چطور همیشه تصمیم درست بگیریم

چطور در هر شرایطی تصمیم درست بگیریم

تنهای عاملی که سرنوشت زندگی ما را تعیین می کند، تصمیماتی است که اتخاذ می کنیم پس بسیار مهم است که بدانیم چطور تصمیم درست را بگریم، بدون آنکه از آن پشیمان بشویم.

زندگی ما انسان ها، نتیجه تصمیماتی است که می گیریم و شرایط امروز ما به دلیل تصمیماتی است که در گذشته گرفته ایم. کافی است از دور، زندگی یک روز شخصی را نگاه کنیم. بدون آنکه لازم باشد کلمه ای صحبت کنیم متوجه می شویم که او چه تصمیماتی گرفته است و حتی آینده او به چه شکلی در خواهد آمد.

اگر کارآفرینی را در ماشین جهارصد میلیون تومانی اش بیبنید که در حال صحبت کردن با تلفن همراه اش است به راحتی می توان متوجه شد که یکی از تصمیمات مهم او رسیدن به استقلال مالی بوده است. اگر شخصی را ببینید که با یک ساک دستی و یک شیکر پرتوئین وی به باشگاه بدنسازی می رود به راحتی متوجه می شوید یکی از تصمیمات مهم زندگی او ورزش بوده است.

 

جملات انگیزشی

 

تصمیم های ما به زندگی مان جهت می دهند :

من زندگی را به یک کشتی روی آب تشبیه می کنم و تصمیم هایی که می گیریم را مشابه بادبان های کشتی می دانم. قدرت تصمیم های ما بقدری زیاد است که می توان به جرات گفت تنها عامل تضمین موفقیت و یا عدم موفقیت ما هستند.

در سایت تعداد بسیار زیادی مقاله در رابطه با کارآفرینی و بدست آوردن استقلال مالی، نوشته ام اما اگر به تمام آن ها نگاه کنید متوجه می شوید که یک عامل مشترک وجود دارد. تا زمانی که تصمیم نگیرید هیچگاه نمی توانید ثروتمند و یا کارآفرین موفقی شوید.

 

چه کسانی برای ما تصمیم خواهند گرفت :

اگر برای خودتان تصمیم نگیرید، دیگران و زندگی، برای تان تصمیم می گیرند و در این صورت باید برای یک زندگی کسل کننده و بدور از شور و شوق خودتان را آماده کنید! پس اجازه ندهید کسی به جز خودتان، تصمیم های مهم زندگی تان را اتخاذ کند.

 

جملات انگیزشی

چطور باید تصمیم گیری درستی را کنیم :

شاید بگویید تصمیم گیری کار سختی است. من هم این موضوع را تایید می کنم، ما هیچ کاری را به آسانی نمی توانیم انجام دهیم مگر این که در آن کار مهارت پیدا کرده باشیم.

گاهی احساسات ما اوج میگیرند و مانع تفکر منطقی ما میشوند و اجازه نمیدهند بتوانیم به صورت متمرکز و منطقی تصمیم بگیریم، بعضی اوقات فرضیات ما از انتخاب ها اشتباه هستند، گاهی اوقات اصلا هیچ اطلاعاتی و یا اصلا هیچ هدفی از تصمیم گیری نداریم. برای اینکه تصمیم درستی بگیرم بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهیم :

  • بهتر است بمانم، یا بروم
  • آیا باید به ارزش های خودم احترام بگذارم یا این بار چشم پوشی کنم؟
  • آیا باید یک زندگی معمولی داشته باشم یا لیاقت داشتن یک زندگی فوق العاده را دارم؟
  • آیا انجام این کار با شور و شوق همراه است یا درد و رنجش؟
  • آیا ارزش دارد یک سال سختی بکشم و در قبالش کسب و کار خودم را راه اندازی کنم؟
  • آیا با گرفتن این تصمیم، احساس رضایت بیشتری نسبت به زندگی ام می کنم؟

یکی از بزرگترین قدرت های انسان، توانایی تصمیم گیری اش است. کسانی که از این قدرت به نفع خود استفاده می کنند شایسته یک زندگی عالی همراه با لذت هستند. امروز می خواهم به شما نکاتی را بگویم که باعث می شود بتوانید تصمیمات عالی را در زندگی تان اتخاذ کنید و از نتایجش لذت ببرید.

 

درس اول – اعتماد کنید :

مهمترین موضوع در تصمیم گیری، اعتماد به توانایی هایتان است. هر فردی که نفس می کشد دارای توانایی ها بالقوه ای است که می تواند زندگی اش را دگرگون کند اما به خاطر آموزه های اشتباه اطرافیان و مدرسه، اکثر ما نمی توانیم توانایی های بالقوه مان را تبدیل به بالفعل کنیم. چرا؟

زیرا در مدرسه به ما گفته اند اگر در درس ریاضی نمره خوبی بگرید، دانش آموزش باهوشی هستی و اگر نمره پایین بگیری یک دانش آموزش کودن هستی ! اگر به زبان هم نیاورند بالاخره با رفتارشان این موضوع را به ما می فهمانند. اما هیچ گاه نمرات مدرسه و یا دانشگاه، معیاری برای سنجش هوش شما نیست و نخواهد بود.

به طور مثال فردی را در این مدرسه تصور کنید که استعداد سخنوری عالی دارد ولی از آنجا که برچسب هایی از قبیل کم استعداد، ناتوان، تنبل را به او زده اند، هیچگاه در بزرگسالی تصمیم نمی گیرد از این توانایی اش استفاده کند و یا آن را بهتر کند. پس نگران نباشید اگر امروز تصمیم گرفتن برای شما سخت است زیرا هنوز به خودتان اعتماد ندارید.

اگر می خواهید تصمیم درستی و عالی را برای زندگی تان بگیرید باید به توانایی های خود اعتماد داشته باشید.

 

جملات انگیزشی

درس دوم – از خودتان نپرسید “چگونه” بلکه بپرسید “چرا” بای این تصمیم را بگیرم:

اکثر مردم قبل از اینکه تصمیمی بگیرند از خود سوال می کنند چگونه می توان این کار را انجام بدهم! اما باید بدانید “چگونه” همیشه بعد از”چرا” می آید. یعنی تا زمانی که ندانید چرا می خواهید فرد ثروتمندی شوید هیچگاه ثروتمند نمی شوید. بگذارید یک داستانی را تعریف کنم:

چند هفته پیش یکی از کارآفرینان جوان برای مشاوره به دفترم آمده بود و می گفت درآمد و انگیزه کاری ام بشدت پایین آمده است. همان جا متوجه شدم اشکالی در احساسات فرد نسبت به کار و درآمدش پیش آمده. از او پرسیدم چرا این کار را شروع کردی؟ گفت می خواست پولدار شوم. گفتم عالیست. حالا چرا می خواهی پولدار شوی ؟

کمی فکر کرد گفت من همیشه دوست داشتم یک ماشین شاسی بلند سوار شوم. پرسیدم خوب الان این ماشین را داری؟ گفت من نه، اما پدرم ماه پیش یک هیوندای IX35 خریده است. کاملا واضح بود چرا الان درآمد شرکتش افت کرده است. او بزرگترین آرزویش داشتن یک ماشین شاسی بلند بود و الان به واسطه اینکه پدرش این ماشین را خریده است، این نیاز ارضا شده است و الان انگیزه ای برای حرکت ندارد، در صورتی که ابتدای فعالیتش بسیار عملکرد عالی را داشت.

اکثر افرادی که در تصمیم گیری مشکل دارند به دلیل این است که “چرا” تصمیم گیری شان را نمی دانند.  از خودتان بپرسید «چرا باید این تصمیم گرفته شود؟» و نپرسید «چطور این تصمیم را اجرایی کنم؟» با این کار تصمیم های شما، شما را به سمت اهداف تان خواهند برد و شما را به آنها نزدیک تر میکنند.

 

جملات انگیزشی

درس سوم – ارزش هایتان را در الویت قرار بدهید :

باید بدانید در زندگی خود به چه چیزهایی می‌خواهید برسید و چه مواردی برایتان ارزشمندتر است. بعد از اینکه موارد مهم و ارزشمند را کشف کردید آن را در زندگی خود به کار ببندید و تبدیل به اولویت تان کنید. زمانی که ارزش‌های شخصی خود را شناختید، آن‌ها را به عنوان استانداردی برای تمام کارها و تصمیم هایتان قرار دهید.

به این موارد اجازه دهید هر تصمیمی که در زندگی گرفته می‌شود را هدایت کنند. همیشه انتخابی داشته باشید که بر اساس ارزش‌های شما بنا شده باشد و نه اهداف شما.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *