چگونه در زندگی تغییر ایجاد کنیم

چگونه در زندگی تغییر ایجاد کنیم

اگر می خواهیم کارهای بزرگی انجام دهیم و یا به آرزوهایمان برسیم باید یاد بگیریم که چگونه در زندگی تغییر ایجاد کنیم و می خواهم روشی که خودم انجام می دهم را با شما در میان بگذارم.

اگر می خواهید تغییرات بزرگی در زندگی ایجاد کنید باید این باور را همیشه با خودمان داشته باشیم. باوری که باید داشته باشیم این است که اگر می خواهیم به تغییرات پایدار و با ثباتی دست یابیم، خود ما مسئول این تغییر هستیم نه شخص دیگری. در حقیقت اگر می خواهیم به تغییرات پایدار دست یابیم باید سه باور داشته باشیم

 

  1. باید معتقد باشیم چیزی باید تغییر کند.
  2. نه تنها باید معتقد باشیم که امور باید تغییر کنند، بلکه باید باور داشته باشیم این تغییرات را خود من باید به وجود آورم
  3. باید باور کنیم که من قادرم تغییری به وجود آورم.

 

باور اول : باید معتقد باشیم چیزی باید تغییر کند :

منظور این نیست که بهتر است یا می تواند تغییر کند، بلکه منظور این است که امری باید تغییر کند. غالبا می شنوم که خیلی ها می گویند : “بهتر است وزنم را کم کنم” و یا “چه قدر خوب است که در روابطم تغییر به وجود آورم” اما شما می دانید این حرف ها راه به جایی نمی برد. فقط زمانی می توانید تغییر در کیفیت زندگی تان به وجود آورید که خود را مقید کنید و بگویید باید کاری را انجام دهم. 

 

باور دوم : نه تنها باید معتقد باشیم که امور باید تغییر کنند، بلکه باید باور داشته باشیم این تغییرات را خود من باید به وجود آورم.

باید خود را منشا و مبدا و سرچشمه تغییرات بدانیم. در غیر این صورت، همیشه به دنبال کسی هستیم که این تغییرات را برای ما بوجود آورد تا اگر نتوانستیم موفق شویم بتوانیم کسی را سرزنش کنیم. اگر می خواهیم به تغییر پایداری دست یابیم باید خودمان این کار را انجام دهیم.

 

باور سوم : باید باور کنیم که من قادرم تغییری به وجود آورم.

همان طور که می دانید اگر متعقد نباشیم می توانیم تغییری به وجود آوریم، شانس رسیدن به خواست های مان از میان می رود. به شما اطمینان می دهم که بدون این سه باور قادر نخواهید بود به تغییراتی پایدار دست پیدا کنید. اشتباه نکنید، همیشه می توان از مربیان، متخصصان، روان کاوان، مشاوران و کسانی که دارای تجربه اند بهره جست تا قدم هایی برای غلبه بر ترس های بی مورد یا ترک سیگار و یا کاهش وزن برداشت. اما این خود شما هستید که باید به دنبال تغییر باشید.

 

چگونه در زندگی تغییر پایدار ایجاد کنیم :

همانطور که بالا اشاره کرده اگر می خواهیم تغییر اساسی در زندگی ایجاد کنیم باید ۳ باور بالا را داشته باشیم اما اگر ا حساس می کنید جملات بالا یکم پیچیده است بگذارید با یک داستان این قضیه را روشن تر کنم.

 

هادی پسر ۲۷ ساله ای است که کار اداری دارد. او از ساعت ۹ صبح الی ۶ عصر در یک شرکت مشغول به کار است و از آنجایی که کار او اداری است، مدام پشت میز می شنید. از وزنی که دارد ناراضی است و از آنجایی که فشار کاری زیاد است سعی می کند در وسط های روز تنقلاتی کوچکی را بخورد تا بتواند به واسطه آن استرسش را کاهش دهد.

شاید آدم هایی مثل هادی را میلیون ها بار در خیابان و یا شرکت دیده باشیم، اما چرا آدم هایی امثال هادی نمی توانند به هیکل مورد علاقه شان برسند. خب مگر غیر از این است که از شرایط کنونی ناراضی هستند پس چرا دست به کار نمی شوند ؟ به شما این اطمینان را می دهم قبل از این بارها سعی کرده اند رژیم بگیرم و شاید هم موفق شدن کمی وزن کم کنند اما تغییرات پایدار نبوده است.

دلیل این است که ذهن ما هنوز شرطی نشده است. اگر ما می خواهیم کاری را ترک کنیم باید آن را به یک اتفاق ناخوش آیند پیوند بزنیم و اگر می خواهیم کار جدیدی را شروع کنیم باید به یک اتفاق و یا خاطره خوش آیند آن را پیوند بزنیم.

اگر هادی بخواهد واقعا در کمتر از یک سال یک هیکل ایده عال داشته باشد بهتر است عادت های جدیدی را در خود بوجود آورد، عادت هایی مثل پرهیز از خوردن غذاهای چرب و یک سر از عادت های قدیم خود را نیز باید ترک کند مثل خوردن شکلات در میان روز. اما چگونه می تواند تغییرات پایداری بوجود آورد.

او حتما موقعیت های زیادی را به خاطر اضافه وزن اش از دست داده و کافی است هر موقع که می خواهد شکلات بخورد یا این بیافتد که با خوردن این شکلات قطعا نمی تواند به استخر برود! به یاد بیاورد که هیچ گاه در عکس های دسته جمعی او فردی نخواهد بود دیگران بگویند چقدر جذاب است و یا اینکه به یاد بیاورد دختری که عاشقش بود بخاطر اینکه اضافه وزن داشت هیچ وقت جرات نکرد از او خاستگاری کند و الان آن دختر با فرد دیگری زندگی می کند ! به نظر اگر خوردن یک شکلات موجب این همه اتفاق ناخوش آیند بیافتد آیا باز هم حاظر هستید یک شکلات دیگر بخورید ؟

 

 

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *