مراحل طلایی رشد کسب و کار

مراحل طلایی رشد کسب و کار که باید بشناسید

چطور به رشد کسب و کار مان کمک کنیم و در مرحله عملکرد های دقیقی داشته باشیم تا تبدیل به رهبر بازار در کسب و کار خودمان شویم.

شاید برای تان عجیب باشد، شرکتی (Coca-Cola) که در سال اول فقط ۲۵ بطری نوشابه تولید می کرد، امروز با تولید میلیون ها بطری در روز می تواند سیاست های نوشابه گازدار را تعیین کند. چطور شرکتی مانند Zara می تواند تعیین کننده مد جدید پوشاک باشد؟ اگر بدانید چطور این شرکت ها تبدیل به رهبر بازار شدند، قطعا شما هم می توانید رهبر بازار کسب و کار خودتان شوید.

زندگی کسب و کار شما مشابه زندگی یک انسان است :

تمام برندهای معروفی که امروز می شناسید، روزی یک کسب و کار نوپا بودند دقیقا مشابه کودک انسان. کارهایی که کودک در سنین پایین انجام می دهد صرفا برای دوام و بقا می باشد سپس زمانی که به دوران جوانی رسید می خواهد ایده های سرکشش را پیاده کند و این روند ادامه دارد تا زمانی که به دوران بزرگسالی می رسد، آن گاه تصمیمات بلند مدت و عالی را می گیرد.

Philip Kotler استاد بازاریابی مدرن می گوید هر کسب و کاری برای اینکه به اوج موفقیت خودش برسد باید سه مرحه طلایی را پشت سر بگذارد.
  1. مرحله شروع( استارت آپ )
  2. مرحله رشد
  3. مرحله بلوغ یا تکامل

نکته جالبی که اینجا وجود دارد این است که اکثر کارآفرینان تمام انرژی و پول خود را صرف مرحله ۱ یعنی استارت آپ می کنند و به همین دلیل است که اکثر این استارت آپ ها با شکست مواجه می شوند.

جملات انگیزشی

 

ویژگی های مرحله شروع – استارت آپ :

رشد کسب و کار شما در این مرحله دقیقا به مانند روند رشد یک کودک است. به تنهای چیزی که در این مرحله نیاز دارید دوام آوردن یا همان زنده ماندن است. در این مرحله باید خیلی محتاطانه عمل کنید. تقریبا تمام کارهای شرکت یا کسب و کارتان را باید خودتان به تنهایی انجام دهید یعنی هم رئیس شرکت خودتان هستید هم سرایدار !

خیلی از ایده های عالی هیچ وقت تبدیل به یک کسب و کار موفق نمی شوند چون اکثر افراد قبول نمی کنند که یک نفره هم می شود شروع کرد. تقریبا هر کارآفرینی که به دفترم برای مشاوره می آمد، خودش به تنهایی شروع کرده بود و این یعنی تضمین موفقیت.

 

ویژگی های مرحله رشد کسب و کار :

این مرحله بسیار دلنشین و جذاب است. زمانی است که کسب و کار کوچک یک نفره شما تبدیل به یک شرکت بزرگتر شده است اما بسیاری از کارآفرینان در این مرحله شکست می خورند زیرا آمادگی لازم را ندارند تا به امروز یک نفره کل کسب و کار را پیش برده بودند اما الان باید سیاست کاری را تغییر دهند.

مرحله ی رشد، مرحله ای نیست که بنیانگذار یا مدیر عامل بخواهد مسئولیت های عملیاتی را نیز بعهده بگیرد. در این مرحله مدیرعامل یا موسس باید «بر روی کسب و کارش کار کند و نه درون کسب و کارش» واگرنه فشار کاری آنقدر زیاد خواهد شد که شکست حتمی است.

 

ویژگی های مرحله بلوغ یا تکامل کسب و کار :

زمانی که شرکت ها به این مرحله می رسند دیگر خبری از نمودار صعودی سطح فروش نیست. تحقیقات نشان می دهد اگر چه وضعیت فروش در این شرکت ها قابل پیش بینی و با ثبات است اما خبری از نمودارهای رشد صعودی سود نیست که این یک چالش اساسی در این دوران است.

هر کارآفرینی دوست دارد سالانه شاهد افزایش رشد فروش و سود باشد اما در این مرحله این کار به آسانی میسر نمی شود.

پرفسور Jeffrey Carr استاد بازاریابی و کارآفرینی معتقد است که رشد کسب و کار ها به مانند ساختن ساختمان نیستند بلکه شبیه رشد بدن انسان می ماند. یعنی روند رشد یک کسب و کار اینگونه نیست که سال اول طبقه اول را بسازید، سال دوم طبقه دوم و….. بلکه در واقع یک کسب و کار رشدی همانند بدن دارد.  همه ی عوامل آن در طول زمان دستخوش  تغییر میشوند و از اینرو همواره به مراقبت نیازمندند.

 

چطور می توان یک کسب و کار را از مرحله شروع وارد مرحله رشد و سپس بلوغ کرد تا رهبر بازار شود :

می خواهم توصیه هایی از مشاوران شرکت Milestone Adviser خدمتتان عنوان کنم اما چرا ؟

مراحل طلایی رشد کسب و کار

بهترین استراتژی جنگ را فرماندهی میتواند تعیین کند که خود یک روزی سرباز بوده. پس توصیه این کارآفرینان را که خود یک روزی با مشکل رشد کسب و کارشان دست و پنجه نرم کرده اند را دست کم نگیرید و فقط به یکبار خواندن اکتفا نکنید.

 

توصیه اول : فرصت را برای نوآوری و خلاقیت از دست ندهید :

درست است اگر کسب و کار شما در مرحله بلوغ رسیده باشد بسیار سخت است که بخواهیم نوآوری انجام دهیم، اما باید بدانیم نوآوری و خلاقیت تنها برگه برنده شرکت های امروزی هستند.

 

توصیه دوم : به مشتریان نزدیک تر شوید :

تحقیقات نشان داده است، زمانی که شرکت ها به مرحله بلوغ می رسند، رابطه صمیمانه و گرمی که با مشتریان داشتند را از دست می دهند. چند ماه یک شرکت تولید آموزش های CG برای مشاوره به دفترم آمد و گفت آموزش های ما با اینکه از رقیبمان بهتر است، بسیار کمتر فروش می رود.

بعد از چند هفته بررسی که انجام دادم متوجه شدم، رقیب او با وجود آموزش های ضعیف تر توانسته است حلقه ای چند هزار نفره از مشتریان را به وجود آورد. آن ها فقط آموزش CG نمی فروختند بلکه تجربیات بازار کار و داستان های الهام بخش هر کدام از مشتریان را برای دیگران ارسال می کردند. با همین کار توانسته بودند مشتریان را تبدیل به دوست های خودشان کنند. شکی نبود که فروش شان عالی بود.

 

جملات انگیزشی

توصیه سوم : از رقبایتان غافل نشوید:
بهترین کار این است که هر چه بیشتر از مدل های تجاری شرکت های رقیب آگاهی کسب کنید. این اطلاعات به شما کمک می کند که در وضعیت های حساس و بحرانی تصمیماتی ویژه و غافل گیر کننده اتخاذ کنید.

یک نمونه این تصمیم های سرنوشت ساز، رقابت شرکت Uber (که نمونه داخلی آن اِسنپ است) با شرکت رقیبش Lfyt در همین چند روز پیش بود. شرکت Uberr علارغم اعتصاب های عمومی تاکسیرانی ها به منظور اعلام مخالفتشان با تصمیم جدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بنا بر عدم اجازه ورود مهاجرین به ایالات متحده آمریکا، هم چنان به فعالیتش ادامه داد و با مردم همسو نبود.

این تصمیم باعث شد مردم موجی اعتراض نسبت به شرکت Uber با هشتگ DeleteUber# منتشر کنند و به سمت رقیبش یعنی Lyft بروند که اعلام کرده بود ۱,۰۰۰,۰۰۰۰ میلیون دلار به مهاجرین بی پناه کمک خواهد کرد.

 

توصیه چهارم: برای سودآوری یک قدم به عقب بیاستید :

در اینجا باید یک قدم به عقب بیاستید و از بالا به شرکت تان نگاه کنید، شاید تصمیم بگیرید قیمت ها را تغییر دهید و یا فرایندی از شرکت را تغییر دهید. این سیاست بقدری موثر است که گهگاهی با اقداماتی همچون بیرون کشیدن قابل توجه سرمایه از بخشی از کسب و کار و یا ادغام همراه است.

 

بگذارید داستان الهام بخش Amy Jain و Daniella Yacobovsky را برایتان بگویم :

 

Amy Jain و Daniella Yacobovsky
بنیانگذاران شرکت  بابل بار فروشگاه جواهرات و بدلیجات که نمایشگاه هایش را بصورت هفتگی و مطابق با تغییرات روزانه دنیای مد برگزار می کند.

«دست یابی به سرمایه ی معادل ۳۵ میلیون دلار

از سال ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۶ و تحویل ۱۵۰۰۰ سفارش روزانه

وقتی از این دو دوست قدیمی در مورد چگونگی رشد سریع شرکت پرسیده میشود، می گویند: «بعنوان شرکتی که بیشتر بر فروش اینترنتی تکیه دارد، ما سرمایه گذاری ویژه ای را در شناخت و گسترش کانال های ارتباط با مشتریان اختصاص دادیم. برای مثال تجربیات بسیار موفقی در تبلیغات در اینستاگرام داشتیم.»

آنها اذعان می کنند که آنچنان اطلاعات دست اول و کم نظیری از بازار هدف خود دارند که حتی می دانند چرا برخی از مشتریان با وجود اینکه به کالایی علاقه مندند از خریدن آن اجتناب می کنند.

توصیه امی جین و دانیلا یاکابوسکی به شما این است : از کانال های مختلفی به مشتریان مختلف دسترسی داشته باشید. بازار هدف تان را مشخص کنید اما از راه های مختلف برای بازار هدف تان تبلیغ کنید.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *