چگونه در زندگی موفق شویم

چگونه در زندگی موفق شویم

همه ما دوست داریم در زندگی موفق و یا موفق تر شویم اما باید بدانیم این موفقیت چگونه حاصل می شود. اگر بتوانیم زندگی مان را درست ارزیابی کنیم می توانیم به هر موفقیت مالی و یا عاطفی که می خواهیم دست یابیم.

اگر شخصی را می بینید که در زمینه ای از شما برتر است، دلیلش فقط این است که نحوه بهتری برای ارزیابی و معنا کردن امور دارد و می داند باید چه واکنشی نشان دهد. لذا هدف این است که بتوانید همه امور زندگی را به گونه ای ارزیابی کنید که شما را در رسیدن به نتایج دلخواه یاری دهد.

مشکل اینجاست که این کار به ظاهر پیچیده به نظر می آید. اما من به راههایی پی برده ام که این کار را ساده می کند و می توانیم از روش های ارزیابی و در نتیجه سرنوشت مان آگاه شویم.

 

۵ کلید طلایی ارزیابی زندگی موفق :

کلید اول ارزیابی زندگی موفق :

اولین عنصری که بر کلیه ارزیابی های تان تاثیر می گذارد، روحیه یعنی وضعیت ذهنی و عاطفی تان است. مواقعی پیش می آید که شخصی حرف می زند و شما به گریه می افتید، در حالی که در مواقع دیگر از این حرف می خندید. علتش چیست؟ احتمالا به دلیل حالت روحی تان است.

هنگامی که شب هنگام صدای پایی را از پشت پنجره می شنوید و بعد به دنبال آن صدای چرخیدن دستگیره در به گوش تان می رسد، نحوه تفسیر شما بستگی به حالت روحی تان دارد. ارزیابی شما از شنیدن این صداها موجب می شود که یا زیر پتو بخزید و یا از رختخواب بیرون بپرید و با آغوشی باز به استقبال هسمرتان بروید.

کلید اصلی ارزیابی صحیح این است که مطمئن شویم هنگام تصمیم گیری و مفهمو بخشیدن به امور در وضعیت روحی مناسبی قرار داریم.

 

جملات انگیزشی

کلید دوم ارزیابی زندگی موفق :

دومین عنصر نظام اصلی، سوالات مطرح شده هستند. سوالات تصویر ابتدایی ارزیابی های ما را به وجود می آورند. به خاطر داشته باشید که مغز در واکنش به وقایع می پرسد : چه اتفاقی افتاده است؟ این وضعیت چه مفهومی دارد؟ آیا با خود لذت به همراه دارد یا رنج؟ 

هنگامی که قرار ملاقات شخصی را نمی پذیرید، دلیلش چیست؟ ارزیابی های شما تحت تاثیر سوالاتی است که در مورد ملاقات با این شخص مطرح می کنید. به عنوان مثال اگر بپرسید: فکر نمی کنی شناخت این فرد بسیار جالب است ؟ به احتمال زیاد تمایل پیدا می کنید به او نزدیک شوید. اما اگر سوال کنید: اگر مرا نپذیرد، چه می شود؟ اگر به او نزدیک شوم و از من آزرده شود، چه؟ بدیهی است چنین سوالاتی موجب می شوند ارزیابی تان به گونه ای باشد که با شخص مورد علاقه تان ارتباطی برقرار نکنید.

 

جملات انگیزشی

کلید سوم ارزیابی زندگی موفق :

سومین عنصری که بر روی نحوه ارزیابی تان تاثیر می گذارد، ترتیب اهمیت ارزش هاست. همه ما در طول زندگی برای بعضی از عواطف خود ارزش بیش تری قایل هستیم. همه ما می خواهیم احساس خوبی داشته باشیم و به لذت دست یابیم و از داشتن احساسات بد گریزانیم و نمی خواهیم رنج بکشیم.

اما تجربه بر اساس نظام رمزگذاری خاصی به ما آموخته است که چه عاملی مساوی رنج و چه عاملی مساوی لذت است. می توانیم از طریق نظام راهنمایی ارزش های مان به این موضوع پی ببریم. به عنوان مثال، ممکن است شخصی احساس امنیت را لذتبخش بداند و شخص دیگری از این احساس رنج ببرد چون مثلا خانواده اش با چنین کاری احساس آزادی را از او گرفته اند.

بعضی افراد می کوشند به موفقیت دست یابند و در عین حال حاضر نیستند به هیچ قیمتی با آن ها مخالف شود ! توجه کنید که تضاد ارزش ها چگونه موجب می شود در شخصی احساس سرخوردگی و یا تحرک به وجود آید . ارزش های انتخابی شما بر روی تصمیمات تان در زندگی تاثیر می گذارند.

 

جملات انگیزشی

کلید چهارم ارزیابی زندگی موفق :

باورها، چهارمین عنصر پدید آورنده نظام اصلی تان هستند. باورهای کلی موجب می شوند نسبت به نحوه احساس و انتظارات مان از خود، از زندگی و از دیگران اطمینان پیدا کنیم، قواعدی که از آن ها پیروی می کنیم بر اساس باورهایی است که نسبت به ارزش های مان داریم.

یه عنوان مثال بعضی ها معتقدند: اگر کسی دوستم داشته باشد، هیچ وقت سرم داد نمی کشد! آن های این قاعده را چنین ارزیابی می کنند که بلند کردن صدا، نشانه عدم عشق است. در حقیقت ممکن است چنین مطلبی از صحبت برخوردار نباشد ولی قاعده این شخص بر نحوه ارزیابی و نحوه برداشت از حقایق تاثیر می گذارد.

از دیگر قواعد تضعیف کننده می توان این جملات را ذکر کرد: اگر موفق بودی، میلیمون ها تومان در می آوردی!!! یا اگر پدر یا مادر خوبی بودی، هیچ اختلافی با فرزندت نداشتی!!!

باورهای کلی بر روی انتظارات ما تاثیر می گذارند و غالبا پیشاپیش نخوه ارزیابی مان را تحت کنترل در می آورند. به طور کلی، نیروی باور بر روی ارزیابی مان از رنج یا لذت تاثیر می گذارد و عنصر اصلی هرگونه  ارزیابی است.

 

جملات انگیزشی

کلید پنجم ارزیابی زندگی موفق :

پنجمین عنصر نظام اصلی شما تجارب مرجع هستند. که می توانید از طریق کمد بایگانی بزرگ مغزتان به آن ها دست یابید. در این کمد کلیه تجارب زندگی و نیز تصورات خود را بایگانی کرده اید. این مراجع شکل دهنده مواد اولیه ای هستند که با استفاده از آن ها باورهای مان را می سازیمو تصمیم می گیریم.

جای شک نیست که مراجع شکل دهنده باورهای مان هستند. به عنوان مثال چه قدر تفاوت دارد اگر در محیطی بزرگ شوید که احساس کنید همیشه مورد سو استفاده قرار گرفته اید تا در محیطی بزرگ شوید که احساس کنید همه دوست تان داشته اند. این موضوع چگونگه به ارزش های شما، نحوه نگرش تان به زندگی یا مردم یا فرصت های تان شکل می دهد؟ به عنوان مثال:

اگر در سن ۱۶ سالگی چتربازی یاد گرفته اید، بدون شک ارزش هایی که نسبت به ماجراجویی دارید بسیار متفاوت از کسی است که هر وقت کار جدید انجام داده، مورد شماتت دیگران قرار گرفته است. غالبا افراد برجسته کسانی هستند که نسبت به شما مراجع بیش تری در اختیار دارند که با استفاده از آن ها به موفقیت دست می یابند.

“میزان عقل و خرد انسان به نسبت تجاربش نیست، بلکه نسبت توانایی اش در کسب تجارب است” George Bernard Shaw
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *