استراتژی و هنر متقاعد کردن دیگران

استراتژی و هنر متقاعد کردن دیگران

اگر در زندگی و یا کسب و کارمان بخواهیم خیلی سریع تر موفق شویم و به نتایج دلخواهمان برسیم باید هنر متقاعد کردن دیگران را به خوبی بلد باشیم. هنری که ما را به هر آنچه که بخواهیم، می رساند.

چه زمان هایی نیاز به استفاده از مهارت متقاعد کردن داریم :

جای تعجب نیست که بگویم از زمانی که از خواب بیدار می شوید تا زمانی که شب هنگام به رختخواب بر می گردید در حال متقاعد کردن هستید.

زمانی که می خواهید با کسی بیرون بروید یا به رئیس تان بگویید حقوق من را افزایش بدهید یا زمانی که می خواهید محصول تان را به مشتریان بفروشید دائما در حال متقاعد کردن هستید. حال اینکه اگر این مهارت را نداشته باشید دائما در زندگی متحمل ضرر های زیادی خواهید شد.

تصور کنید شما در حال رانندگی کردن از تهران به سمت نوشهر هستید. اگر بخواهید از جاده چالوس بروید باید بدانید که این جاده (زندگی) پر از پیچ و خم است. اگر شما مهارت رانندگی کردن خوب را نداشته باشید به احتمال زیاد یا به مقصد نمی رسید و یا اینکه اگر برسید با آسیب و تصادف می رسید.  مهارت متقاعد کردن دقیقا به همین مانند است.

 

مهارت متقاعد کردن یک مهارت اکتسابی است :

خبر خوب اینجاست. این مهارت یک مهارت اکتسابی است. مهم نیست که الان در چه شرایطی هستید و یا در چه خانواده و فرهنگی بزرگ شده اید شما برای رسیدن به موفقیت های عظیم زندگی باید این مهارت را فرا بگیرید و اگر این کار را کردید به شما اطمینان می دهم که آینده ای در انتظار شماست که حتی فکرش را هم نمی توانید کنید.

متقاعد کردن یک مهارت بسیار قدرتمند است. از این قدرت هم می توانید در جهت مثبت استفاده کنید و هم در جهت منفی. اما قطعا خوانندگان این سایت در جهت مثبت از این مهارت استفاده می کنند.

 

جملات انگیزشی

درس های طلایی برای متقاعد کردن دیگران :

 

درس اول | چیزی بگویید که شنیده شود :

اگر عضو شبکه اجتماعی توییتر twitter باشید و یا با این شبکه اجتماعی آشنایی داشته باشید متوجه می شوید که ۸۰% محتوای این شبکه “متن” است و شما تنها مجاز به نوشتن ۱۸۰ کلمه در هر پست هستید.

ایده اصلی توییتر از اینجا شروع شد که Evan Williams موسس این شبکه اجتماعی، در حال پیاده روی صبحگاهی در پارک بود. توجه اش به درختی جلب شد که تعداد زیادی گنجشک در حال چه چه زدن روی آن بودند. به درخت که نگاه کرده ایده اصلی شکل گیری توییتر بوجود آمد. تنه درخت می توانست همان وب سایت توییتر باشد و آن گنجشک ها همان کاربران سایت.

تنها گنجشکی می توانست بهتر دیده شود که صدایش بلند تر و متفاوت تر بود.

در دنیای واقعی، اگر میخواهید بر روی مخاطب تان تاثیرگذار باشید و او را متقاعد کنید، بهتر است همانند توییتر فکر کنید !

اگر بخواهید در طول روزِ فردی که هزاران درخواست و پیام از هرطرف دریافت کرده، پیام خود را به صورت آزار دهنده، مکرر و با سر و صدا القا کنید، مطمئنا شما را کنار خواهد زد، حذف کند یا نادیده بگیردتون.

پیام شما باید ساده باشد؛ شفاف و دارای مخاطب باشد. اگر بتوانید برای آنچه که میخواهید، خلاصه ای تهیه کنید میتوانید در دنیای شلوغ امروز، نتیجه ای بهتر دریافت کنید.

 

جملات انگیزشی

 

درس دوم | بر اساس هدفی که بر روی آن متمرکز شده اید، صحبت کنید :

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که در زمینه موضوع خاصی صبحت تان را آغاز کرده باشید اما بعد از چند دقیقه متوجه شوید درباره موضوع کاملا متفاوتی در حال صحبت کردن هستید؟

این مسئله یکی از بزرگترین مشکلات فروشندگان است. یک فروشنده حرفه ای به خوبی این موضوع را می داند و اجازه نمی دهد که مشتری او را از بحث اصلی خارج کند. Jordan Belfort مقلب به گرگ وال استریت به خوبی این موضوع را می دانست. او تمام صحبت هایش را روی کاغذ می نوشت و انقدر از روی آن تمرین می کرد که از بر می شد.

ای این تکنیک اجازه نمی داد مشتری بتواند او را از هسته اصلی فروش خارج کند. به عنوان یک فروشنده باید بدانید مشتری هر کاری می کند تا بتواند شما را از مسیر فروش تان خارج کند. باید یک هدف و مسیر در هنگام صبحت کردن داشته باشید که تا انتهای مکالمه در همان مسیر باقی بمایند.

شما تا زمانی که ابتدا برای خودتان، سپس برای مشتری مشخص نکنید هدف اصلی شما از صحبت کردن با مشتری چیست، نخواهید توانست به فروش دست پیدا کنید. نه تنها در فروش، بلکه در هر زمینه ای باید هدف شما شفاف باشد. باید بتوانید به زیبا ترین شکل ممکن، به مشتری دقیقا آنچه را که میخواهید بدست آورید را منتقل کنید.

جملات انگیزشی

 

درس سوم | انگیزاننده های اصلی را فراموش نکنید :

هر کاری که می خواهیم انجام دهیم در ابتدا مغزمان یک سوال می پرسد: آیا انجام دادن این کار همراه با لذت است یا رنج؟

پاسخی که ما به این سوال می دهیم تعیین می کند که ما آن کار را انجام خواهیم داد و یا خیر. مردم دوست دارند ثروتمند شوند چون احساس می کنند فقر همراه با رنج است و ثروتمند بودن همراه با لذت پس جای تعجب نیست مردم عاشق کسب ثروت هستند. اما چرا اکثر افراد ثروتمند نیستند؟

زیرا برای بدست آوردن ثروت باید شجاعت داشته باشند و سختی های زیادی را به جان بخرند و اینجاست که تناقض بوجود می آید. مردم خواهان ثروت هستند اما برای بدست آوردنش هیچ اقدامی نخواهند کرد زیرا با رنج (موفتی) همراه است.

شما برای متقاعد کردن دیگران باید بتوانید به خوبی از این دو انگیزه استفاده کنید. به طور مثال سعی کنید استفاده از محصولتان را همراه با لذت و نخریدن این محصول را همراه با رنج در ذهن مشتریان تان تداعی کند.

 

جملات انگیزشی

درس چهارم | لحن و آهنگ صدایتان تعیین کننده است :

اکثر مردم عادت کردند با یک آهنگ صدا صحبت کنند و همین موضوع باعث می شود صحبت هایشان بسیار کسل کننده و آزار دهنده شود.

شما خیلی راحت می توانید با آهنگ صدایتان در شنونده هیجان ایجاد کنید. می توانید با پایین آوردن صدایتان باعث شوید توجه شان جلب شود ( دقیقا به مانند اینکه می خواهید به او رازی را بگویید ). تا جایی که ممکن است باید سعی کنید کلمات را شمرده و واضح بیان کنید و زمانی که نوبت به تصمیم گیری مشتری شد کاملا سکوت کنید! او می خواهد یک تصمیم بگیرد و اگر شما کوچکترین حرفی در این موقع بزنید متوجه می شود که شما فقط می خواهید به او بفروشید، در نتیجه از خرید کردن منصرف می شود.

این خرید کردن می تواند خریدن یک محصول باشد و یا خریدن شخصیت، احساس و یا خواسته ما باشد. پس برای رسیدن به هر موفقیتی در زندگی ما نیازمند استفاده از مهارت متقاعد کردن هستیم.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *