شش مرحله مهار احساسات

شش مرحله مهار احساسات

در این مقاله یاد می گیریم چگونه مهار احساسات را با موفقیت انجام دهیم و چگونه تمام احساسات منفی مان را تبدیل به احساست عالی و لذت بخش کنیم.

هر بار احساس رنج و درد می کنم، می توانم با به کارگیری شش مرحله، بلافاصله الگوهای محدود کننده ام را برهم بزنم. از مزایای آن احساس بهره مند شوم و خود را به گونه ای آماده سازم که در آینده با سر مشق گرفتن از آن احساس، رنج و درد را به سرعت از خود دور کنم. اینکه به اختصار این شش مرحله را بررسی می کنیم.

 

مرحله اول ( احساس واقعی خود را مشخص کنید):

غالبا افراد به حدی دچار مشکل می شوند که حتی نمی دانند چه احساسی دارند. فقط می دانند احساسات و عواطف منفی به آن ها حمله ور شده اند.

به جای اینکه احساس کنید کلافه اید، گامی به عقب بردارید و از خود بپرسید: در حال حاضر چه احساسی دارم؟

اگر فکر می کنید: من عصبانیم، آنگاه از خود سوال کنید : آیا واقعا عصبانی هستم یا احساس دیگری دارم؟ شاید احساس آزردگی می کنم. اشتیاق را از دست داده ام. به خاطر داشته باشید که شدت احساسات رنجش یا آزردگی کمتر از احساس عصبانیت است. لحظه ای وقت خود را صرف کنید تا برای تان مشخص شود چه احساسی پیدا کرده اید و آن وقت احساسات تان را زیر سوال ببرید.

ممکن است بتوانید شدت احساسات خود را کاهش دهید و در نتیجه راحت تر و سریع تر با شرایط کنار بیایید.

به عنوان مثال اگر بگویید: در حال حاضر احساس می کنم مورد تایید قرار نگرفته ام باید از خود بپرسید آیا واقعا چنین احساسی دارم یا احساس می کنم از شخص مورد علاقه ام جدا شده ام؟ آیا احساس می کنم مورد تایید قرار نگرفته ام یا کمی دلسرد شده ام؟ از تاثیر لغات دگرگون کننده در کاهش شدت احساست خود غافل نباشید.

جملات انگیزشی

مرحله دوم ( عواطف خود را بشناسید و سپاسگزارشان باشید چون حامی تان هستند ) :

شما هیچ گاه نمی خواهید احساس نادرستی داشته باشید. چنین احساسی به ارتباط صادقانه تان نسبت به خود و دیگران خدشه وارد می کند. خوشحال باشید که بخشی از مغزتان، پیامی به شما می فرستد و دعوت تان می کند تا تغییری در نحوه برداشت خود در زمینه ای خاص یا اعمال تان به وجود آورید. اگر می خواهید به احساسات خود اعتماد داشته باشید، این نکته را بدانید که حتی در لحظه ای که نمی دانید چه احساسی دارید، وظیفه آن ها حمایت از شماست تا تغییری مثبت به وجود آورید.

اگر احساسات خود اعتماد داشته باشید، حتی در لحظه ای که نمی دانید چه احساسی دارید آن احساس یاری تان می دهد تا تغییر مثبتی به وجود آورید. دانستن این نکته موجب می شود دست از پیکار با خود بردارید و در مسیر راه حل های ساده گام نهید. اگر احساسی نادرست داشته باشید به ندرت می توانید از شدت آن بکاهید. مقاومت شما موجب مقاومت بیشتری می شود. از تمامی احساسات و عواطف خود سپاسگزار باشید.

 

جملات انگیزشی

مرحله سوم ( نسبت به پیام های عاطفی تان کنجکاو باشید):

آیا نیروی تغییر حالات روحی را به خاطر دارید؟ اگر خود را در وضعیت روحی ای قرار دهید که در ارتباط با امری کنجکاوی به خرج دهید، می توانید بلافاصله هر گونه الگوی احساسی را برهم بزنید و در مورد خودتان مطالب زیادی دستگیر تان شود.

کنجکاوی موجب می شود بر احساسات تان تسلط یابید، راه حلی پیدا کنید و اجازه ندهید در آینده باز هم دچار چنین مشکلی شوید.

 

هنگامی که احساسی را تجربه می کنید، نسبت به پیام آن کنجکاوی به خرج دهید. در حال حاضر باید چه کار کنید تا اوضاع بهتر شود؟ به عنوان مثال اگر احساس تنهایی می کنید، کنجکاوی به خرج دهید و بپرسید:

شاید چون وضعیت کنونی را نادرست تعبیر کرده ام احساس تنهایی می کنم، در حالی که حقیقت این امر این است که دوستان زیادی دارم. اگر به آن ها بگویم می خواهم ملاقات شان کنم، آیا آن ها به این کار تمایل دارند؟ آیا پیام این احساس تنهایی این نیست که باید وارد عمل شوم و با دیگران ارتباط برقرار کنم؟

در این جا ۴ سوال آورده ام که می توانید از خود بپرسید تا نسبت به احساسات کنجکاو شوید:

  1. واقعا می خواهم چه احساسی داشته باشم؟
  2. چه باوری موجب شده چنین احساسی پیدا کنم؟
  3. در حال حاضر باید چه کار کنم تا به راه حلی برسم و بر شرایط تسلط یابم؟
  4. از این شرایط چه درسی می توانم بگیرم؟

هنگامی که نسبت به احساسات خود کنجکاو می شوید، درس های مهمی می گیرید که نه تنها در همان لحظه بلکه در آینده نیز به کارتان خواهد آمد.

 

مرحله چهارم ( اعتماد به نفس داشته باشید):

مطمئن باشید می توانید بلافاصله بر احساس خود غلبه کنید. سریع ترین، راحت ترین و موثر ترین راه برای تسلط بر هر احساسی این است که به خاطر بیاورید زمانی نیز احساسی مشابه آن داشته اید و لذا با موفقیت، آن را تحت اختیار درآورید.

چون در گذشته نیز بر این احساس غلبه کرده اید بدون شک باز هم می توانید چنین کنید. حقیقت امر این است که چون قبلا نیز چنین احساسی داشته اید و توانسته اید بر آن تسلط یابید، راه کاری در اختیار دارید که یاری تان می دهد حالات روحی تان را تغییر دهید.

 

جملات انگیزشی

مرحله پنجم ( اطمینان حاصل کنید که نه تنها در حال حاضر بلکه در آینده هم می توانید بر احساسات خود غلبه کنید) :

شاید باید اطمینان یابید که می توانید در آینده نیز به راحتی بر احساس خود غلبه کنید. یکی از راه های ساده این است که روش های موثر گذشته را در ذهن تکرار کنید تا هرگاه در آینده نیز چنین احساسی پیدا کردید، بتوانید آن را تحت کنترل در آورید. این روش ها در ذهن به تصویر بکشید و آن ها را احساس کنید. تکرار و شدت بخشیدن به آن صحنه مسیری عصبی در ذهن تان به وجود می آورد که می توانید به راحتی با مشکلاتی مشابه روبرو شوید و بر آنان غلبه کنید.

 

مرحله ششم ( در خود هیجان به وجود آورید و دست به عمل بزنید):

اینک که ۵ مرحله قبلی را پشت سر گذاشته اید ( احساس واقعی تان را مشخص کرده اید، به جای نبرد با آن، تحسینش کرده اید، نسبت به مفهوم احساس تان کنجکاوی به خرج داده اید، از آن درس گرفته اید، به راهکارهای گذشته جهت غلبه بر احساسات توجه کرده اید، آن ها را تکرار کرده اید تا در آینده مورد استفاده قرار دهید و در این کار اطمینان حاصل کرده اید)، مرحله نهایی را پشت سر بگذرانید:

در خود هیجان به وجود آورید و دست به عمل بزنید. از این که می توانید به راحتی بر احساس تان غلبه کنید، به هیجان بیایید و دست به عمل بزنید تا ثابت کنید می توانید موفق شوید. به احساسات محدود کننده تان توجه نکنید. با تکرار موفقیت های قبلی، این مطلب را برای خود بازگو کنید. به خاطر داشته باشید که اقدامات جدید شما نه تنها بر روی نحوه احساس کنونی تان تاثیر می گذارد و آن را تغییر می دهد بلکه در صورت بروز چنین احساسی در آینده نیز کارگشا خواهد بود.

 

دانلود فایل صوتیدانلود فایل های صوتی آموزشی در کانال تلگرام

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *