شغل ایده آل

چگونه شغل ایده آل خودمان را پیدا کنیم

آیا تا به حال فکر کرده اید که شغل ایده آل شما، چه شغلی است؟ در کدام شغل است که اگر وارد شوید می توانید به اوج موفقیت خودتان برسید و درآمد دلخواه تان را کسب کنید؟ اگر مشتاق به دانستن این موضوع هستید با دقت این مقاله را بخوانید.

به احتمال زیاد این جمله معروف را از Steve Jobs شنیده اید : تنها راه انجام کارهای بزرگ این است که عاشق کاری باشید که انجامش می دهید! خوب مطمئن هستم که با این جمله موافق هستید اما شاید سوال بپرسید از کجا بدانم شغل ایده آل من چیست ؟

 

۸۷% مردم دنیا از شغلی که دارند، ناراضی هستند :

Marshall Brain موسس کمپانی How Stuff Works می گوید بیش از ۸۷% مردم آمریکا از شغلی که دارند، ناراضی هستند و جالب تر اینجاست که ۱۷% از این افراد از شغل خودشان متنفر هستند. یعنی بر این باورند که در بدترین شغل ممکنه در دنیا فعالیت می کنند. آمار درستی از ایران در دست نیست اما قطعا از این آمار دور نیست.

به نظر شما چطور مردم می توانند در کسب و کاری فعالیت کنند که آن را دوست ندارند؟ آیا این کار شبیه شکنجه کردن خودمان نیست؟

تحقیقات نشان داده است، افرادی که از شغل خودشان راضی نیستند در بهترین حالت تبدیل به یک فرد معمولی در آن کسب و کار می شوند. یعنی هیچ گاه نمی توانند رهبر بازار کسب و کار خودشان باشند و همین جا مطمئن می شویم که هیچگاه قرار نیست درآمد عالی داشته باشند.

اما شما که در حال خواندن این مقاله هستید قطعا جز آن دسته از افراد جامعه نیستید، چرا؟ جون در حال خواندن این مقاله هستید و می خواهید زندگی مالی و شغلی خودتان را دگرگون کنید.

جملات انگیزشی

شغل ایده آل شما جه شغلی است؟

بیایید با یک سوال ساده شروع کنیم؛ اگر از شما پرسیده شود چه مهارت‌هایی دارید به احتمال زیاد یکی از دو گزینه زیر را انتخاب خواهید کرد:

  1. خب… نمیدونم !
  2. مهارت خاصی ندارم که بخواهم نام ببرم

پاسخ اول از شرایط ساده ای ایجاد می‌شود که نشان می‌دهد شما قبلا به این سوال (اصلا) فکر نکرده بودید.

پاسخ دوم بدین دلیل است که شما، مثل همسایه تان، دخترخاله تان، من و استیو جابز یک انسان هستید. انسان‌ها هم دیدگاه‌ها و نظرات مختلفی در مورد مهارت‌های خود دارند. ممکن است چیزی که شما مهارت می‌دانید و به داشتن آن افتخار میکنید… برای فرد دیگر اصلا مهارت نباشد !

خب تا همین جا مشخص شد که ما باید تشخیص بدهیم چه مهارت هایی داریم، زیرا اگر درک درستی از مهارت هایی که داریم، نداشته باشیم، نمی توانیم شغل ایده آل را مان انتخاب کنیم.

 

جملات انگیزشی

محاسبه درآمد شغلی تان با توجه به مهارت هایی که دارید:

برای اینکه از پتانسیل بالقوه شغل تان در بازار آگاه شوید باید به این سه عامل توجه کنید:

  1. میزان کمیت مهارت تان: هر چه مهارتی که دارید تخصصی تر باشد و نیاز بیشتری به آن مهارت در جامعه احساس شود درآمد بالاتری خواهید داشت. دقیقا به همین دلیل است که حقوق یک جراح مغز با یک آهنگر متفاوت است.
  2. میزان رقابت: یکی از موضوعاتی که درآمد شغلی تان را مشخص می کند، وجود رقیب در بازار است. آیا در شغلی که انتخاب کرده اید به راحتی می توان وارد شد؟ آیا رقابت زیاد است؟
  3. میزان تقاضا: آیا برای مهارتی که دارید، تقاضا وجود دارد.

در واقع هر آنچه که کسب و کار می نامیم رشته ای از مهارت ها در کنار هم است. حالا هم برایتان یک خبر خوب دارم، هم یک خبر بد.

خبر خوب : مهارت ارثی نیست، یعنی هر مهارتی را که دوست داشته باشید می توانید بدست بیاورید ( حتی بهتر از دیگران )

خبر بد: برای بدست آوردن مهارت باید تلاش کنید و سختی بکشید و دقیقا اینجاست که اکثر افراد جا می زنند و وارد شغلی می شوند که هیچگاه آن را دوست ندارند.

 

۹ عادت ثروتمندان خودساخته

چگونه متوجه مهارت هایمان شویم :

یک کاغذ و قلم بیاورید و بالای کاغذ بزرگ بنویسید: من در چه کارهایی خوب هستم؟

حالا بدون اینکه قلم را از روی کاغذ بردارید شروع به نوشتن کنید، اگر چیزی را اشتباه نوشتید لازم نیست برگردید و اصلاح کنید الان فقط باید بنوسید. در نوشتن خساست به خرج ندهید حتی کوچکترین مهارت هایتان را بنوسید.

شاید بعضی از چیزهای کوچک را جز مهارت تان به حساب نیاورید اما شخصی فقط با داشتن مهارت تقلید صدا و تعریف کردن لطیفه توانست یک چهره مطرح در ایران شود، بله حسن ریوندی! ۱۰۰ ها نمونه دیگر در دنیا وجود دارد فقط آن ها می دانستند که باید به مهارت هایی که دارند احترام بگذارند.

اگر احساس می کنید ذهن تان قفل شده است و چیزی به ذهن تان نمی رسد کافی است تلفن را بردارید و ۵ تا از دوستان نزدیک تان زنگ بزنید و از آن ها بخواهید بعد از ظهر را با شما باشند.

از آن ها بپرسید به نظرتان من در چه کار هایی مهارت دارم( شاید ابتدا شوخی شان بگیرد اما بعد از مدتی جدی می شوند و حقیقت را می گویند). هر مهارتی که به زبان آوردند را سریع یادداشت کنید.

 

جملات انگیزشی

انتخاب شغل با توجه به مهارت هایی که در کاغذ نوشتید :

حالا که مهارت‌ هایتان را نوشتید، متوجه موضوع جالبی خواهید شد… برخی از این ایده‌ها به هم مرتبط هستند ! خب، تمام این کارها را انجام دادید و میخواهید بدانید در چه کاری موفق خواهید شد؟ اما پیدا نکردید…
زیاد نگران نباشید، شما با نوشتن مهارت هایتان، خیلی زود به این موضوع پی خواهید برد که با ترکیب بعضی از مهارت هایتان با یکدیگیر میتوانید کاری را انجام دهید.

برای مثال؛ ممکن است مهارت «خرید کردن» و «برنامه ریزی برای مراسم و میهمانی» به همراه «مدیریت» را یک گروه قرار دهید و بتوانید شغلی از آنها پیدا کنید (مثل برنامه گذارها)، یا مانند کارآفرین های موفق بسازید.

بسیاری از کارآفرین های موفق دنیا، مهارت ها و ایده هایی داشتند که تا به حال در دنیا اجرا نشده بودند. آن ها سریعا دست به کار شدند و آنرا خودشان اجرایی کردند؛ پس منتظر چی هستید؟ از همین الان شروع کنید…
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *