پرونده های مرموز روانشناسی افراد فوق موفق

پرونده های مرموز روانشناسی افراد فوق موفق (قسمت دوم)

در قسمت اول پرونده های مرموز روانشانسی افراد فوق موفق با دو ابزار فوق سری روانشانسی به نام های اثر پرات-فال و اثر پیگمالیون آشنا شدید. امروز با دو ابزار فوق سری دیگر آشنا خواهید شد.

اهمیت این موضوع که چرا باید برای موفقیت از این ابزارها استفاده کنیم را در قسمت اول توضیح دادیم. پس اجازه دهید سریع برویم سر اصل مطلب.

عکس نوشته انگیزشی

 

ابزار سوم | اثر تضادِ انتخاب The paradox of choice :

به میزان افزایش گزینه هایمان، تمایل کمتری به انتخاب خواهیم داشت.

به احتمال زیاد برای تان پیش آمده که به یک پیتزا فروشی مراجعه کرده باشید و در منوی فست فود بیش از ۲۰ مدل پیتزا وجود داشته است. شما یکی را انتخاب می کنید ولی مادامی که در حال میل کردن غذایتان هستید، احساس می کنید یک پیتزا بهتر وجود دارد. ای کاش آن را سفارش می دادید.

اگر شما فروشنده باشید این مسئله را خیلی راحت تر می توانید متوجه شوید. زمانی که مشتری به مغازه شما می آید و به دنبال خرید یک شلوار است. اگر شما بیش از سه مدل شلوار مختلف به او نشان دهید احتمال خرید بشدت پایین می آید و مشتری مغازه را ترک می کند. پیام رفتار مشتری این است که :

آنقدر گزینه در اختیار من گذاشتید که نمیدانم کدام را انتخاب کنم… پس تصمیم میگیرم فعلا هیچکدام را انتخاب نکنم.

برای اثبات این تضاد، مارک لِپر و شینا آینگر، دو روانشناس، تصمیم گرفتند در سوپر مارکت آزمایشی بر روی مصرف کنندگان انجام دهند. آنها دو سوپر مارکت انتخاب کردند و در یک سوپر مارکت در قسمت خوراکی های جدید ۶ نوع مربای جدید با ۶ طعم مختلف گذاشتند و در سوپر مارکت دیگر ۲۴ نوع مربا با ۲۴ طعم مختلف.

نتیجه تحقیقات کاملا نظریه تضاد انتخاب را اثبات کرد و به شرح زیر بود :

۳۰% مردمی که به قسمت خوراکی های جدید آمدند و مجموعه ۶ تایی را دیدند، اقدام به خرید کردند.

۳% از مردمی که به قسمت خوراکی های جدید آمدند و مجموعه ۲۴ تایی را دیدند، اقدام به خرید کردند.

در همین زمینه میتوانید سخنرانی بری شوارتز را در مورد تضاد انتخاب در TED تماشا کنید : کلیک کنید

 

عکس نوشته انگیزشی

چگونه در زندگی شخصی اثر تضادِ انتخاب استفاده کنیم :

پاسخ ساده است. هر بار زمانی تصمیم گیری گزینه های کمتری جلوی خودتان قرار دهید. آنقدر ساده سازی کنید تا نهایتا با دو گزینه مواجه شوید.

این طور هم خیلی راحت تر انتخاب می کنید و هم از انتخابتان رضایت مندی بیشتری خواهید داشت.

 

ابزار چهارم | اثر تماشاگر Bystander effect :

به هر میزان تعداد افراد بیشتری شخصی را در حالت نیاز ببینند، تک تک افراد تمایل کمتری به کمک کردن نشان خواهند داد.

یکی از دلایل اصلی بروز حوادث و بحران های اجتماعی همین اثر تماشاگر است و به اصطلاح به آن آمیختگی مسئولیت می گویند.

این اثر اینگونه توضیح می دهد که هر چه تعداد افرادی که در جمع حضور دارند بیشتر باشد، احساس مسئولیت کمتری در افراد وجود خواهد داشت. به همین دلیل هنگام بروز یک حادثه، به میزان افراد حاضر، احتمال کمک کردن کمتر می شود. دقیقا برعکس چیزی که فکر می کنیم. ولی واقعا همینطور است.

در کتاب Made to Stick آزمایش جالبی انجام شده بود. یک شرکت تبلیغاتی حدود ۹۰۰ نفر از مردم را در یک آزمایش گروهی شرکت داد. این ۹۰۰ نفر را به دو گروه تقسیم کردند. و به هر نفر ۱۰۰ دلار پول دادند.

  • به گروه اول عکسی از کشور آفریقای جنوبی و وضعیت ناراحت کننده و وضعیت بدی غذایی شان نشان دادند.
  • به گروه دوم عکس یک دختر بچه از کشور آفریقای جنوی نشان دادند که او هم از وضعیت بد غذایی رنج می کشید.

از هر دو گروه خواستند از ۱۰۰ دلاری که به شما داده شده است هر چقدر که دلتان می خواهد در پاکت بگذارید تا ما برای آنها ارسال کنیم. گروه دوم که فقط عکس یک نفر را دیده بودند بین ۴ تا ۵ برابر تمایل بیشتری از گروه اول که عکس های دسته جمعی دیده بودند، برای کمک کردن داشتند.

اثر تماشاگر در تحقیقات روانشناس بنام بیب لیِتِن و جان دارلی اثبات شد.

 آنها در یک مدرسه دبیرستان، دانش آموزی را به عنوان بازیگر انتخاب کردند تا نقش فرد در حال خفه شدن را بازی کند. دانش آموزش هنگامی که این نقش را در راهروی خلوت زمانی که تنها یک نفر آنجا حضور داشت بازی میکرد، نرخ کمک کردن ۸۵% بود، زمانی که دانش آموز نزد ۲ نفر نقش اش را بازی میکرد نرخ کمک کردن به ۶۵% کاهش یافت و زمانی که دانش آموزش نزد بیش از ۴ نفر نقش اش را بازی میکرد نرخ کمک کردن به ۳۱% نزول کرد.

احتمالا شما نیز در دوران مدرسه حتما چنین اثری را تجربه کرده اید، زمانی که شخصی نیازمند کمک بود (حین دعوا، توبیخ معلم و یا از نظر درسی…) همیشه در جمع افرادی بودند که هیچ واکنشی نشان نمیداند، دلیل شماره یک کمک نکردن این افراد نرخ بالای اثر تماشاگر در آنها بود تا شخصیت شان.

 

عکس نوشته انگیزشی

چطور از اثر تماشگر در زندگی شخصی مان استفاده کنیم :

طبیعتا برای همه ما شرایطی پیش می آید که احتیاج به کمک داریم. اگر در چنین شرایطی بودید هیچ گاه این موضوع را در جمع اعلام نکنید. بلکه فرد مورد نظر را پیدا کنید و به تنهایی مسئله را با او در میان بگذارید تا اثر تماشگر را خنثی کنید.

علارغم باور عموم هنگامی که در شرایط وخیمی قرار داریم اعلام کمک کردن از جمع و مردم نه تنها باعث کمک کردن به ما نمی شود بلکه باعث ایجاد اثر تماشاگر و عدم کمک از طرف جمع نیز میشود. فقط به یک نفر اعلام کنید، مردم با دیدن  کمک کردن آن فرد حتما به جمع کمک کنندگان خواهند پیوست.

قسمت اول | قسمت دوم | قسمت سوم از پرونده های مرموز روانشناسی افراد فوق موفق
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *