تکنیک های عالی برای رهایی از استرس

تکنیک های عالی برای رهایی از استرس

دنیای اطراف، دوستان، محیط کار برایت تولید استرس می کنند اما من می خواهم با آموزش تکنیک های عالی رهایی از استرس، بتوانی اولین قدم موثر برای موفقیت را برداری.

سوار بر ماشین زمان :

تصور کنید به هزاران سال قبل بر می گشتید. زمانی که آدم ها با دایناسور ها و ببر ها و تمساح های غول پیکر سر و کله می زدند… اگر به این آدم ها می گفتید که من از عصری می آیم که آدم هایش از صحبت کردن در جمع، از شکست خوردن، از جواب رد شنیدن می ترسند، به نظرتان چه واکنشی نشان می دادند؟

به احتمال زیاد یک ضربه محکم با گرز به سرتان می زدند و می گفتند الان چه وقت شوخی است برو خودت را مسخره کن.

این رفتار طبیعی هم است کسانی که هر روز در حال جنگیدن با حیوانات غول پیکر درنده خو هستند، ترس از قبول نشدن در دانشگاه و یا ترس از جواب منفی شنیدن برایشان غیر قابل درک است چون آن ها ترس های بزرگتری دارند.

 

عکس نوشته انگیزشی

ما همین افراد بودیم :

اجداد و نیاکان ما افرادی بسیار شجاع و نترس بودند. آنها کسانی بودند که ترس هایی به مراتب بزرگتر از ترس های ما داشتند. اما چطور شد که ما از چیزهایی به مراتب کم خطر تر و کوچکتر از دایناسور می ترسیم؟

زمانی که قرار است برای جمعی سخنرانی کنید به احتمال زیاد می دانید که شنوندگان دایناسورهای گوشتخوار نیستند اما پس چه اتفاقی می افتد که ترس در تمام وجودتان رخنه می کند، ضربان قلبتان بالا می رود و دست هایتان شروع به لرزیدن می کند؟ با اینکه می دانید حتی اگر بدترین سخنرانی را انجام دهید، شنوندگان شما را روی آتش کباب نمی کنند و نمی خورند.

در واقع پاسخ این سوال را هیچ کس نمی داند. نه من، نه باستان شناسان و نه هیچ روانشانسی نمی داند چرا ما نسبت به اجدادمان انقدر ترسو شده ایم.

نگران نباشید. در این مقاله بهترین و موثر ترین تکنیک های روانشانسی را برای رهایی از استرس و ترس به شما معرفی خواهم کرد تا بتوانید زندگی را تجربه کنید که حتی تصورش هم نمی کنید.

 

جملات انگیزشی

تکنیک های عالی رهایی از استرس :

 

تکنیک اول | یک نفس عمیق :

احساسات ما تاثیر مستقیمی روی حالت فیزیکی بدنی ما دارند. اگر شما شخصی را ببینید که خمیده راه می رود، سرش رو به پایین است، شانه های افتاده ای دارد متوجه می شویم این فرد افسرده است و یا حداقل حالش خوب نیست. اما اگر فردی را ببینید که سرش رو به بالا است، شق و رق راه می رود و بر لبانش لبخندی دارد متوجه می شویم که حالش خیلی خوب است.

زمانی که شما استرس می گیرید چه علایم فیزیکی مشخصی می بینید؟ تندتر نفس می کشید.

جالب است بدانید ما با تغییر وضعیت فیزیکی مان می توانیم وضعیت احساسی مان را تغییر دهیم.

شما می توانید با نفس عمیق کشیدن، استرس را در لحظه نابود کنید.

نفس عمیق که پرده دیافراگم تان را باز میکند به طرز قدرتمندی با استرس تان مقابله میکند. چون پاسخی به سیستم عصبی بدن برای ریلکس و آرام شدن است.

 

عکس نوشته انگیزشی

تکنیک دوم | شمشیرها را بیرون آورید و بجنگید :

ریشه استرس از ترس است. زمانی که از اتفاق افتادن چیزی می ترسید، استرس می گیرید. پس اگر ما بتوانیم ترس را از بین ببریم، استرس هم از بین خواهد رفت.

از چیزی می ترسید؟ به جای اینکه همیشه با آن ترس زندگی کنید، فقط یک بار در زندگی تان شجاعت نشان دهید و به جنگ ترس تان بروید.

از سخنرانی در جمع وحشت دارید؟ اشکالی ندارد. روبروی آیینه بایستید و تمرین سخنرانی کنید. حالا وارد مرحله بعد شوید. برای دو نفر از دوستانتان سخنرانی کنید و دفعه بعد برای ۱۰ نفر. حالا احساس بهتری دارید درست است؟ قطعا همینطور است حالا می توانید برای جمع ۵۰ نفره سخنرانی کنید و انقدر این کار را نجام دهید تا بتوانید برای یک سالن ۵۰۰ نفره سخنرانی کنید.

من سخنرانی را از صف نانوایی شروع کردم. درست است شروع غرور آفرینی نبود اما در کمتر از ۳ ماه توانستم برای یک جمع ۱۹۰ نفر سخنرانی کنم و همینطور این داستان ادامه داشت تا سال پیش در یک سالن ۵۰۰ نفره مشغول به سخنرانی بودم.

در واقع، شروع کردن به نزدیک شدن به ترس هایتان، به نوعی پله های ترقی برای درگیری فرد با ترسش است.
 پس، برای رفع ترس، از ترس تان فرار نکنید… آهسته به آن نزدیک شوید

 

عکس نوشته انگیزشی

تکنیک سوم | ترس اصلی را بکشید تا ترس های شناور از بین بروند :

طبق تحقیقات دانشگاه Wharton ترس ها در زندگی میتوانند شناور باشند و وارد قسمت های مختلفی از زندگی تان  شوند که خودتان شاید از آنها خبر ندارید.

اگر چیزی باعث ترس شما شده باشد در آن زمان ترس احساس غالب می شود. بنابراین هر کار دیگری که بخواهید در آن زمان انجام دهید همراه با احساس ترس و استرس خواهد بود.

پس در هر شرایطی که بودید سریعا ترس اصلی را شناسایی کنید و اجازه ندهید احساس ترس در کل کارهایتان شناور شود.

عکس نوشته انگیزشی

تکنیک چهارم | دوستان بهترین مسکن های ضد استرس هستند :

جالب است بدانید افرادی که دوستان بیشتری دارند در زندگی نگرانی و استرس کمتری خواهند داشت.

هر چه دایره دوستان شما بزرگتر باشد احتمال راحت تر کنار آمدن با رنج های زندگی مانند : طلاق، ورشکستگی، ناامیدی بیشتر خواهد بود.

البته در انتخاب دایره دوستان تان نیز باید دقت کنید چون اگر شما خوشحال ترین آدم روی زمین هم باشید و دوستان شما آدم ها افسرده و نا امید از زندگی باشند به احتمال قوی در کمتر از چند ماه، شما هم به یکی از آن ها تبدیل می شوید

کارلین فلورا بعدا در کتاب «تاثیردوستان» توضیح میدهد:

وقتی ما در یک جمعی خارج از جمع خانواده در اجتماع هم زندگی میکنیم (جمع دوستانه مان)، دوام آوردن شرایط سخت در زندگی برایتان آسان تر خواهد شد

 

تکنیک پنجم | استرس را تبدیل به هیجان کنید :

پروفسور آلیسون وود، یافته هایش در زمینه نگرانی و هیجان را چنین توضیح میدهد :

بهترین راه رهایی از نگرانی، آرام شدن نیست. هیجان زده شدن است.

این دقیقا محبوب ترین استراتژی من است. اینکار را آنقدر تکرار کردم که هر بار استرس به سراغم می آید، احساس ماجراجویی بهم دست می دهد. اما برای اینکه بتوانید از این تکنیک خیلی خوب استفاده کنید باید همیشه در لحظه ای که استرس دارید این ۲ سوال را از خودتان بپرسید:

  1. کدام بخش از این اتفاق هنوز کامل نشده است؟
  2. این اتفاق چه فرصت عالی را برایم درست خواهد کرد؟

عجیب بود؟ خب نه، اگر موفقیت افراد بزرگ را مطالعه کنید به خوبی متوجه میشوید آنها نیز از این تکنیک استفاده میکردند. کارآفرینان بزرگ، بزرگترین دستآوردها و موفقیت های زندگی شان را در زمان بزرگترین نگرانی و اندوه زندگی شان بدست آوردند.

اگر استیو جابز از شرکت اپل که خودش تاسیس کرده بود بیرون نمیشد (و بزرگترین شکست زندگی اش را نمیخورد) شاید هیچکس شرکت NeXT  را راه اندازی نمیکرد و Pixar را نمیخرید.

پس وقتی نگران هستید؛ دست به کار شوید… آرام ننشینید.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *