چگونه عادت های بد را ترک کنیم

چگونه عادت های بد را ترک کنیم

خیلی از ما عادت های بدی داریم که دوست داریم آن را ترک کنیم اما هر بار که سعی می کنیم شکست می خوریم می خواهم روشی را با شما درمیان بگذارم که می توانید سریعا عادت های بد تان را ترک کنید بدون اینکه نگران این باشید که دوباره آن عادت های بد بر خواهند گشت.

همه ما آدم ها عادت های بدی داریم که دوست داریم آن ها را ترک کنیم اما هر بار که اراده به ترک آن ها می کنیم، دوام زیادی نمی آوریم و دوباره به سوی آن ها باز می گردیم انگار که عادت های بد مانند یک زنجیر به پای ما بسته شده اند و هر جا که می رویم به دنبال ما می آیند. قبل از اینکه بخواهم روش ترک عادت ها را با شما در میان بگذارم می خواهم بدانید چرا بسیاری از ما نمی توانیم آن ها را ترک کنیم.

 

چرا نمی توانیم عادت های بد را ترک کنیم :

تنها دلیلی که باعث می شود نتوانیم عادت های بد را ترک کنیم اینکه احساس می کنیم این تغییرات عادت با رنج همراه است به طور مثال شخصی که عادت به خوردن شکلات دارد و یا اینکه عاشق شکلات است، خود می داند که با خوردن شکلات چه بلایی سر بدنش می آورد اما احساس می کند نخوردن شکلات یک رنچ و عذاب بزرگ است.

همین موضوع در رابطه با به دست آوردن عادت های خوب نیز صادق است. همه ما می دانیم رفتن به یک باشگاه بدنسازی چقدر می تواند برای ما خوب باشد و باعث می شود که اندام خوش فرمی داشته باشیم اما انجام این عادت جدید با رنج پیوند خورده است. یعنی ما احساس می کنیم رفتن به یک باشگاه ورزشی کار دشواری است، باید کلی تمرین کنیم بعد باید برویم یک دوش بگیریم، ۲ ساعت از وقتمان تلف می شود!! این دقیقا فکر هایی است که در ذهن خیلی از ما آدم ها می آید و این در صورتی است که در حالت عادی ما از ۲۴ ساعت روز نهایتا ۳ ساعت کار مفید انجام می دهیم ( البته اگر بخواهیم دقیق تر حساب کنیم این عدد تا ۱ ساعت نیز کاهش پیدا می کند)

یادم میاد یک جمله ای از “دارن هاردی در کتاب اثر مرکب” شنیدم که می گفت : من احساس می کردم حداقل روزی ۱۴ ساعت کار مفید می کنم اما یک روز تصمیم گرفتم بیام دقیق حساب کنم و چیزی که تایمر ساعت نشان می داد باور کردنی نبود، من فقط ۴۰ دقیقه کار مفید انجام می دادم !!

 

چگونه عادت های بد را ترک کنیم و آن ها را با عادت خوب جایگزین کنیم :

همانطور که در بالا اشاره کردم فردی که عادت به خوردن شکلات دارد، به صورت ذهنی خوردن شکلات را یک اتفاق لذت بخش تصور می کند و تا زمانی که اینگونه تصور می کند نمی تواند از این عادت بد دست بکشد. کاری که باید انجام دهیم این است که این فرایند لذت بخش را در ذهنش خراب کنیم. اگر شما هم عادت به خوردن شکلات دارید این تمرین را انجام دهید.

۳ روز تمام فقط شکلات بخورید، یعنی صبحانه شکلات ، ناهار شکلات، شام هم شکلات بخورید و در طول روز تنها مایعی که می توانید بخورید آب است . شاید این تمرین در نگاه اول آسان باشد اما به شما اطمینان می دهم اگر به روز سوم برسید اسم شکلات که بیاید، حالت تهوع پیدا می کنید و با این تمرین شما می توانید بسیاری از عادت های بد غذایی خود را ترک کنید.

ما برای اینکه بتوانیم عادتی را ترک کنیم باید انجام آن عادت را به یک اتفاق ناخوش آیند در ذهنمان پیوند بزنیم و اگر می خواهید عادت خوبی را ( مثل : ورزش کردن، مطالعه کردن، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش و …) در خود ایجاد کنید باید آن عادت جدید را به یک اتفاق خوش آیند ذهنی تبدیل کنید.

 

به خودتان پاداش بدهید تا تغییرات پایدار بمانند:

به این ترتیب، سیستم عصبی تان یاد می گیرد از ایجاد تغییر لذت زیادی ببرید. افرادی که می خواهند ورزن شان را کم کنند، همیشه به نتایج فوری دست پیدا نمی کنند. معمولا کاهش چند کیلو اضافه وزن به طور معجزه آسایی شما را خوش اندام نمی کند. لذا به محض این که دست به اقدامات خاصی زدید یا پیشرفت های احساسی مثبتی کردید و مثلا ترجیح دادید به جای دویدن به طرف رستوران، در یک پارک بدوید، به خود پاداشی بدهید.

اگر این کار را نکنید، ضمیرتاان به شما می گوید: تا حالا فقط یک کیلو وزن کم کرده ام و هنوز چاقم. و همیشه هم چاق باقی می مانم. باید تلاش زیادی بکنم و …. و آن وقت است که این بینش کوتاه مدت بهانی ای می شود برای این که باز هم به پر خوری ادامه بدهید.

 

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *