خرید چه چیزهایی باعث خوشحالی ما می شوند

خرید چه چیزهایی باعث خوشحالی ما می شوند

درست خرید کردن یک هنر است که اگر آن را بدانید باعث خوشحالی تان می شود و زندگی تان را لذت بخش می کند و اگر ندانید دچار مشکلات اساسی در زندگی می شوید.

تا به حال پیش آمده بعد از خرید چیزی احساس هیجان و خوشحالی کنید؟ تا به حال پیش آمده عکس این موضوع اتفاق بیافتد یعنی دقیقا بعد از خرید احساس پشیمانی کنید؟

دکتر دنیل گیلبرت Daniel Gilbert در این باره تحقیقات مفصلی را انجام داده است تا مشخص کند واقعا ما از خرید چه چیزهایی احساس لذت و خوشحالی می کنیم.

او پرسشنامه ای را در دانشگاه هاروارد طراحی کرد و از هزار شهروند آمریکایی خواست تا آن را پر کنند. سوال اول این بود:

 

عکس نوشته انگیزشی

چه خرید هایی را به امید افزایش کیفیت زندگی و سطح خوشحالی تان در زندگی انجام دادید؟

تمام هزار شرکت کننده حداقل یک مورد را ذکر کرده بودند؛ از خرید یک بستنی در نوجوانی تا خرید یک ماشین و یا یک ویلای لوکس….

هدف اصلی دکتر گیلبرت از این آزمایش این بود که دقیقا متوجه شود واقعا چه خرید هایی باعث خوشحالی و افزایش رضایت مندی مان از زندگی می شود و این خرید ها چقدر هزینه دارند.

زمانی که از نتایج دکتر گیلبرت آگاه شوید دیگر از خرید هایتان پشیمان نمی شوید و می دانید چه خرید هایی را انجام دهید تا زندگی تان لذت بخش تر شود.

 

هدف از خرید کردن و پول خرج کردن چیست ؟

تمام ما انسان ها کار می کنیم تا بتوانیم با پولی که بدست می آوریم زندگی راحت تر و بهتری برای خودمان بسازیم. خوب پس یکی از مراحل اساسی زندگی ما خرید کردن و پول خرج کردن است اما چه اتفاقی می افتد اگر اشتباه خرج کنیم و پولمان را صرف چیزهایی کنیم که باعث خوشحالی و افزایش رضایت ما از زندگی نمی شود؟

نتایج تجزیه و تحلیل و آمارگیری دکتر گیلبرت در کتابی با عنوان “لغزش خوشبختی” منتشر شد که با استقبال خوبی از طرف مجمع روانشناسان و افراد علاقه مند به حوزه های روانشناسی روبرو شد.

 

عکس نوشته انگیزشی

و اما نتایج بدست آمده از تحقیقات چه چیزی را اثبات می کرد :

دکتر گیلبرت نتیجه گرفت، خرید کردن دو نوع است :

  • ما کالا میخریم : لباس، اتومبیل، خانه، شکلات و …
  • ما تجربه می خریم : غذای خوب در این رستوران، مسافرت، سینما رفتن و …

زمانی که پاسخ نامه ۱۰۰۰ داوطلب بررسی شد و آمارگیری انجام شد، مشخص شد که :

  • ۵۷% مردم در واقع خرید های تجربی باعث شده احساس لذت بیشتری کنند.
  • و فقط ۳۴% مردم به خرید کالا یا مادیات اشاره مستقیم داشنتد.
یادداشت

ما باید در برخورد با اشیاء و رویدادها تمایز قائل شویم. ما بعد از مدتی به اشیاء عادت میکنیم، اما رویدادها برای همیشه در ذهن مان در قالب خاطره باقی می مانند و هرگز فراموش نمی شوند… بلکه هربار فکر کردن به آن باعث لذتبخش تر شدن آن تجربه میشود

 

عکس نوشته انگیزشی

چه چیزی بخریم تا باعث خوشحالی مان شود :

بیایید تصور کنیم اگر یک لباس خوب بخرید چه اتفاقی می افتد. شما بعد از گذشت یک هفته، یک ماه و شاید هم یک سال بلاخره احساس می کنید لباس برایتان عادی شده است. زمانی که لباس برای تان عادی می شود دیگر پوشیدن آن به شما احساس خوشحالی و لذت نمی دهد. اما اگر با پولتان، به جای یک لباس جدید، یک مسافرت حتی درون شهری بروید و یا در یک رستوران لوکس غذا بخورید، شاید این خاطره تا ابد از خاطرتان فراموش نشود.

البته داشتن اولویت بسیار مهم است. منظورم این نیست که اگر نیاز ضروری به خرید لباس داشتید، پولش را نگه دارید و در عوض به رستوران بروید بلکه می گویم اگر قرار است از خرج کردن پولتان لذت ببرید باید تجربه بخرید نه کالا !

اگر قرار است از خرج کردن پول تان لذت ببرید باید تجربه بخرید نه کالا !

دلیل دیگری که دکتر گیلبرت توصیه میکند به جای خرید اشیاء، تجربه بخرید، سرمایه گذاری شخصی است. ما باید بتوانیم با پولمان بهترین سرمایه گذاری را روی خودمان کنیم.

اجازه دهید یک سوال بپرسم : خرید یک کت و شلوار سرمایه گذاری است یا شرکت در دوره های آموزشی … بله درست است شرکت در یک دروه آموزشی چون باعث افزایش مهارت هایمان می شود. اما یک دست کت و شلوار بعد از گذشت دو سال دیگر قابل استفاده نیست و احساس لذت را به زندگی مان اضافه نمی کند.

 

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *