حقایق زندگی که از وجودشان بی خبر هستید

حقایق زندگی که از وجودشان بی خبر هستید

زندگی مانند یک مهمانی لذت بخش است. در این مهمانی می خندیم، لذت می بریم، گهگاهی رنجیده خاطر می شویم و….کلیات این مهمانی را بسیار دوست داریم.

اما زمانی که نگاهی به ساعت مچی دستمان می کنیم متوجه می شویم که دیر شده است.این مهمانی رو به پایان است بدون آنکه بدانیم دلیل آمدنمان به این مهمانی چی بود.پس بهتر است با حقایق زندگی قبل از آنکه دیر شود آشنا شویم.

تجربه کنید و لذت ببرید تا با حقایق زندگی آشنا شوید :

من هم مانند شما موافق هستم. تجربه بهترین دوست ما در زندگی است. اگر نگاهی به ۵ سال پیش خودتان بیاندازید، متوجه پیشرفت هایی در زندگی تان می شوید.

هر زمانی که تجربه ای در زندگی بدست آوردید، پیش خودتان گفتید : ای کاش من این تجربه را چند سال پیش داشتم تا می توانستم … بگذارید یک مورد واقعی را با همدیگر بررسی کنیم:

اکثر ما زمانی که به دبستان می رفتیم از حل نکردن پیک نوروزی وحشت داشتیم. چون زمانی که تعطیلات عید تمام می شد، به مدرسه باز می گشتیم و پیک های نوروزی مان را تحویل معلم می دادیم.

حال تصور کنید امروز ۱۵ هم فرودین است و در کلاس نشسته ایم.

معلم در حال جمع کردن پیک های نوروزی است و ما پیک مان را پر نکرده ایم.

به عنوان یک خردسال، استرس و ترس کل وجودمان را می گرفت…

اما امروز که به گذشته خودمان نگاه می کنیم متوجه می شویم چقدر ترس ها و استرس هایمان بی مورد بوده است و تمام این ها را به واسطه تجربه کردن آموختیم. اما هر تجربه ای لذت بخش نیست بعضی از تجارب نیز با درد و رنج همراه هستند. به همین دلیل بهتر است بسیار از وقت ها از تجارب دیگران نیز استفاده کنیم.

 

برای فهمیدن اینکه آتش داغ است لازم نیست دست مان را بسوزانیم:

تا حالا چند بار به خودتان گفته‌اید که ای کاش این مطلب را زودتر و در ایام جوانی می‌دانستم؟ یک احساس مشترک بین تمامی مردم وجود دارد که برخی موارد از کمبود تجربه و اطلاعات لازم در زمان جوانی حسرت می‌خورند و معتقدند اگر برخی واقعیت‌ها را زودتر متوجه شده بودند با طرز فکری آگاه‌تر و چشم‌انداز بهتری با مشکلات برخورد می‌کردند و بحران‌های عاطفی و موقعیت‌های مختلف را راحت‌تر پشت سر می‌گذاشتند.

 

پنج حقیقت از حقایق زندگی که باید بدانید :

 

حقیقت اول | در لحظه زندگی کنید :

بیش از ۹۸% مردم یا در گذشته سیر می کنند یا درباره آینده اتفاق نیافتده در حال فکر کردن هستند. نکته مهم اینجاست که تمام اتفاقات شیرین و لذت بخش زمانی اتفاق افتاده است که نه به آینده فکر می کردیم نه به گذشته !

چندین سال پیش زمانی که نه وضعیت مالی و نه وضعیت عاطفی خوبی داشتم بر این باور بودم که آدم باهوشی هستم و آدم های باهوش همیشه در فکر آینده شان هستند. تعجبی نداشت که زندگی خوبی نداشتم. اما بعد ها با معاشرت کردن با آدم های بسیار موفق در زمنیه های مختلف متوجه شدم که چقدر این طرز فکر اشتباه بود.

در نظر بگیرید شما یک کارآفرین هستید. طبق محاسبات و برآورد هایتان کارتان تا یک سال و سه ماه دیگر رونق می گیرد. حال اگر دائما نگران این باشید که اگر این اتفاق نیافتد باید چه کار کنید! زندگی تان تباه می شود. و بسیاری از افراد تباه کردن زندگی شان را با هوشمندی و حردمندی یکسان می دانند !

در واقع فرد باهوش می داند باید برای آینده اش برنامه ریزی کند و در هر لحظه مطابق برنامه اش پیش برود. نگرانی درباره ی گذشته حماقت است و پشیمانی از اتفاقات گذشته یک حماقت بزرگتر…

یک تمرین برای این وجود دارد که خیلی ساده است : یک لیوان چای بریزید برای خودتان و تا طول مدتی که چایی میخورید فقط و فقط به چایی خوردن فکر کنید و در زمان حال باشید… به نظر ساده میرسد نه؟ بهتر است امتحان کنید

 

جملات انگیزشی

حقیقت دوم | درون قفسی که برای زندگی تان ساخته اید، زندگی نکنید :

جامعه، خانواده و اطرافیان ما تمایل دارند تفکرات خودشان را به ما تحمیل کنند. از آنجایی که ما نزدیکان و عزیزانمان را دوست داریم سعی می کنیم این تفکرات را بپذیریم و با آنها چهارچوب های زندگی مان را بسازیم.

این چهارچوب ها همان قفسی است که برای خودمان درست کرده ایم. اکثر ما سالیان سال درون این قفس ها زندگی می کنیم و دائما از زندگی مان ناراضی تر می شویم بدون آنکه متوجه شویم چرا !؟

بیشتر خانواده ها به فرزندان شان می گویند به دانشگاه برو تا بتوانی در یک شرکت خوب استخدام شوی و این در صورتی است که اکثر کارمندان هیچگاه وضعیت مالی عالی را تجربه نخواهند کرد! حال یک سوال پیش می آید:

آیا پدر و مادرمان بد ما را می خواهند؟ آیا دوست ندارند ما پولدار شویم؟ پاسخ خیر است! اما مشکل آنجاست که آن ها متخصص نیستند پس می توانند با راهنمایی هایشان زندگی ما را به خطر بیاندازند!!

 

حقیقت سوم | بزرگش نکنید :

ذهن ما می تواند مقابل ما قرار گیرد و از طریق ذهنیتی مسموم، ترس را برما چیره سازد. ما اغلب  مشکلات را بسیار بزرگتر از آنچه واقعا هستند تصور می‌کنیم. همه چیز به طرز تفکر و چشم انداز خودمان بستگی دارد. تا حالا چند بار به خاطر یک موضوع بسیار پریشان و نگران شده‌اید و پس از گذشت یک روز، یک هفته و یا یک ماه به کلی آن‌را فراموش کرده‌اید؟

دلیلش این است که  ذهن شما دوست دارد تا نگرانی ها و مشکلات را بزرگ نشان دهد در صورتی که در واقع مشکل لاینحلی وجود ندارد. دفعه بعد که این اتفاق می افتد فقط یک لحظه از خود بپرسید: «جدا، من هنوز باید در مورد این مسئله فردا، هفته بعد، سال بعد و..  فکر کنم؟» در بیشتر اوقات پاسخ شما «نه» خواهد بود.

بنابراین تمام نگرانی های غیرضروری خودتان را به دست فراموشی بسپارید. هروقت به مشکلی برخورد کردید و احساس کردید سخت جسم و روح تان را تحت تاثیر قرار داده از خودتان بپرسید «آیا این مشکلی است که ۵ سال بعد یادم بماند و برایم اهمیت داشته باشد؟» اگر پاسخ تان «نه» بود آنرا فراموش کنید.

 

جملات انگیزشی

حقیقت چهارم | شما هیجکاه مرکز توجه دیگران نیستید و نخواهید بود :

ما اغلب فرضیات زیادی در مورد آنچه که دیگران راجع‌ به ما فکر می‌کنند داریم، اینکه آیا آنها شما را چگونه قضاوت می‌کنند یا اینکه آیا فکر بدی در مورد ما داشته باشند؟ اما حقیقت این است که :

زمانی که جوان هستیم احساس می کنیم تمام کسانی که ما را می شناسند در حال فکر کردن و قضاوت کردن ما هستند. زمانی که میان سال تر می شویم متوجه می شویم همه اطرافیان به ما فکر نمی کنند فقط عده ای کمی هستند که این کار را می کنند اما زمانی که شصت سالگی می رسیم متوجه می شویم هیچگاه هیچ کس روی ما و کارهایمان متمرکز نبوده است !

 

حقیقت پنجم | قدردان و شکرگذار هر آنچه که دارید باشید :

یکی از مهم‌ترین درس های زندگی قدردانی است. هر چه سنتان بیشتر شود بیشتر قدر موقعیت‌ها را درک خواهید کرد. چون قدردانی و تقدیر کلید واقعی برای رسیدن به شادی است.

هر چه زودتر این مسئله را درک کنید بیشتر قدر لحظه‌ها و زمان حال زندگی‌تان را خواهید دانست. مهم نیست حتی به خاطر نعمت‌های هر چقدرهم کوچک، همیشه باید سپاسگذار خداوند بود..

بنابراین همین الان به اطرافتان نگاه کنید و هر چیزی را که می بینید قدردان و شکر گذارش باشید. مهمترین عامل خوشبختی در زندگی شکرگذاری است و جالب اینجاست که افراد بسیار کمی این کار را می کنند.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *