فقط مشغول هستیم و یا واقعا کار مهمی انجام می دهیم؟

فقط مشغول هستیم و یا واقعا کار مهمی انجام می دهیم؟

احساس می کنید وقت کافی ندارید و یا تمام روز مشغول هستید، آیا در طول این مدت کار مهمی هم انجام می دهید ؟

پاسخ این سوال بسیار مهم است چون در عصری که ما زندگی می کنیم مهمترین دارایی افراد، زمان است.

شما هم از جمله “سرم شلوغ است” استفاده می کنید؟ اگر این طور است و سرتان واقعا شلوغ است پس باید آدم بسیار مهم و موفقی باشید چون توانسته اید از تمام دقایق تان بهترین استفاده را کرده باشید.

تعداد زیادی از افراد هستند که به طوری جدی و سخت یک کار تکراری را هر روز انجام می دهند و دائما می گویند سرمان شلوغ است فرصت انجام کار دیگری را نداریم. اگر به این افراد بگویم می توانید کارهایتان را به شیوه دیگر و بهینه تر انجام دهید، به احتمال زیاد قبول نمی کنند.

بسیاری از مشاغلی که میبینید رشد نمیکنند، بسیاری از کارآفرینانی که بعد از مدتی درجا میزنند و بسیاری از افرادی که نزد شما از بد بودن بازار صحبت میکنند، همان هایی هستند که اجازه دادند “شلوغ بودن سرشان” با کارهایی کم ارزش، احساس کنند درحال انجام کاری مهم هستند (درحالی که نیستند) و از غافله رقابت عقب ماندند.

در واقع جمله “سرم شلوغ است” به معنای این است که “من یک آدم تنبل هستم” می باشد.  شما اگر واقعا کارهای مهمی انجام دهید هیچ گاه سرتان شلوغ نمی شود.

 

بیل گیتس خودش ایمیل هایش را پاسخ می دهد :

چظور ممکن است شخصی مانند بیل گیتس، ثروتمندترین مرد دنیا و صاحب بززگترین شرکت نرم افزای دنیا خودش پاسخ ایمیل هایش را بدهد؟ و این در صورتی است که بعضی از ما احساس می کنیم وقت سر خاراندن هم نداریم. در واقع نکته مهم اینجاست :

بعضی از افراد کار مهمی انجام می دهند و بعضی از افراد فکر می کنند که کار مهمی انجام می دهند.

 

فقط مشغول هستیم و یا واقعا کار مهمی انجام می دهیم؟

تحقیقات پرفوسور Clifford Nass در دانشگاه استنفورد | چه کسانی واقعا سرشان شلوغ است :

نتایج این تحقیقات و آزمایشات که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، نشان می داد که واقعا چه موقع افراد سرشان شلوغ است و مشغول انجام دادن کار مهمی هستند و چه موقع افراد فقط خودشان را سرگرم می کنند.

در این آزمایش شرکت کننده گان را در دو گروه تقسیم کردند. روی کاغذ ۳ کار مختلف را یادداشت کردند و به شرکت کننده گان دادند. از گروه اول خواستند فقط روی یک کار متمرکز شوند و به گروه دوم گفتند روی هر سه کار به طور همزمان متمرکز شوند.

گروه دوم که سعی کرده بودند با تمرکز روی هر سه کار، آن ها را سریع تر از گروه اول انجام دهند، نتوانستند هیچ کدام از کار ها را به شیوه صحیح و درست انجام دهند و مدام مجبور می شدند برگردند و کارها را اصلاح نمایند.

پس مطابق نتیجه این آزمایش، هیچگاه سعی نکنید چند کار را به صورت همزمان انجام دهید زیرا در این صورت تمرکزتان را از دست خواهید داد و هیچ یک از کارها را نیز به درستی انجام نخواهید داد. با پرسیدن این سوالات از خودتان و پاسخ دادن به آن ها متوجه می شوید که آیا واقعا کار مهمی انجام می دهید و یا فقط خودتان را سرگرم کرده اید.

 

جملات انگیزشی

سوال اول | آیا لیست کارهای روزانه شما طولانی است :

اگر یک لیست بلند بالای روزانه دارید به شما اطمینان می دهم خودتان را سرگرم کارهای بیهوده کرده اید. شاید در طول روز شما کلی کار انجام دهید و وقت سر خاراندن نداشته باشید اما کارایی مفیدی در طول روز نداشته اید.

پس به جای پر کردن لیست روزانه تان با کلی کار بیهوده و سرگرم کننده، فقط کارهایی را انتخاب کنید که در راستای هدف شما است. یک فرد موفق نهایتا در طول روز ۱ یا ۲ کار مهم برای انجام دادن دارد و تمام تمرکزش را روی انجام دادن همان کار ها می گذارد.

هیچگاه این جمله Bruce Lee را فراموش نمی کنم که می گوید :

من از کسی نمی ترسم که ۱۰,۰۰۰ ضربه را یکبار تمرین کرده است، بلکه از کسی می ترسم که یک ضربه را ۱۰,۰۰۰ مرتبه تمرین کرده باشد.

 

سوال دوم | اولویت اول کدام است :

اگر بخواهید فرد موفقی باشید و به تمام خواسته هایتان برسید باید در زندگی تان اولویت بندی داشته باشید.

اگر در طول روز ۱۰ کار باشد که باید انجام دهید و فقط به انجام دادن یکی از آنها می رسید، آن وقت کدام یک را انتخاب می کنید. اولویت بندی به شما کمک می کند که همیشه در هر شرایطی بتوانید تصمیم درستی را بگیرید. 

در طول روز می توانید از خودتان سوال کنید: آیا این مهمترین کاری است که باید انجام دهم. اگر پاسخ تان مثبت بود که عالیست ادامه دهید اما اگر پاسخ منفی است سریعا آن کار را رها کنید و ببینید مهمترین کار روزتان چیست و بلافاصله مشغول انجام دادن آن کار شوید.

 

جملات انگیزشی

سوال سوم | میزان پیشرفت تان چقدر است :

افراد عادی (آنهایی که علاقه فراوان به سرگرم بودن دارند…) معمولا تمایزی بین اقـــدام و دســـتآورد، قائل نمیشوند. اگر قرار است ۲۰ کار را در یک روز انجام دهند، باید دستآوردی پس از انجام این ۲۰ کار داشته باشند، اینطور نیست؟

باید نتیجه ای حاصل شود… اگر ۲۰ قدم برای رسیدن به نتیجه برداشته باشید اما برای رسیدن به آن نتیجه ۵ قدم فقط لازم بوده باشد، معلوم میشود ۱۵ قدم اضافه برداشتید.

افراد فوق موفق، دستآوردها و نتایج شان را با انجام بی هدف یک سری کارهای به ظاهر مهم روزانه و سرگرم کردن خودشان با کارهای کم ارزش نمی سنجند. در واقع برعکس عمل میکنند؛

افراد موفق ابتدا دستآورد یا نتیجه ای که میخواهند را مشخص میکنند، سپس کوتاه ترین راه و نزدیک ترین مسیر برای انجام کارهایی که نتیجه حاصل شود را مشخص میکنند و بعد آنها را به لیست کارهای روزانه شان منتقل میکنند.

یکی از تفاوت عمده افراد حرفه ای با افراد عادی، در پیگیری و سنجش پیشرفت شان است.
شما اگر میخواهید در دسته افراد حرفه ای قرار بگیرید، باید خیلی دقیق بررسی کنید در طول مسیرتان به سمت نتایج، چه اقداماتی لازم است صورت بگیرد و چه کارهایی باید انجام دهید؟‌ آیا این حداقل کارهایی است که لازم است؟ آیا انجام تمام این کارهای ضروری است؟ یا میتوانید بعضی از آنها را حذف کنید و سریع تر به نتیجه برسید؟ و …
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *