زبان بدن شما چه میگوید؟

زبان بدن شما چه میگوید؟

 

در قسمت قبل به این مورد پرداختیم که زبان چیست و چرا نمیخواهند شما آن را یاد بگیرید؟

شما با مفهوم زبان بدن آشنا شدید و یاد گرفتید که استفاده از زبان بدن در چه بخش هایی و تا چه اندازه ای در زندگی شما تاثیر دارد و میتواند زندگی شما را متحول کند.

در این قسمت میخواهیم به شما بگوییم چرا کلمات شما شما تا حد زیادی بی ارزش است و برای کسانی که زبان بدن بلد هستند اعتبار ندارد ,سپس به تفاوت زبان بدن در زنان و مردان بپردازیم و به شما بگوییم که کدامیک در مطالعه ی زبان بدن بهتر هستند ,

و ثابت کنیم که هنوز بیش از نیمی از مردم هستند که هنوز خودشان را نمیشناسند و شما هم در کمال تعجب میتوانید در این دسته باشید و در نهایت ۲ مورد از تجربه های شخصی خودم در مورد خواندن زبان بدن شغل های مختلف رو با شما در میان میگذارم.

 

اگر فکر میکنید بازی با کلمات میتونه بهتون کمک کنه و یا علیه شما باشه , پس با ما همراه باشید و ما به شما میگیم که زبان بدن دیگران را به نحوی ببینید که کلماتی که میگن تا حد زیادی ارزش خودش رو از دست بده.

 

چرا آنچه میگویید چندان مهم نیست؟

 

مطالعه ی زبان بدن

 

به رغم آنچه باور کردنش میتواند درست باشد , وقتی ما برای اولین بار دیگران را ملاقات میکنیم درباره ی میزان دوستی و یا دشمنی آن ها و احتمال صمیمی شدن و یا نشدنمان قضاوت میکنیم و چشم های آن ها اولین جایی نیست که نگاه میکنیم.

امروزه بیشتر پژوهشگران معتقدند که واژه ها عمدتا برای انتقال اطلاعات هستند در حالی که زبان بدن برای ارائه ی نگرش های شخصی است و در برخی موارد نیز از آن به عنوان جانشین پیام های شفاهی استفاده میشود.به عنوان مثال زنی میتواند بی آنکه کلامی به زبان بیاورد , نگاهی به مرد بیاندازد که او را “قبض روح” کند.

صرف نظر از نوع فرهنگ , کلمات و حرکات به طرز پیش بینی پذیری باهم می آیند.چنان که بیردویستل (کارشناس و متخصص زبان) ادعا کرد شخص ماهر با گوش کردن به صدای فرد باید تشخیص دهد  که او چه حرکتی میخواهد بکند.بیردویستل حتی یاد گرفت صرفا با مشاهده ی حرکت اشخاص تشخیص دهد که آنان به چه زبانی قرار است صحبت کنند.

خیلی ها به سختی میتوانند بپذیرند که انسان ها هنوز همان حیوانات بیولوژیکی هستند.ما از سلسله ی نخستین ها هستیم که یاد گرفته روی دو پا راه برود و مغزی پیشرفته و باهوش دارد.

اما ما نیز مانند هر گونه ی دیگری همچنان تحت سلطه ی قوانین بیولوژیکی هستیم که اعمال , واکنش ها , زبان بدن و حرکت ما را کنترل میکند.جالب اینجاست که ما انسان ها به ندرت میدونیم که حالات و حرکات و ژست ها میتوانند یک چیز را بگویند و صدای ما چیز دیگری را.

 

 

زبان بدن چگونه احساسات و افکار ما را فاش میکند؟

 

احساسات در زبان بدن

 

زبان بدن ما بازتاب بیرونی وضعیت عاطفی ماست. هر ژست  یا حرکت میتواند کلید ارزشمندی برای درک عواطف شخص در آن لحظه باشد.به عنوان مثال مردی که اضافه وزن داره ممکنه که غبغبش رو بکشه و یا زنی که نگران چربی های اضافه ی پهلویش هست ممکنه پیراهنش رو به سمت پایین صاف کنه.

کسی که احساس ترس یا تدافعی بودن میکند ممکن است دست به سینه بنشیند یا پایش را روی پایش بیاندازد یا اصلا هر دو کار را با هم انجام دهد.

کلید خواندن زبان بدن این هست که ضمن گوش دادن به آنچه که دیگران میگویند و توجه کردن به شرایط صحبتشان بتوانیم وضعیت عاطفی آن ها را درک کنیم.

این کار ما را وادار میسازد حقیقت را از افسانه و واقعیت را از خیال جدا کنیم.

ما انسان ها , دغدغه ی کلام و سخنگویی و قابلیتمان برای گفتگو و صحبت کردن با دیگران را مدت زمان زیادی نیست که پیدا کرده ایم.

اما همانطور که قبلا گفتیم بیشتر مردم از نشانه های زبان بدن و تاثیرات آن بی خبر هستند.در حالی که شما الان میدانید که بیشتر پیام های هر گفتگوی رو در رویی از طریق نشانه های بدن فاش میشوند.

 

چرا زنان تیزترند؟

 

زنان در زبان بدن باهوش تر هستند.

 

وقتی میگوییم کسی در رابطه با دیگران “تیز” یا “شهودی” است , بی آنکه بدانیم , به قابلیت او در خواندن زبان بدن دیگران و مقایسه ی این سر نخ ها با نشانه های کلامی اشاره میکنیم.

به عبارت دیگر وقتی میگوییم “احساس قلبی” یا “نداری درونی ام به من میگوید که دیگری به من دروغ گفته , معمولا منظورمان این است که زبان بدن او با کلامش خوانایی ندارد.این همان چیزی هست که سخنرانان آن را هوشیاری حضار میخوانند.

به عنوان مثال:اگر جمع حضار به صندلیشان تکیه داده و چانه هایشان پایین باشد و دست به سینه نشسته باشند , سخنران تیز یا “شهودی” میفهمد که حرفش درست منتقل نشده است.او در میابد که برای جلب توجه حضار باید نگرش دیگری را در پیش بگیرد.اما سخنرانی که تیز نیست همان رویه را در پیش میگیرد.

 

“تیز” بودن یعنی این که بتوانیم تناقضات بین کلام اشخاص و زبان بدنشان را تشخیص دهیم.

 

به طور کلی زنان بسیار تیز تر از مردان هستند , و این امر علت اشارات متداول به شهود زنان است.زنان به طور ذاتی میتوانند نشانه های غیر کلامی را تشخیص دهند و رمزگشایی کنند.

زنان به طور ذاتی میتوانند نشانه های غیر کلامی را تشخیص دهند و رمز گشایی کنند ,  زنان قادرند جزئیات ریز را به دقت ببینند.

به همین علت است که کمتر مردی میتواند به زنش دروغ بگوید و قِسِر در برود ؛ و به همین علت است که بیشتر زنان میتوانند بدون توجه به شوهرشان سر آن ها را شیره بمالند.

 

 

 

کف دستتان را چه قدر خوب میشناسید؟

 

کف دستان در زبان بدن

 

 

گاهی میگوییم یک چیز را مثل “کف دستم میشناسم” اما آزمایشات و تجربه نشون داده که تنها ۵ درصد از مردم میتوانند کف دستشان رو از روی عکس تشخیص بدهند.

در یک برنامه ی تلویزیونی که از شبکه ی CBS آمریکا پخش شد , آزمایشی بر روی افرادی که در یک هتل اقامت میکردند صورت گرفت:

نحوه ی آزمایش بدین صورت بود گه در انتهای لابی دراز  در یک هتل , یک آینه ی بزرگ قرار گرفت و این تصور ایجاد شد که راهروی بسیار درازی است که در پشت لابی قرار دارد , همچنین گیاهان بزرگی هم از سقف تا فاصله ی ۱٫۵ متری کف زمین اویزان شد

تا هر کسی وارد لابی میشود به نظر برسد شخص دیگری نیز همزمان از انتهای راهرو وارد شده است و چون گیاهان صورت شخص را پوشانده بود , فورا قابل تشخیص نبود , اما میشد بدن و حرکات آن را دید.

هر مهمانی در حدود ۵ تا ۶ ثانیه قبل از چرخیدن به سمت میز پذیرش در سمت چپ لابی “مهمان دیگر” را مشاهده میکرد و وقتی از آن ها پرسیده شد که آیا مهمان دیگر را شناختند , ۸۵ درصد مردان گفتند “نه”.

بیشتر مردان نتوانستند تصویر خود در آینه را تشخیص دهند و حتی یکیشان هم گفت: “منظورت اون مرد زشته و چاقه؟”

و عجیب نیست که در حدود ۵۸ درصد زنان گفتند آن آینه است و ۳۰ درصد دیگر هم گفتند که آن “مهمان” به نظرشان “آشناست”.

 

بیشتر مردان و تقریبا نیمی از تمام زنان نمیدانند از گردن به پایین شبیه چه هستند؟

آزمایش های زبان بدن

 

یا در آزمایشی دیگر که با همکاری یک دفتر گردشکری انجام شد , گردشگران به سمت میزی هدایت میشدند که میتوانستند با مسئول اطلاعات صحبت کنند

او مردی با موی طلایی و سیبیل و پیراهن و کروات سفید بود , مرد پس از چند دقیقه بحث درباره ی محل ها و مسیر ها دولا میشد تا مثلا چند بروشور را از پایین میز بردارد و موقتا از نظر ناپدید میشد.

بعد مرد دیگری با صورت تمیز و ظاهری تراشیده و موی سیاه که پیراهن آبی پوشیده بود , با چند بروشور از زیر میز بیرون میامد.او بحث را دقیقا از نقطه ای که مرد قبلی قطع کرده بود ادامه میداد.

جالب است که قریب به نیمی از گردشگران متوجه این تغییر نمیشدند بلکه نمیفمیدند ظاهر این مرد به کلی تغییر کرده است.

تا زمانی که قابلیت ها ذاتی نداشته باشید و یا خواندن زبان بدن را یاد نگرفته باشید , احتمالا هم شما به کلی این تفاوت ها را تشخیص نمیدهید.

 

زبان بدن علمی وسیع و فوق العاده جذاب است که کمک شایانی در بررسی حالات افراد به شما میکند

از روی ناخن های یک مرد , از روی آستین کتش , چکمه هایش , زانوهای شلوارش , برآمدگی انگشت اشاره اش , طرز بیانش , سر آستین هایش حرکاتش و از روی تک تک این چیزهاست که میتوان شغل او را به آسانی حدس زد.

 

زبان بدن شغل ها

به عنوان مثال یک خلبان علاوه بر قدی بلند و نداشتن نقص فیزیکی و ضعیفی چشم معمولا در لباس های خود از دکمه سردست استفاده میکند و یا استین های خود را ا میزند.

 

زبان بدن مشاغل

 

یا یک متخصص کامپیوتر “گرافیست یا برنامه نویس یا حتی یک تایپیست” به علت استفاده ی زیاد با کامپیوتر همیشه پایین دست هایشان سابیدگی بیشتری نسبت به سایر نقاط دست دارد و اکثر اوقات در زمان استراحت خود حالت دست را شبیه به کار کردن با موس نگه میدارند و این ناخودآگاه ما هست که ما رو هدایت میکنه.

حالا متوجه شدید کف دستانتان را به خوبی نمیشناسید؟

مثال دیگری در مورد  ناخودآگاه انسان ها وقتی هست که شما در حال رانندگی کردن هستید و در حین رانندگی فکرتون درگیر یک سری از مسائل و مشکلات هست و بعد از ۵ دقیقه یا ۱۰ دقیقه به خودتون میایید و میبینید که در حال رانندگی کردن هستید.

این شما نبودید که در این ۱۰ دقیقه رانندگی کردید بلکه این ضمیر ناخودآگاه شما بود که شما ازش بهره بردید , ضمیر ناخودآگاه شما قدرتی فراتر از اون چیزی که فکر میکنید رو داره.

در قسمت های بعدی شما با ذاتی یا اکتسابی بودن زبان بدن و قواعد خواندن زبان بدن آشنا میشید و کم کم به مرحله ی خواندن زبان بدن وارد میشیم حتما با ما همراه باشید که بخش هیجان انگیز ماجرا از قسمت های بعدی شروع میشه.

 

در گروه تلگرام ما می توانی عضو شوی و هر سوالی که داری بپرسی.

من کمک می کنم تا بتوانی مشتریانی را پیدا کنی که همین الان خواهان خرید محصولت هستند و هیچ مشکلی در پرداخت هزینه آن ندارند حتی اگر دو برابر قیمت رقیبت باشد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *