دفعه بعد که عصبانی شدید یک برنده باشید

دفعه بعد که عصبانی شدید یک برنده باشید

اکثر مردم زمانی که عصبانی می شوند ترجیح می دهند یک بازنده تمام عیار باشند. اما شما امروز یاد می گیرید چگونه یک برنده باشید.

در یک روز آفتابی در حال قدم زدن در پارک پردیسان هستید، شخصی از مقابل به طرف شما می دود و می گوید ببخشید می توانم روی شما استفراغ کنم ؟

قطعا پاسخ تان خیر است. هر چقدر هم  حال طرف بد باشد شما اجازه نمی دهید روی شما استفراغ ( احساسی ) کند.

 

جملات انگیزشی

استفراغ احساسی چیست :

وقتی دوست تان با یک شوخی کوچک از کوره در می رود و هر چیزی که از دهانش بیرون می آید را روی شما تخلیه می کند، در حال استفراغ احساسی و فکری است. شاید شوخی شما یا حرف شما برای او غیر قابل هضم باشد پس سریعا آن حرف را پس می زند.

یادمان باشد با کسانی که حالت تهوع فکری دارند معاشرت نکنیم.

انسان هرآنچه نتواند هضم کند، باید پس بدهد؛ ممکن است آن چیز فکر باشد، یا غذای خورده شده. مهم نیست چه باشد، آنچه مهم است عملکرد شما در چنین موقعیت ها است.

ممکن است این اتفاق برای شما هم رخ داده باشد. شاید در زمانی که بسیار ناراحت و عصبانی هستید منظتر کسی هستید تا اشتباهی کند تا بتوانید تمام عصبانیت تان را روی وی تخلیه کنید.

 

قوانین برنده بودن در زمان عصبانیت :

 

قانون اول | کوچک نشمردن دیگران :

یکی از راه های تخلیه احساسی و فکری کوچک کردن دیگران است. اگر در جمعی نشته بودید و احساس کردید شخصی سعی دارد با گفته هایش شما را کوجک کند بدانید او در حال تخلیه احساسی و فکری است.

افراد بزرگ و موفق هیچگاه دیگران را کوچک نمی شمارند.

اگر به طور اتفاقی در خیابان با یکی از کارگردانان و یا هنرپیشه های مردمی برخورد داشته باشید متوجه می شوید با اینکه از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردارند، خیلی گرم و دوستانه معاشرت می کنند. به گونه ای که بعد از چند دقیقه صحبت کردن احساس می کنید دوستتان هستند.

پس از این به بعد در معاشرت هایتان با دیگران، حتی اگر از هر نظر نسبت به دیگران وضعیت و موقعیت بهتر و بالاتری داشتید، خودبزرگ بینی را کنار بگذارید و طرف مقابل تان را بالا ببرید و هم رده خودتان بشمارید.

 

جملات انگیزشی

قانون دوم | فریاد زدن نشانه بازنده بودن است :

اگر در موقعیتی بودید که شخصی بر سر شما فریاد می زد بدانید که با صدای بلند اعلام می کنند : ما نمی توانیم خودمان را کنترل کنیم. ما بلد نیستیم عاقلانه صحبت کنیم پس داد و بیداد می کنیم شاید منظور ما را کسی متوجه شد! اما مردم به کسی که داد و بیداد می کند گوش نمی دهند.

در دنیای مافیا و خانواده های آنها یک اصل وجود دارد : پرسروصداترین فرد در جمع، کمترین نفوذ و قدرت را دارد. پس از این اصل آگاه باشید کسانی که فریاد می زنند واقعا ضعیف و نا توان هستند.

اگر احساس می کنید افراد به صحبت های شما گوش نمی دهند، هیچ گاه با داد و فریاد زدند موقعیت تان را بدتر نکنید و با صدای بلند اعلام نکنید من یک بازنده هستم. بهتر است استراتژی صحبت کردن و یا مذاکره تان را تغییر دهید.

 

قانون سوم | به هیچ عنوان با دیگران بحث نکنید :

این یکی از زیباترین آموزه های دیل کارنگی Dale Carnegie در کتاب معروفش با عنوان «How to Win Friends and Influence People» است.

 

How to Win Friends and Influence People

دیل کارنگی میگوید «قبلا علاقه داشتم با مردم بحث کنم و به آنها نشان بدهم چرا اشتباه میکنند. در برنامه های بحث و گفتگوی تلوزیونی شرکت میکردم و با تمام وجود از عقایدم دفاع و به دیدگاه های طرف مقابل حمله میکردم…

بعضی وقت ها موفق میشدم اما چیزی که دقت کردم این بود، با اینکه به آنها ثابت میکردم که حق با من است و به درست میگویم اما آنها دیدگاهشان را تغییر نمیدادند.

تا اینکه متوجه شدم مردم طرزفکرشان را خیلی سخت تغییر میدهد و کار آسانی نیست با بحث بخواهم طرزفکر آنها را عوض کنم.»

بله، آنچه دیل کارنگی میخواهد بگوید خیلی ساده است : سعی نکنید نظرتان را به دیگران القا کنید.
اگر به دیدگاه طرف مقابل تان موافق نیستید، قرار نیست به اجبار به وی بفهمانید که اشتباه میکند و یا سفت و سخت بحث کنید تا نشان دهید حق با شماست.

افراد بزرگ و دارای طرزفکر قدرتمند، نیازی به تایید نقطه نظرشان توسط دیگران ندارند. آنهایی بحث میکنند و نقطه نظرشان را به دیگران القا میکنند که نیاز به تایید دیگران دارند.

 

قانون چهارم | یگانه علامت بازنده بودن، فحاشی کردن است :

کسی که فحاشی می کند، با صدای بلند اعلام می کند من توانایی صحبت کردن را ندارم، من تا به حال یک کتاب در رابطه با فن بیان نخوانده ام، من یک بازنده هستم لطفا شما هم بدانید.

فحاشی کردن بسیار کار پر خطری است! زیرا کسی که فحاشی می کند عملا اعلام می کند من توانایی کنترل اعصاب و زندگی ام را ندارم. پس در زندگی شخصی و خانوادگی هم دچار همین مشکل هستم. همسر و فرزندانم بسیار به لحاظ عاطفی آسیب پذیر هستند !!!

و اگر سری به دفاتر ازدواج و طلاق بیاندازید متوجه می شوید یکی از وجه مشترک های تمام خیانت ها، داشتن همسری فحاش و عصبی بوده است. پس این بلا را سر زندگی خودتان و عزیزان تان نیاورید.

تا به حال به یک دعوای خیابانی نگاه کرده اید؟ مراحل رخ دادن این دعوا این گونه است :

  1. اتفاقی می افتد و دو طرف دیدگاه های مختلفی دارند.
  2. دو طرف شروع به صحبت کردن می کنند.
  3. احساس می کنند توانایی و سواد منتقی صحبت کردن را ندارند
  4. فریاد می زنند و فحاشی می کنند.
  5. دعوا و نزا رخ می دهد. ( صفات حیوانی یک انسان! )

هرگز به فحاشی و ناسزای یک نفر اهمیت ندهید؛ آنها میخواهد بحث با شما با یک نزاع به حاشیه برود و تمام شود. هرگز به کسی ناسزا یا فحاشی نکنید، این رفتار زشت در وجود افراد بزرگ نیست.

اگر بخواهید در دیگران احساس بدی با فحاشی و ناسزا ایجاد کنید، احساس بدتری در وجود شما شکل میگیرد… شاید بدتر از چیزی که فکر میکنید.

 

.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *