استراتژی «بی باری» قدرت فکری شما را ۱۰ برابر می کند

استراتژی «بی باری» قدرت فکری شما را ۱۰ برابر می کند

آیا تا به حال پیش آمده برای فکر کردن راجع به موضوعی از تمام قدرت فکری تان استفاده کرده باشید اما به نتیجه ای نرسیده باشید؟ اما به طرز عجیبی چند روز بعد راه حل به ذهن تان آمده باشد.

به طور مثال چند روز شدیدا درباره افزایش مشتریان تان مشغول به فکر کردن هستید و از تمام قدرت فکری تان هم استفاده کردید اما به هیچ راه حلی نمی رسید. چند روز بعد زمانی که مشغول صرف شام با دوستتان هستید، یک لحظه احساس می کنید راه حل افزایش مشتری را پیدا کردید. اما چطور ممکن است شما که در آن لحظه اصلا به چیزی فکر نکردید.

 

یک جای عجیب با قوانین خاص خودش :

ذهن شما جای عجیبی است اگر از ساز و کار آن اطلاع نداشته باشید امکان ندارد بتوانید نهایت استفاده را از آن ببرید.

تصور کنید با ماشین تان از سمت تهران به چالوس در حال حرکت هستید. با دنده یک شروع به حرکت کردید اما لازم نیست در کل مسیر فقط از دنده یک ماشین تان استفاده کنید چون در این حالت فشار زیادی به ماشین می آید و احتمالا خراب شدن و نرسیدن به مقصد تقریبا ۱۰۰% است.

ذهن شما نیز همینگونه است اگر قوانین رانندگی با آن را ندانید و دائما از دنده یک استفاده کنید نمی توانید جای دوری بروید. کاری که اکثر ما انجام می دهیم این است که ذهن مان را شدیدا تحت فشار قرار میدهیم تا راه حلی برای یک مسئله پیدا کنیم، تا تصمیمی بگیریم تا فکری بکنیم و علارغم این همه فکر کردن زیاد و فشار هیچ چیزی به ذهن مان نمی رسد.

 

عکس نوشته انگیزشی

نتایج جایی بدست می آیند که انتظارش را هم ندارید :

تصور کنید یک فروشنده هستید. تصمیم می گیرید که فروش تان را افزایش دهید. با مشتریان احتمالی تماس می گیرید، در رسانه های مختلف تبلیغ می کنید، ساعت کاری تان را افزایش می دهید و خلاصه هر کاری می کنید تا فروش تان افزایش پیدا کند. هیچ چیز مطابق پیش بینی های شما اتفاق نمی افتد.

اما یکی دو ماه بعد زمانی که ناامید شدید و دست از تلاش برداشتید شاهد افزایش فروش تان بطور عجیبی می شوید. عجیب نیست؟

بله هست…خیلی هم هست!

در واقع شما در سناریوهای فوق (فکر کردن راجع به موضوعی و افزایش فروش) بدون آنکه متوجه شوید در صورتی موفق شدید که از تکنیک «بی باری» یا Deloading استفاده کردید.

 

استراتژی «بی باری» کلید حل معماست :

این استراتژی برای اولین باد در دنیای ورزش استفاده شد.

ورزشکاران حرفه ای که برای مسابقات المپیک آماده می شدند بعد از چند ماه تمرین شدید، سیر صعودی پیشرفت شان متوفق می شد. آن ها هر کاری می کردند اما دیگر پیشرفتی در عملکرد هایشان نمی دیدند. هر چقدر هم که سخت تر از قبل تلاش می کردند باز هم در نتایج رکوردشان تاثیری نداشت.

استراتژی «بی باری» قدرت فکری شما را ۱۰ برابر می کند

اینجا بود که اصطلاح «بی باری» یا Deloading بوجود آمد.

در کتاب معروف اصول اولیه ورزش های قدرتی (Essentials of Strength Training) نوشته شده : هدف از بی باری در ورزش آماده کردن بدن برای افزایش فشار فاز یا دوره بعدی می باشد.

قبل از اینکه درباره استفاده از این تکنیک توضیح بدهم باید به شما بگویم در صورت استفاده از این تکنیک بیش از نیمی از نگرانی های شما ناپدید خواهند شد. چرا؟

چون ذهن شما دو حالت تفکر دارد: آگاهانه در ضمیر خودآکاه انجام می گیرد و تکفر ناآگاهانه که در ضمیر ناخودآگاه انجام می پذیرد. به نظرتان شما بیشتر از کدام یک از این دو حالت تفکر استفاده می کنید؟

جالب است بدانید بیش از ۸۰% تصمیم های مهم زندگی تا در ضمیر ناخودآگاه شما گرفته می شوند.

ضمیر ناخودآگاه جای عجیبی است. جایی که نه شما، نه من و نه هیچ روانشناس دیگری تا به امروز شناختی از آن پیدا نکرده است. اما همگی بر این باور هستند که مهمترین تصمیمات در این قسمت گرفته می شود.

 

ذهن ناخودآگاه چگونه کار می کند :

اکثر مردم گمان می کنند ذهن شان فقط زمانی که آگاهانه فکر می کنند، کار می کند اما دقیقا عکس این موضوع صادق است. زمانی که شما مشغول انجام دادن کارهای دیگر به جز فکر کردن هستید ضمیر ناخودآگاه شما در حال بررسی و پیدا کردن پاسخ مسئله است.

ضمیر ناخودآگاه شما در هنگام خواب به فعال ترین حالت خود می رسد.

 

اکثر دانشمندان همچون ادیسون و بنزن برخی از کشفیاتشان را در خواب دیدند.
و یا مندیلف، جدول تناوبی مندلیف را ادعا کرد به صورت کامل در خواب دیده است. اوتو لوفی دانشمند برنده جایزه نوبل،  آزمایشی در خواب دید که برای نشان دادن ماهیت شیمیایی انتقال ضربه به جای الکتریسیته از قورباغه ای استفاده کرده و همین خواب باعث انجام این آزمایش و دریافت جایزه نوبل شد.

نه تنها دانشمندان، بلکه موسیقی دانان نامی همچون بتهوون و موتزارت بزرگترین آثار موسیقی شان را پس از خواب و  الهام گرفتن از رویایی که دیده بودند نوشتند.

 

عکس نوشته انگیزشی

استفاده از استراتژی «بی باری» برای افزایش عملکرد قدرت فکری :

در واقع زمانی که شما می خوابید ذهن تان از بند افکار آگاهانه آزاد می شود و ضمیر ناخودآگاه تان فرصت پیدا می کند به حوصله به آنالیز مسئله بپردازد تا پاسخ مسئله را پیدا کند. اما تنها در حالت خواب نیست که این اتفاق می افتد شما باید در طول روز ذهن تان را از افکار بیهوده پاک کنید تا اجازه دهید ضمیر ناخودآگاه تان فقط به مسئله اصلی فکر کند.

اوایل کار کمی سخت است.

شاید اوایل کار احساس کنید که یک عالمه کار برای انجام دادن داریم اما اگر نخواهید فکر کنید، فقط باید مشغول انجام کارهای ساده و یا تکراری باشید اما نگران نباشید. شما ظاهرا بیکار هستید اما ذهن شما شدیدا مشغول پیدا کردن راه حل مسئله است.

پس از همین الان هر موقع احساس کردید که باید تصمیم مهمی بگیرید، این کار را انجام دهید:

 

یادداشت

به گوشه ای دنج بروید و فقط آهنگ گوش کنید. یک چای داغ بنوشید. با پارک بروید و پیاده روی کنید. خیال تان راحت باشد، درست در همین لحظات است که ضمیرناخودآگاه شما مشغول فعالیت میشود

بهترین دوست ضمیر ناخودآگاه شما قلم و کاغذ است. کافی است مسئله را یک بار روی کاغذ بنوسید و بگویید پاسخ مسئله چه چیزی باید باشد که بیشترین لذت را دریافت خواهید کرد.

اکثر اوقات، به طرز عجیبی وقتی مشغول کاری دیگر هستید، راه حلی که خیلی وقت بود برای پیدا کردن کوشش و تقلا کرده بودید به ذهن تان خطور میکند. این معجزه تکنیک ساده «بی باری» است.

من به شخصا زمانی که می خواهم یک تصمیم مهم برای افزایش کارایی ام بگیرم یک فلاکس چای بر می دارم و به پارک نزدیک خانه می روم و مشغول مطالعه رمان مورد علاقه ام می شوم.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *