مهارت مذاکره با آدم های سخت

مهارت مذاکره با آدم های سخت

اگر مهارت مذاکره با آدم های سخت و یا حتی غیر قابل تحمل را ندانید در زندگی متحمل ضرر های زیادی می شوید چون اطراف شما پر است از این آدم های سخت.

اگر نگاهی به اطرافتان بیاندازید آدم های سخت زیادی را می بینید. همان راننده تاکسی که قبول نمی کند و باقی مانده پول را به شما کمتر بر م گرداند. همان رئیس شماست که با وجود این همه اضافه کاری تان، قبول نمی کند باید حقوق شما افزایش پیدا کند. شما نمی توانید این آدم ها را نادیده بگیرید باید مقابلشان بایستید اما نه با شمشیر بلکه با مهارت مذاکره تان.

 

با آدم های سخت چگونه باید صحبت کرد :

زمانی که با آدم سختی صحبت می کنید در واقع یکی از این دو حالت رخ می دهد. یا مجبور می شوید حرف شان را قبول کنید و یا اینکه مجبورید کاری کنید تا حرف تان را قبول کنند که ۹۹% از این آدم ها حاضرند بمیرند اما این کار را نکنند. پس راه حل چیست؟

 

جملات انگیزشی

هنر و مهارت مذاکره کردن:

برای اینکه بتوانید هر کاری با هرکسی انجام دهید نیازمند مذاکره کردن هستید. مذاکره فقط مخصوص میز گرد مدیران شرکت ها نیست بلکه در زندگی روزمره نیز ما باید از مهارات مذاکره کردن استفاده کنیم. برای مثال دوست شما که حاضر نیست با شما به سینما بیاید می توانید با مذاکره صحیح او را قانع کنید تا با شما به سینما بیاید.

شما برای انجام موفقیت آمیز هر کاری نیاز به یک سری استراتژی دارید. مذاکره کردن ۳ استراتژی قدرتمند دارد که با رعایت کردن آن ها پیروز میدان خواهید بود:

 1. جمله بندی خثی کننده
 2. اول بفهمید بعد بفهمانید
 3. تکنیک آزادی گروگان

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی های مهارت مذاکره کردن با آدم های سخت :

 

استراتژی اول | استفاده از جمله بندی خنثی کننده :

افرادی که در برابر شما سخت هستند و به هیچ وجه نمی خواهند حرف حق را بپذیرند یک مشکل اساسی دارند. آن ها نه تنها در برابر شما اینگونه هستند بلکه در برابر خودشان هم انقدر سخت هستند. نگاهی به زندگی شان بیاندازید منظورم را متوجه خواهید شد.

نباید سعی کرد با مذاکره کردن شخصیت آن ها را تغییر داد با به آن ها نشان دهیم که اشتباه می کنند ! این کار صرفا وقت تلف کردن است و از آن بدتر باعث می شود آن ها در برابر صبحت های شما سد دفاعی درست کنند.

بنابراین باید از جملاتی استفاده کنیم که اجازه ندهیم سد دفاعی بسازند مانند :

 • این فقط نظر منه…
 • شاید اشتباه کنم اما به نظرم…
 • من اطلاع زیادی ندارم اما فکر می کنم…
 • خودت بهتر می دونی عزیزم که …

گمان کنم احساس کردید این جملات قدری ضعیف هستند، بله همینطور هم است و این دقیقا چیزی است که نیاز دارید. این نوع جملات دو چیز را به طرف مقابل نشان می دهند :

 

یک – که شما هم ممکن است اشتباه کنید و عالم دهر نیستید. شما فقط سعی دارید آنچه را که فکر میکنید صحیح است اما مطمئن نیستید را با طرف مقابل تان به اشتراک میگذاری و امیدوارید صحیح باشد. این برخورد باعث میشود سپر طرف مقابل تان بیافتد و شما را به عنوان یک دشمن نبیند بلکه یک دوست که بدنبال راه حلی مشترک است.

دو – این جمله بندی ذهن شما را باز میکند. در واقع شاید اصلا شما درست نباشید ! این جمله بندی کمک میکند ذهن تان از حالت قفل خارج شود و پذیرای ایده های جدید باشد. شاید از نظر طرف مقابل و نظر شما ایده ای جدید به ذهن تان رسید که هر دو طرف موافق بودید.

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی دوم | اول بفهمید بعدا بفهمانید :

از لحاظ روانشانسی افرادی که خیلی سخت و متعصب هستند به این دلیل است که احساس می کنند شاید باور و ایده شان آن چنان که باید درست نیست.

اگر کسی به شما بگوید ۲+۲ برابر است با ۷ شاید کمی بخندید و سعی می کنید با چند روش تئوری و عملی به او نشان دهید که پاسخ ۴ می شود اما در طول توضیحات تان هیچ گاه عصبانی نمی شوید و از کوره در نمی روید! بلکه شاید کلی هم بخندید چون احساس می کنید اشتباه مضحکی می کند که می گوید پاسخ ۷ می شود.

اما افراد سخت، آنهایی که صحبت شما را قطع می کنند، با صدای بلند حرف میزنند و حرکات تنش آمیزی انجام می دهند در اصل می خواهند به شما با زبان بی زبانی نشان دهند که آنها واقعا از آنچه اعتقاد دارند مطمئن نیستند و نمی خواهند پیش شما کم بیاورند.

برای اینکه بتوانید اعتماد سازی کنید باید نشان دهید به صحبت هایشان و نقطه نظراتشان علاقمدید و دلتان می خواهد بیشتر بدانید. پیشنهاد می کنم از جملاتی مانند زیر استفاده کنید :

 • می شه بیشتر در موردش توضیح بدی
 • درست متوجه شدم، منظور شما اینست که …
 • جالبه دوست دارم دربارش بیشتر بدانم و …

حتی اگر با گفته هایشان شدیدا مخالف باشید ! کاری که شما باید انجام دهید این است که بگذارید درباره نقطه نظرشان بیشتر صحبت کنند.

با این کار به طرف مقابل تان نشان می دهید شما یک دوست قابل اعتماد هستید و به طرز فکرشان علاقه مندید. کسانی که مهارت مذاکره کردن بلد نیستند دقیقا کاری می کنند که طرف مقابل احساس می کند، دشمنشان است و سعی دارد عزت نفس آن ها را نابود کند.

 

عکس نوشته انگیزشی

استراتژی سوم| تکنیک آزاد کردن گروگان به روش نیروهای امنیتی پلیس :

برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید می توانید با دادن پیشنهاد انجام کاری برای طرف مقابل می توانید جایگاه بالاتری نزد وی پیدا کنید.

 • چه کار می توانم برایتان انجام بدهم؟
 • می خواهید در این کار کمکتان کنم؟
 • روی کمک من حساب کن فقط بهم بگوی چه کار باید کنم؟

این جملات نشان دهنده این است که شما بدون توقع می خواهید به او کمک کنید مثل آب روی آتش می ماند. طرف مقابل سریعا نرم می شود.

این جملات، از دسته جملاتی هستند که ماموران آزادی گروگان برای نرم کردن گروگانگیر سرسخت و یکدنده استفاده  میکنند ‘خواسته ت رو بگو برات عملی میکنیم؟…’ ، ‘چی میخوای با گروگانگیری بدست بیاری؟ به من بگو برات انجام دهم…’
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *