پرونده های مرموز روانشناسی افراد فوق موفق

پرونده های مرموز روانشناسی افراد فوق موفق

راز موفقیت بی حد و مرز چیست؟ نمی دانم اما مطمئن هستم در لا به لای پرونده های مرموز افراد فوق موفق می توان آن را پیدا کرد. افرادی که از ابزارهای فوق سری روانشانسی در زندگی شان استفاده می کردند.

تحقیقات و مطالعات بسیاری در مورد اینکه افراد فوق موفق چگونه زندگی می کنند، چگونه فعالیت های روزانه شان را انتخاب می کنند، چگونه می خوابند و …. انجام شد. اگر می خواهید فرد فوق العاده موفقی شوید باید نحوه زندگی آن ها آشنا شوید و دلیل کنش ها و واکنش های شان را بدانید. این کلید حل مسئله موفقیت است.

عکس نوشته انگیزشی

البته ناگفته نماند درک ساز و کار زندگی آن ها فقط ۵۰% ماجراست.

همانطور که قبلا در این مقاله خواندید، در خانواده های مافیا یک اصل وجود داشت. آن اصل می گفت : نگویید چرا، بپرسید چطور ! یعنی اینکه اگر یکی از خانواده های مافیا بزرگترین و گران قیمت ترین کلوپ های شهر را می خرید دیگرا خانواده ها نمی گفتند چرا ما نتوانستیم بخریم، جرا…چرا… و.. در عوض سوال می کردند چطور توانست این کار را کنند؟ و از به بعد گروه های جاسوسی شروع به فعالیت و جمع آوری اطلاعات می کردند.

شما با شناخت ابزار های فوق سری روانسانشی که افراد فوق موفق استفاده می کردند می توانید دقیقا یک زندگی به مانند آن ها برای خودتان بسازید.

تصور کنید شما یکی از عوامل پشت صحنه فیلم باشید. به راحتی می توانید بازیگران، دکوراسیون، فیلمنامه و… را تغییر دهید تا اینکه فقط یک تماشاگر باشید که تنها ابزاری که در دست دارد، امید است.

جالب است بدانید بزرگترین کارآفرینان دنیا نیز علاقه خاصی به خواندن کتاب های روانشانسی و یادگیری استفاده از این ابزارهای روانشانسی برای بالابردن کارایی و قدرت تصمیم گیری شان داشتند.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]اگر به دنبال داشتن یک زندگی فوق العاده موفق نیستید. ادامه این مقاله را نخوانید.[/box]

 

عکس نوشته انگیزشی

ابزار های فوق سری روانشناسی :

 

ابزار اول | اثر پرات-فال Pratfall effect :

 زمانی دیگران شما را بیشتر دوست خواهند داشت که کامل نباشید.

نگران نباشید اگر در اولین قرار ملاقت تان دستتان به فنجان چای خورد و تمام چای را ریختید یا اینکه هنگام صحبت کردن در جمع توپوق زدید و صدها نمونه دیگر. اگر نخواهید خودتان را فرد کامل و بدون نقصی نشان دهید تمام این اتفاقات به نفع شما خواهد بود.

اثر پرات فال چنین قدرتی دارد که اشتباهات شما را دلیلی برای دوست داشتنی بودن شما نزد دیگران تبدیل میکند.

تحقیقات نشان داده است، افرادی که کمتر اشتباه می کنند در نظر دیگران جذاب نیستند. دوران مدرسه تان را به یاد بیاورید. آیا اون بچه ای که همیشه معلم از او تعریف می کرد و می گفت خوب است، نچسب ترین بچه کلاس نبود؟ تعجب کردید! مهم نیست تازه با اثر پرات فال آشنا شدید. من هم در دوران دبستان هیچ اطلاعی از این اثر نداشتم.

فکر کنم الان راحت تر متوجه می شوید چرا مردم بتمن را بیشتر از سوپرمن دوست دارند (چون بتمن یک انسان بود ولی سوپر من یک انسان فوق بشر و کامل بود)

عکس نوشته انگیزشی

کامل بودن و کمال گرایی فاصله ای بین فرد و اطرافیانش ایجاد میکند. اما اگر شما ابتدا نزد خودتان بپذیرید که تنها یک  انسان هستید مانند دیگران باعث میشود دیگران نیز نسبت به شما چنین فکر کنند و شما را از خودشان بدانند. افرادی که بیشترین اشتباهات را مرتکب مشوند و البته قبول میکنند نزد دیگران مقبول ترند.

چند روز پیش در جمع شش نفره ای حضور داشتم. اکثریت قریب به اتفاق موافق بودند که شخص ششم فرد کاریزماتیکی نیست یا نه راحت تر بگویم کاملا نجسب است. باید متوجه می شدم دلیل اصل این موضوع چیست.

تصمیم گرفتیم یک بازی دسته جمعی انجام دهیم. در میان بازی متوجه شدم این فرد می خواهد خود را یک فرد کامل و بی عیب و نقص نشان دهد. خب مشخص بود چرا فرد دوست داشتنی نبود، دقیقا خلاف اثر پرات فال عمل کرده بود.

برای مثال استیو جابز هنگام ارائه تلفن همراه آیفون آنرا به بهترین نحو ارائه داد طوری که سیل تقاضا در فروشگاه های اپل جاری شد اما بعد از گذر چند روز مشکلی در تلفن های همراه اپل پدیدار شد که مشتریان ناراضی جلوی فروشگاه  های اپل برای پس گرفتن پولشان صف کشیدند.

استیو جابز نیز با مشورت چند روانشناس تبلیغاتی شرکت، در یک گردهمایی بر روی سن رفت و جمله اش را چنین شروع کرد

ما کامل نیستیم و این را میدانیم انسان هستیم و ممکن است اشتباه کنیم. اشتباه از طرف شرکت اپل بود و اپل تمام خسارات شما را پرداخت خواهد کرد. عذر میخواهیم.

یک چنین سخنرانی کوتاه چنان تاثیری قدرتمندی داشت که کسی فکر نمیکرد مشتریان عصبانی نه تنها درخواست خسارت نکردند و فقط خواهان رفع مشکل تلفن های همراهشان شدند بلکه برای همیشه به برند اپل وفادار بمانند…

 

چگونه از اثر پرات فال در زندگی شخصی مان استفاده کنیم :

اثر پرات فال یاد آور این موضوع است که هیچ انسانی کامل نیست.

اشتباهات بزرگ و فاحش نه تنها به ضرر شما نیست بلکه می تواند به نفع شما نیز کار کنند به شرطی اینکه اشتباهات خودتان را بپذیرید. افراد کمال گرا حتی اشتباهات خودشان را تکذیب می کنند و بی دلیل نیست که چرا این افراد همیشه درجا می زنند و هیچ کار بزرگی انجام نمی دهند.

عکس نوشته انگیزشی

ابزار دوم | اثر پیگمالیون Pygmalion effect:

میزان توقع نسبت مستقیمی با کارایی فرد دارد.

معمای این اثر روانشانسی بیانگر این است که هر چقدر از خودتان انتظار داشته باشید به همان میزان عملکرد خواهید داشت.

اولین بار روانشناسی به نام رابرت رازنتال آزمایشی برای اثبات اثر پیگمالیون ترتیب داد.

او دانش آموزان مدرسه ابتدایی را به دو دسته تقسیم کرد و به مدت یک سال مشغول بررسی این آزمایش شد. او بدون اینکه از ضریب هوشی و IQ دانش آموزان آگاهی داشته باشد به طور کاملا اتفاقی لیستی از دانش آموزان را انتخاب کرد. به معلمان آن ها توصیه کرد به این افراد بیشتر توجه کنند، توقع بیشتری داشته باشند و برای بهترین بودن تشویق شان کنند.

بعد از گذشت یک سال، نتایج مشخص شد. آن دسته از دانش آموزانی که معلمانشان از آن ها توقع بالاتری داشتند جزو ۱۰% برتر مدرسه شدند. رازنتال این چنین بیان کرد :

“آنچه را فرد از دیگری انتظار داشته باشد، می تواند باعث ایجاد یک باور در فرد مورد نظر و پذیرفتن آن به عنوان یک واقعیت شود.”

برای مثال نگاهی به تبلیغات این چند سال اخیر نایکی (Nike) بیاندازید. دیگر خبری از معرفی محصول نیست بلکه در حال استفاده کردن از اثر پیگمالون است. از آنجایی که اکثر مشتریان نایکی، ورزشکاران هستند او در تبلیغاتش سعی می کند باور ها و انتظارات شخص را از خودش بالاتر ببرد تا با این کار بتواند در راستای موفقیت مشتریانش نقش موثری داشته باشد.

و زمانی که مشتریان از نایکی انگیزه می گیرند و موفقیت شان را مدیون این شرکت می شوند تا ابد مشتری وفادار باقی می مانند.

 

عکس نوشته انگیزشی

چگونه از اثر پیگمالیون در زندگی شخصی مان استفاده کنیم :

هر چه بتوانید باور ها و انتظارات بزرگتری در خودتان ایجاد کنید می توانید به همان میزان شاهد عملکرد بالاتر خودتان باشید. اگر از خودتان توقع داشتن یک پراید برای سال دیگر داشته باشید به همان اندازه برای رسیدن به آن تلاش می کنید و اگر توقع داشتن یک اپتیما از خودتان داشته باشید به همان اندازه لازم تلاش خواهید کرد.

اوایل سال پیش یک جوان سی ساله ای برای مشاوره به دفتر آمد و گفت می خواهم امسال یک درآمد مالی ام را دو برابر کنم. بعد از چندین جلسه توانستیم یک برنامه عالی مالی و بازاریابی برای او درست کنیم. دز کمتر از ۷ ماه توانست به هدفش برسد اما در ۵ ماه آخر سال هیچ پیشرفت مالی نداشت. اما چرا ؟

چون زمانی که به درآمد دو برابر بیشتر از سال پیش رسید، ایست کرد زیرا تا همین اندازه از خودش انتظار داشت نه بیشتر.

 

قسمت اول | قسمت دوم | قسمت سوم از پرونده های مرموز روانشناسی افراد فوق موفق

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *