیدن جواب “بله” صد ها جواب “خیر” دریافت کردید. بدانید همه این ها عالی است و درست در مسیر موفقیت تان است. خواهشا تسلیم نشوید چون قیمت تسلیم شدن تان خیلی به بالاست، شاید به قیمت از دستن دادن اهداف و آرزوهایتان باشد.

 

عکس نوشته انگیزشی

توصیه آنتونی رابینز برای غلبه بر ترس از شکست :  

رابینز میگوید : «بعضی وقت ها می نشینم و با خودم فکر میکنم که اگر ۸۵ ساله بودم و بر روی یک صندلی راحتی  نشسته بودم و به گذشته یعنی زندگی امروزم فکر میکردم، آیا با خودم فکر میکردم که ‘دمت گرم تو واقعا گل کاشتی و کلی تجربه کسب کردی’ یا ‘حیف چه کارهایی که میتونستم انجام بدم و ندادم’ و وقتی میبینیم مورد دوم بیشتر به چشم می آید از صندلی بلند میشود و میروم تا دقیقا کاری که از انجامش می ترسیدم را انجام بدهم»

در واقع، آنتونی رابینز از خودش پرسیده که آیا حاضر است یک «پشیمانی بزرگ» را تجربه کند یا یک «تجربه ارزشمند» که هیچوقت از تلاش اش برای انجام آن کار پشیمان نشود؟

راستی اگر همین الان به اتفاقات گذشته فکر کنید آیا کاری بوده است که می خواستید انجامش دهید اما ترس از شکست مانع شما شده و الان یک پشیمانی بزرگ به همراه دارید.

من این سوال را یکی از سمینارهایم عنوان کردم و شخصی ایستاد و چند ثانیه فکر کرد و گفت:

بله، و با صدای گرفته ادامه داد، سال ۸۵ اولین بار ایده اسنپ snapp به ذهنم خطور کرد چند ماهی روی آن کار کردم و احساس کردم جواب نمی دهد اما امروز با یک اسنپ به سمینار آمدم با این تفاوت که شخص دیگری آن را اجرا کرده بود…

 

درسی که باید بگیریم :

در واقع اقدام شما در کوتاه مدت، پشیمانی بسیار کمتری نسبت به عدم اقدام تان در بلند مدت دارد.

اگر تا به امروز یک کارمند باقی ماندید ربطی به استعداد و توانایی های شما ندارد، شما فقط ترس از شکست خوردن داشتید پس وارد دنیای کارآفرینی نشدید. اگر اقدام می کردید شاید سال اول، سال سخت و طاقت فرسایی برای شما می شد اما امروز شغل و درآمد رویایی تان را داشتید. درد یک سال سختی بیشتر است و یا حسرت یک عمر پشیمانی؟

پس، ازین به بعد، همیشه در زندگی سعی کنید تعریف تان را از شکست تغییر بدید و هروقت احساس کردید حسی در شماست که به شما میگوید تلاش نکنید، خودتان را با تکنیک «صندلی راحتی افراد مسن» به آینده ببرید و از آنجا به گذشته فکر کنید و ببینید آیا اگر آن کار را انجام بدید، در  ۸۵ سالگی شاد خواهید بود یا ناراحت؟ حسرت گذشته را خواهید خورد یا به خودتان افتخار خواهید کرد؟

 

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *