چگونه غیر ممکن را ممکن کنیم - قسمت اول

چگونه غیر ممکن را ممکن کنیم – قسمت اول

همین حالا اولین گام را بردارید:

کاری که الان انجام می دهیم این است که نخستین گام را جهت تبدیل غیر ممکن ها به ممکن ها برداریم و رویاها را به واقعیات تبدیل کنیم. هنگامی که کارمان پایان یابد چنان برنامه ای برای آینده تان تنظیم خواهید کرد که بدون شک همین امروز گام های نخست را بر خواهید داشت.

بررسی چهار هدف اصلی :

 1. اهداف رشد فردی
 2. اهداف شغلی – اقتصادی
 3. اهداف سرگرم کننده و تفریحی
 4. اهداف خیر خواهانه

مدتی را صرف کنید و درباره هر یک از  این اهداف بیندیشید. با سرعت بنویسید. قلم تان را روی کاغذ بلغزانید، توقف نکنید و فقط بنویسید. مدام از خود بپرسید: اگر می توانستم به هر چه می خواهم دست یابم، به دنبال چه چیزهایی بودم؟ اگر می دانستم شکست نمی خورم، چه اهدافی را دنبال می کردم؟ به چگونگی فکر نکنید. فقط ببینید واقعا چه می خواهید. این کار را بدون تردید یا زیر سوال بردن توانایی های تان انجام دهید.

به خاطر داشته باشید اگر افکارتان به اندازه کافی الهام بخش باشند، نیروی وجودتان راهی برای عملی کردن خواست های تان پیدا می کند. در ضمن وقت خود را با اندیشیدن به جزییات تلف نکنید و مثلا نگویید:

خانه ای بزرگ در جردن تهارن می خواهم که تزییناتش فلان طور باشد و مبلمانش فلان طور و باید باغی هم به سبک ویکتورین داشته باشد!

فقط بنویسید: خانه ای زیبا با باغی بزرگ در جردن! بعدا می توانید به جزییات بپردازید.

پس همین حالا دست به کار شوید. به خود بقوبولانید قادرید به هر آن چه می خواهید دست یابید. تصور کنید به دوران کدودکی بازگشته اید و عید نوروز است. می خواهید بروید و روی کاناپه بنشینید و هر چه می خواهید به پدر و مادر خود بگویید تا برای عید، بخرند. به خودتان این آزادی را بدهید تا بدون هیچ محدودیتی خواست های تان را بیان کنید.

جملات انگیزشی

۱-اهداف رشد فردی :

مرحله ۱– کاغذی بردارید و تغییری را که دوست دارید در ارتباط با رشد شخصی تان پدید آورید، روی آن بنوسید. دل تان می خواهد چه تغییری در اندام تان به وجود آید؟ آیا اهدافی در ارتباط با رشد فکری و اجتماعی تان دارید؟ به عنوان مثال دوست دارید زبان دیگری بیاموزید و بتوانید حرف بزنید؟ آیا می خواهید تند خوانی کنید؟ آیا دوست دارید تمام آثار موفقیت را بخوانید؟ ممکن است بخواهید یاد بگیرید بلافاصله احساس خشم یا ناراحتی تان را بر هم بزنید؟ ممکن است بخواهید نسبت به افرادی که همیشه از دست آن ها عصبانی می شدید، احساس آرامش پیدا کنید. اهداف معنوی تان چه هستند؟

آیا دوست دارید ارتباط نزدیک تری با خدای خود برقرار کنید؟ آیا می خواهید نسبت به همسایتان احساس دلسوزی و محبت داشته باشید؟ هر کاری را که تصور می کنید می خواهید انجام دهید روی کاغذ بیاورید و ذهن تان را محدود نکنید. این اهداف می توانند کوتاه مدت ( اهدافی که می خواهید مثلا این هفته یا امسال به آن ها دست یابید( و یا بلند مدت باشند( اهدافی که می خواهید از همین حالا تا بیست سال آینده به آن ها دست یابید) و ۵ دقیقه را به فکر کردن درباره این اهداف بگذرانید. به هیچ عنوان از نوشتن دست نکشید.

در نوشتن این اهداف مانند احمق ها، دیوانه ها و بچه ها عمل کنید. گاهی اوقات ایده ای عجیب به نتایجی بزرگ منتهی می شود! در این جا چند سوال آورده ام که ممکن است بخواهید قبل از نوشتن اهداف تان آن را مطالعه کنید. اما بعد از مطالعه مشغول به کار شوید

پاسخ این سوال ها را حتما بنویسید:

 • می خواهید چه مطالبی را یاد بگیرید؟
 • می خواهید چه مهارت هایی پیدا کنید؟
 • می خواهید چه خصلت هایی در خود پدید آورید؟
 • می خواهید دوستان تان چه افرادی باشند؟
 • می خواهید چگونه فردی باشید؟
 • برای سلامتی جسمی تان می خواهید چه کارهایی انجام دهید؟
 • آیا دوست دارید ماساژ هفتگی یا روزانه داشته باشید؟
 • آیا می خواهید به اندامی زیبا دست یابید؟
 • آیا می خواهید بر ترس از پرواز غلبه کنید؟
 • آیا می خواهید بر ترس از شنا غلبه کنید؟
 • آیا دوست دارید انگلیسی صحبت کنید؟
 • آیا می خواهید نواختن سازی را بیاموزید
 • دلتان می خواهد با چه کسی این مطلب را بیاموزید؟
 • آیا دوست دارید خارج از کشور تحصیل کنید؟

جملات انگیزشی

مرحله۲- اینک فهرست اهداف رشد فردی مورد علاقه تان را نوشتید، برای دست یابی به هر هدف زمانی را مشخص کنید. در این مرحله نیازی نیست بدانید چگونه می توانید به هر یک از این اهداف دست یابید. فقط مدت زمانی را برای رسیدن به هر هدف در نظر بگیرید.

این راه ساده تعیین زمان برای دست یابی به اهداف، نیروهای آگاه و ناآگاه شما را برای تحقق اهداف واقعی تان به کار می گیرد. لذا اگر برای رسیدن به هدفی یک سال یا کمتر زمان در نظر گرفتید، در مقابل عدد ۱ را بنوسید. اگر سه سال وقت در نظر گرفتید، در مقابلش عدد ۳ را بنوسید.

 

جملات انگیزشی

مرحله۳– اینک هدفی را که برای دست یابی به آن یک سال زمان تعیین کرده اید و برای تان از بقیه اهداف مهم تر است، در نظر بگیرید. هدفی که اگر طی یک سال به آن دست یابید چنان هیجانی در شما پدید آورد که احساس کنید یک سال از عمرتان به بطالت نگذشته است. ۲ دقیقه وقت صرف کنید و در پارگرافی بنویسید چرا خود را کاملا ملزم کرده اید طی مدت یکسال به این هدف دست یابید! چرا خود را مقید کرده اید؟ اگر به این هدف دست نیابید چه فرصت هایی را از دست می دهید؟ آیا این دلایل به اندازه کافی قوی هستند تا شما را بر آن دارند چنین هدفی را دنبال کنید؟ اگر پاسخ منفی است، هدف تان را تغییر دهید و یا دلایل بهتری پیدا کنید.

مهم ترین مطلبی که سال ها پیش در مورد اهداف به آن پی بردم این است که اگر دلایل محکمی برای انجام کاری داشته باشم، می توانم راهی برای چگونگی دست یابی به آن بیابم. اهداف به تنهایی الهم بخشند اما آگاهی از دلایل دست یابی به آن ها در شما انگیزه و تحرک لازم را به وجود می آورد تا با ثبات قدم موفق شوید.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *