اسرار علم تبلیغات

اسرار علم تبلیغات که دیوید اگیلوی آن ها را فاش کرد

بدون داشتن علم تبلیغات، در هر کسب و کاری که باشید جای دوری نمی توانید بروید. دیوید اگیلوی پدر علم تبلیغات از اسرار این کار پرده بر می دارد.

اگر حتی یک بار هم نام تبلیغات به گوشتان خورده باشد حتما نام دیدوید اگیلوی را شنیده اید. مردی که توانست مرز های تبلیغات را تکان دهد. او کتاب های زیادی را نوشته است اما معروف ترین آنها کتاب اعترافات یک تبلیغاتچی است.

این کتاب یک شاهکار بی بدیل در زمینه تبلیغات است. اما جالب است که بدانید تمام این کتاب درباره تبلیغات نیست بلکه کلی نکته مفید در رابطه با فروش، مدیریت، زندگی و … در آن گنجانده شده است.

تا قبل از این کتاب مردم تبلیغات را صرفا یک کار هنری می دانستند.

یکی از ویژگی ها قلم دیوید آگلیوی، طنزآلود بودن پند هایش است، برای مثال در یکی از جالب ترین سطرهای کتابش می نویسد:

زمانی که مجله Fortune عکس مرا بر روی صفحه اول مجله اش چاپ کرده بود و زیر آن نوشته بود – آیا دیوید آگلیوی یک نابغه است؟ – من به وکیلم زنگ زدم تا از آنها شکایت کند… نباید علامت سوال انتهای جمله را می گذاشتند.

یکی از ویژگی های قابل تقدیر دیوید اگیلوی دست و دل باز بودنش بود. او تمام اسرار علم تبلیغات را در کتابش فاش کرد تا من و تو امروز بتوانیم با استفاده از آن ها کسب و کار خودمان را متحول کنیم.

 

عکس نوشته انگیزشی

اسرار علم تبلیغات که دیوید اگیلوی آن ها را فاش کرد :

 

استراتژی اول | برای خلق تبلیغات پول ساز از تکنیک ها استفاده کنید :

او معتقد است برای خلق یک تبلیغ پول ساز به دو چیز نیاز داریم.

  1. الهام و خلاقیت
  2. دانستن چگونگی کارکرد تبلیغات

اینکه باید ذهن بازی به دور از استرس و نگرانی های فکری داشته باشید لازمه کار برای خلاقیت است اما او باور دارد برای نوشتن یک تبلیغ خوب شما باید بر چگونگی کارکرد تبلیغات آگاهی داشته باشید. هر کسی با ضریت هوشی متوسط نیز می تواند یک تبلیغ خوب و پولساز بنویسد و فروشش کسب و کارش را چندیدن برابر کند.

 

استراتژی دوم | مشتری را سرگرم نکنید بلکه به او بفروشید :

اکثر فروشندگان فقط مشتری را سرگرم می کنند و بدون اینکه متوجه شوند مشتری آن ها را از مسیر فروش دور می کند. این نکته مهمی است که جردن بلفورت (گرگ اصلی وال استریت) در سمینار گران قیمت ۳۰۰۰ دلاری اش به آن اشاره کرد.

اگر کار تبلیغات را فقط به عنوان یک سرگرمی می نگرید، مطمئن باشید مشتری هم تبلیغات شما را به عنوان یک سرگرمی خواهد دید.

بیایید نگاهی به بیلبورد های شهر بیاندازیم. آیا شما هم با تبلیغاتی مانند : اولین تولید کننده بیسکوییت در ایران، بهترین تولید کننده …، ۸ دستگاه جایزه …. برخورد کرده اید؟ این ها سرگرمی هستند نه تبلیغات.

 

استراتژی سوم | ارزش تبلیغات شما را میزان فروش تان تعیین می کند :

بعضی ها گمان می کنند هر چه از کلمات قلمبه سلمبه تری در تبلیغات استفاده کنند شان و منزلت برند و شرکت شان بیشتر می شود. شاید هم همینطور باشد اما از نظر علم تبلیغات این ها فقط وقت تلف کردن و پول دور ریختن هستند.

معیار سنجش یک تبلیغ خوب در فروشی است که ایجاد می کند. اگر شما در تبلیغ تان بیش از ۱۰ غلط املایی داشته باشید، مادامی که توانسته باشید فروش خوبی ایجاد کنید. شما یک استاد در زمینه تبلیغات محسوب می شوید.

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی چهارم | قبل از فکر کردن به متن تبلیغات، درباره محصول تحقیق کنید :

یکی از مهمترین کارهایی که اساتید تبلیغ نویسی انجام می دهند این است که حسابی درباره محصول و ویژگی هایش تحقیق می کنند. شما باید علاوه بر اینکه اطلاعات کاملی از محصول داشته باشید باید از ویژگی های محصولات مشابه رقیبان نیز اطلاعات بسیار کاملی داشته باشید.

چه دلیلی وجود دارد که مردم محصول شما را به جای رقیبتان بخرند. برای مردم مهم نیست که شما چقدر به محصولاتان افتخار می کنید و یا برای تولید آن چقدر تلاش کرده اید. مردم می خواهند بدانند با خرید این محصول چه منفعتی بدست می آورند.

 

استراتژی پنجم | بگویید با خرید این محصول چه اتفاقات خوبی برایشان می افتد :

در نوشتن تبلیغات تان باید به مشتری بگویید که با خرید این محصول چه چیزی بدست می آورد و یا اینکه چه اتفاق خوبی برایش رخ می دهد.

آیا تا به حال به این دقت کرده اید که چرا با این همه حجم تبلیغات برای استفاده از تولیدات داخلی باز هم کسی به سمت خرید از شرکت های داخلی نمی رود؟ چون مردم با دیدن این تبلیغات می گویند؟ خب چرا ما باید از تو حمایت کنیم و پول مان را در جیب های شما بریزیم بدون اینکه سودی به ما برسد و …

بگذارید مثالی از کمپین تبلیغاتی استارباکس برایتان بیاورم. در طراحی جلد قهوه های جدید این شرکت، این جمله به چشم می خورد: بهترین قهوه برای بهترین نسخه تو !

دقت کنید این تبلیغ به گونه ای طراحی شده که دقیقا مشتری را مخاطب قرار می دهد و گویی در حال صحبت کردن با متشری هستیم.

 

پروپاگاندا

 

استراتژی ششم | اگر ساده نباشد تبلیغ نیست :

اکثر کمپین های تبلیغاتی بقدری پیچیده هستند که مخاطب نمی تواند با آن ها ارتباط برقرار کند و یا اینکه منظور اصلی را متوجه شود.

به طور مثال به این تبلیغ نگاه کنید : بانک ایکس، بانک پیشرو در عرصه خدمات بانکداری نوین و اینترنتی با بیش از یک قرن سابقه، ایام عاشورا را به ملت عزیز تسلیت می گوید!

این یک پیام پیچیده است. مخاطب متوجه نمی شود آیا مزمون این پیام تسلیت است و یا نشان دادن سابقه و یا خدمات جدید بانکدارید ؟ در تبلیغات نمی توانید با یک تیر، ده ها نشون بزنید.

دیوید اگیلوی می گوید : آنها یک لیست بلندی از اهداف دارند و سعی میکنند از تمام زوایای موجود اجرای طرح شان را بررسی کنند تا بیشترین حد ممکن از اهدافی را که تعیین کرده اند بدست بیاورند، اما معمولا هیچکدام را هم بدست نمی آورند. تبلیغات آنها مانند یک جلسه ۱ دقیقه ای است.

 

کمی بیشتر درباره دیوید اگیلوی

دیوید اگلیوی در سال ۱۹۱۱ بدنیا آمد، دنیای تبلیغات را دگرگون کرد و در سال ۱۹۹۹ دیده از جهان بست.
اکثر سخنان و آموزه های دیوید آگلیوی را میتوان امتحان کرد، استفاده کرد و از آنها سود برد، هیچکدام از نصیحت های این مرد کهنه نمیشوند و در همه اعصار مثل روز اولشان نو و قابل استفاده اند.

در ادامه؛ چند پند از دیوید آگلیوی را میخوانید :

  • مشتری خدمتکارت نیست. او همسرت است ! پس به شعورش توهین نکن.
  • هیچوقت تبلیغی را که نمیخواهی خانواده ات ببینند را منتشر نکن.
  • واقعیت را بگو؛ اما جذاب تعریف کن.
  • تا زمانی که کمپین تبلیغاتی شما ایده بزرگی نداشته باشد، همانند یک کشتی در تاریکی شب گذر خواهد کرد.
  • هیچ جایگزینی برای انجام تکالیف تان از قبل وجود ندارد. هرچقدر بیشتر راجع به یک محصول اطلاعات داشته باشید، بیشتر میتوانید ایده های بزرگی برای فروش آن در تبلیغات بدهید. 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *