راز برنده بودن در رقابت کسب و کار

راز برنده بودن در رقابت کسب و کار

در هر کسب و کاری که باشید برای شما رقیبانی وجود دارند. اگر می خواهید بیشترین سود از آن شما شود باید رهبر بازار شوید و برای رهبر شدن باید راز برنده بودن در این رقابت را بدانید.

شما عاشق دنیای کارآفرینی شدید. تصمیم تان را گرفتید و روزها و ماه ها بدنبال یک ایده خوب گشتید. بلاخره ایده ناب تان را پیدا کردید اما زمانی که کسب و کارتان را شروع کردید؛

اتفاقی ترسناک می افتد…

متوجه می شوید که در حال حاضر صد ها نفر در حال عرضه کردن ایده ای مشابه ایده شما هستند. چشم تان به رقیبان موجود در بازار می افتد. دو راه بیشتر ندارید:

  1. قبول کنید که ترسو هستید و تسلیم شوید.
  2. شجاغ باشید و رهبر بازار شوید.

مطمئن هستم شما جز دسته دوم هستید و اگر نه در حال خواندن این مقاله نبودید. یک جایی در ذهن تان است که به شما می گوید با زیاد کار کردن و پایین آوردن قیمت ها مشکل برطرف نمی شود. تبریک می گویم دقیقا درست فکر می کنید. در دنیای امروز باید از تکنیک اقیانوس قرمز، اقیانوس آبی ستفاده کرد.

 

اقیانوس قرمز را رها کنید و به سمت اقیانوس آبی شنا کنید :

اقیانوس قرمز همان جایی است که کوسه های زیادی آن جا حضور دارند و بر سر غذا با همدیگر رقابت می کنند حتی تا جایی که به همدیگر حلمه می کنند. به همین دلیل آب این قسمت همیشه خونین و قرمز است.

اما کوسه های باهوش تر همیشه در اقیانوس آبی هستند جایی که کوسه دیگری آنجا نیست و آنها می توانند آزادانه و با خیال راحت غذا بخورند.

عکس نوشته انگیزشی

 

برای اینکه بدون رقابت بخواهید پیروز میدان شوید، شما ابتدا لازم دارید تا خودتان را از رقیب تان متمایز کنید؛ شما نباید  مثل رقیبت تان باشید یا نسخه بهتر رقیبت تان باشید. شما باید خودتان باشید.

 

۴ راز برای برنده بودن در رقابت کسب و کار :

 

راز اول | بگذارید مشتری قهرمان داستان تان باشد :

بگذارید با یک مثال راحت تر این موضوع را توضیح بدهم. دو مزون لباس را در نظر بگیرید.

مزون لباس اول در تبلیغاتش اینگونه بیان می کند : لباس های جدید ما از بهترین جنس پارچه ساخته شده اند و ما بهترین مزون لباس تهران هستیم.

مزون لباس دوم اینگونه تبلیغ می کند : با پوشیدن سری جدید لباس های ما، پرنسس تهران شوید و به محض ورودتان به مهمانی همه را شیفته خود کنید.

قهرمان داستان مزون اول، خودشان بودند و به طور غیر مستقیم می گفتند ما بهتر از شما هستیم اما در داستان مزون دوم، قهرمان شخصی بود که لباس را می خرید و به طور غیر مستقیم به خریدار گفته میشد که شما برای ما مهم هستید و قطعا بعد از خرید این لباس روزهای خوشی را تجربه خواهید کرد.

اگر میخواهید بدون رقابت بر رقیب تان پیروز شوید، شما مانند او ویژگی های محصول تان را برای مشتری لیست نکنید؛ در عوض، مشتری را قهرمان داستان تبلیغاتی تان کنید (البته به کمک محصول تان)

 

راز دوم | باید درآمد اتوماتیک داشته باشید :

اولین بار از رابرت کیوساکی Robert Kiyosaki شنیدم که می گفت: شما تا زمانی کارآفرین هستید که درآمد خودکار داشته باشید در غیر این صورت شما فقط خوداشتغال هستید.

تفاوت خوداشتغال ها با کارآفرینان :

خوداشتغال ها باید در محل کارشان حضور فیزیکی داشته باشند و درآمدشان دقیقا بستگی به میزان حضورشان دارد اما یک کارآفرین با سیستم سازی درآمد خودکار دارد.

اگر میبینید رقیب شما خیلی سخت درحال رقابت است و خودش تمام کارهایش را انجام میدهد، به خودتان سخت نگیرید. شما به فکر کارآفرینی باشید و با خوداشتغالی خودتان را گول نزنید.

 

عکس نوشته انگیزشی

راز سوم | باید متمایز باشید :

به این سوال مهم فکر کنید :‌ وجه تمایز شما با رقیب تان چیست؟

تمایز داشتن به معنی بهتر بودن نیست. شما هرچقدر هم در این دوره از تولیدات متنوع انواع محصولات، بهتر باشید، به جای بسیار دوری نمیتوانید بروید.

در عوض متفـــاوت باشید.
متفاوت بودن، یعنی داشتن تمایز؛ یعنی بتوانید به مشتری دلیلی غیر از بهتر بودن از رقیب فعلی تان بدهید تا از شما خرید کند.

یکی از بهترین وجه تمایز ها را شرکت هواپیمایی Virgin Atlantic ایجاد کرد. این شرکت، ادعا نمیکند ارزان تر از رقیب اش است، بهتر از رقیبش غذا سرو میکند یا بهتر از دیگر شرکت  های هواپیمایی زمانبندی در پرواز دارد.

این شرکت میگوید، «ما کمک میکنیم روح آزاد انسان پرواز کند.» شگفت انگیز نیست !؟
شما تمایل دارید با شرکت هواپیمایی سفر کنید که با تنوع و طرح قرمز و سفید هیجان انگیزش اجازه بدهد روح تان پرواز کند؟ یا با شرکتی که فقط کمی ارزان تر است؟

با کمک تمایز، شما بدون رقابت بر رقیب تان پیروز می شوید.
تمایز داشتن، یعنی دلیلی متفاوت به مشتری عرضه کنید که از شما بخرد. دلیلی که فقط شما میتوانید به وی بدهید و نه هیچ شرکت دیگری… مزیت رقابتی شما چیست؟

 

راز چهارم | تصویر سازی همه چیز است :

برند شما آن چیزی نیست که درباره اش فکر می کنید بلکه آن چیزی است مشتری بعد از خرید محصول تان درباره شما می گوید.

برند شما آن تصویری است که در ذهن مشتری نقش بسته (نه ذهن خودتان).

باید بدانید مردم عاشق خرید کردن هستند اما دوست ندارند به آن ها چیزی بفروشید. کمی گیج کننده بود؟ یعنی مردم اگر احساس کنند برندی تصویر زیبایی در ذهن شان خلق کرده، حتما می روند و خرید می کنند حتی اگر به آن محصول نیاز نداشته باشند. اما اگر متوجه شوند که شما بدون تصویر سازی ذهنی می خواهید چیزی به آن ها بفروشید شدیدا یک سد دفاعی درست می کنند.

به نظر شما مردم چرا گوشی های موبایل iphone را بیشتر از دیگر رقبا دوست دارند؟ سخت افزار قدرتمند تری دارد؟ طراحی متفاوتی دارد؟ بی شمار رنگ بندی متفاوت دارد؟ خیر هیچ گدام. در خیلی از این موارد از دیگر رقبا نیز ضعیف تر است. اما اپل توانسته است که یک تصویر ذهنی فوق العاده برای استفاده کردن از گوشی های تلفن همراه اش در ذهن مردم بسازد.

پس به جای اینکه قیمت هایتان را پایین بیاورید یا بیهوده به ساعات کاری تان اضافه کنید، از خودتان بپرسید من چگونه می توانم وجه تمایزم را به مردم نشان دهم. و اگر وجه تمایز ندارید ، ابتدا آن را ایجاد کنید.

به طور مثال: بیشتر رستوران های فست فود بر سرعت بیشتر ارایه ی غذا تاکید دارند ولی ما بر روند تولید مواد اولیه و غیر صنعتی بودن آنها تاکید داریم. غذای ما کمی دیرتر آماده می شود ولی شما مطمئن خواهید بود که هیچ مواد نگهدارنده یا صنعتی در تولید آنها بکار نرفته است به مانند پیتزا دکتر آرین در خیابان فاطمی.

من پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید : آموزش جایگاه سازی در بازاریابی و تسخیر ذهن مشتریان

 
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *