۳ تکنیک مذاکره حرفه ای که از آن بی خبرید

۳ تکنیک مذاکره حرفه ای که از آن بی خبرید

ما آدم ها در زندگی فقط چیزهایی را بدست می آوریم که برایشان مذاکره کرده ایم و نه آن چیزهایی که احساس می کنیم لیاقتش را داریم.

تا به حال به این موضوع دقت کردید که هر چه تا به امروز بدست آوردیم بخاطر مذاکره کردن هایمان بوده است؟ شغلی که داریم، دوست هایمان، درآمد مان، خوشحالی و ناراحتی هایمان. جاهایی که توانستم خوب مذاکره کنیم خوشحالی بدست آوردیم و جاهایی که در مذاکره ضعف داشتیم احساس درد و رنج بدست آوردیم.

 

عکس نوشته انگیزشی

همیشه در حال مذاکره کردن هستیم :

ما هر کاری را بخواهیم انجام بدهیم باید وارد مذاکره شویم. حتی خود مذاکره نکردن هم نوعی مذاکره است. به طور مثال وقتی یک متکدی به نگاهی ملتمسانه به شما می گوید لطفا به من کمک کنید، ما با پرداخت پول احساس بهتری برای خودمان می خریم.

در اصل ما اینجا هم یک مذاکره کردیم متکدی به ما می گوید اگر لبخند من را به جای نگاه مظلومانه ام که باعث جریحه دار شدن احساسات می شود، می خواهی باید به من کمک مالی کنی.

تحقیقاتی در دانشگاه استنفود انجام شد که طی آن مشخص شد :

  • ۶۸% افرادی که از حقوق شان ناراضی هستند، هیچوقت آنرا اعلام نکردند.
  • ۸۲% از افرادی که حقوق کمی میگرفتند، طی اعلام و درخواست افزایش حقوق با موافقت رئیس شان مواجه  شدند.
  • ۸۶% مردم به طرز صحیحی بلد نیستند مذاکره کنند و درخواست واقعی شان را اعلام کنند

میبینید؟

شما هیچ راه فراری برای مذاکره نکردن ندارید. این دنیا یک فرمول ساده دارد و این فرمول به ما می گوید اگر چیزهایی بهتری می خواهی باید یاد بگیری چگونه مذاکره کنی و چگونه در آن برنده باشی.

 

عکس نوشته انگیزشی

مذاکره کردن یک مهارت اکتسابی است :

خبر خوب اینجاست که مهارت مذاکره کردن اکتسابی است یعنی لازم نیست در ذات شما باشد. کافی است تمرین زیاد داشته باشید تا به یک مذاکره کننده حرفه ای تبدیل شوید.

اگر به حرفه ای ترین مذاکره کننده های دنیا نگاه کنید شاید به خودتان بگویید مذاکره کردن در وجود این افراد نهفته بوده است. درست هم می گویید دقیقا به مانند شما. شما هم پتانسیل و استعداد تبدیل شدن به یک مذاکره کننده حرفه ای را دارید کافی است تمرین کنید و از شکست خوردن نترسید. تمام این افراد نیز هزاران بار شکست خورده اند تا توانسته اند به این جایگاه برسند.

به احتمال زیاد شما داستان اولین سخنرانی من را در این کتاب ” تنها مانع بین تو و موفقیت” خوانده اید. من اولین بار سخنرانی ام را در صف نانوایی انجام دادم. آیا من هم دلم نمی خواست که بتوانم در سالن همایش های بزرگ تمرین کنم؟ چرا شدیدا هم همین طور بود اما چون شرایط فراهم نبود، هر جایی که می توانستم تمرین می کردم، صف نانوایی، آسانسور، جمع دوستان و ….

 

چند دقیقه در دانشگاه استنفورد :

در این مقاله میخواهیم شما را به دانشگاه استنفورد ببریم، جایی که پروفسور مارگارت نیل (Margaret Neale) به دانشجویان جدید ترین تکنیک های مذاکره را آموزش می دهد… که در ادامه می خوانید.

اگر نمی خواهید به آمریکا بروید و در دانشگاه استنفورد با ابزارهای قدرتمند برای پیروزی در مذاکره ای که پروفسور مارگارت آموزش می دهد، یادبگیرید… کافیست ۱۰ دقیقه وقت صرف کنید و خلاصه آنرا همین جا بخوانید !

 

عکس نوشته انگیزشی

پروفسور ماگارت نیل اسرار ۳ تکنیک مذاکره حرفه ای را فاش می کند :

 

تکنیک اول | فقط یک هدف را مشخص کنید :

به احتمال زیاد شنیده اید که می گویند قبل از مذاکره چندیدن هدف را مشخص کنید و گزینه های مختلفی را در ذهن تان داشته باشید تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کند. ۱۰۰ البته این کار می تواند در نتیجه مذاکره بسیار تاثیر گذار باشید بقدری که می تواند آن را با خاک یکسان کند! طبق تحقیقات دکتر نیل :

شما اگر گزینه بدتر، گزینه دوم، پلن B و یا هر راه بازگشتی داشته باشید، ناخودآگاه در مذاکره به سمت آن پیش خواهید رفت.

طبق تحقیقات پروفسور ماگارت نیل، آن دسته از افرادی که فقط یک خواسته مهم دارند و به هیچ گزینه دیگری فکر نمی کنند معمولا نتایج بهتری در مذاکره می گیرند تا افرادی که چندین پلن و هدف دارند که اولیت بندی شده است. ( اگر اولویت اول نشد، اولویت دوم و ..)

اما باید حواستان باشد که خواسته و یا هدف تان خیلی بزرگ و یا غیر واقعی نباشد. مثلا نمی توانید به رئیس تان بگویید حقوق ماهی یک میلیون تومانی من را تا ده میلیون تومان در ماه افزایش بده ! در این صورت نه تنها نمی توانید به هدف تان برسید بلکه ناامید هم می شوید. هدف و خواسته تان را کمی بالاتر از حد توانایی خودتان هنگام مذاکره انتخاب کنید.

 

جملات انگیزشی

 

تکنیک دوم | تا می توانید از کلمه موافقت استفاده کنید :

آیا می دانید قدرتمندترین کلمه در مذاکره چیست؟ اگر فکر می کنید “بله” و یا “خیر” است اشتباه می کنید.

“موافق” قدرتمندترین کلمه در طول هر مذاکره ای است.

مهمترین موضوع در مذاکره این است که طرف مقابل شما هم تمایلی به ادامه مذاکره داشته باشد و اگر این چنین پیش نرود هیچ تکنیک و یا کتاب مذاکره ای نمی تواند به شما کمک کند.

بنابراین دکتر نیل پیشنهاد می کند استفاده کنید و سینرژی مثبتی در فضای مذاکره برای به سرانجام رسیدن مذاکره ایجاد کنید. همانطور که برایان تریسی نیز میگوید، گاهی مردم فقط به خاطر اینکه از شما خوششان می آید، خرید میکنند.

این یعنی اگر طرف مقابل را در شرایطی قرار بدهید که از شما خوشش بیاید و شما را همانند یک دوست ببیند به احتمال خیلی بیشتری به نتیجه مورد نظرتان خواهید رسید تا اینکه شما را به عنوان دشمن ببیند.

برای همین باید سعی کنیم در طول مذاکره از کلمه “موافقم”،”موافقید؟”،”موافقیم که…” و .. بیشتر استفاده کنیم. انجام این کار باعث می شود به صورت ناخودآگاه رفتار ما را تقلید کند و دقیقا همین موضوع باعث می شود از ما خوشش بیاید و آرام آرام شروع به موافقت کردن با پیشنهاد ما می کند.

 

عکس نوشته انگیزشی

تکنیک سوم | بگذارید یک خانم شما را معرفی کند :

خانم ها ۱۴ الی ۲۳ درصد بهتر از آقایان در معرفی و پرزنت کردن موفق عمل می کنند. اگر قرار است خدماتی به مشتری توضیح دهید، یک خانم استخدام کنید این کار را انجام دهد، اگر قرار است در جلسه کاری کسی شما را معرفی کند، از یک خانم بخواهید این کار را انجام بدهد.

طبق نتایج تحقیقات پروفسور نیل، بسیار بهتر است همکارتان در مذاکره یک خانم باشد.

خانم ها به خودی خود نمی توانند خبیث و بی رحم باشند. اما وقتی در مذاکره برای یک نفر دیگر هستند به خوبی می توانند احساس را کنار بگذارند و کاملا منطقی مذاکره را پیش ببرند (چیزی که مردان سخت تر میتوانند انجام دهند… سریع تر احساساتی میشوند)

مذاکره کردن یک مهارت اکتسابی است به همین دلیل است که صدها کتاب و استاد برای تدریس این مهارت وجود دارند.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *