بازاریابی به روش مافیا

موفقیت در بازاریابی به روش مافیا

امروز می خواهیم قوانین بازاریابی به روش مافیا را بررسی کنیم. این قوانین توسط کسی نوشته شده است که به مدت ۴ سال FBI او را تعقیب میکرد، اما نتوانست او را دستگیر کند.

همه می دانستند او کیست، چه سمتی در خانواده بزرگ مافیایی گامبینو دارد. همه می دانستند چه قوانینی را زیر پا گذاشته است اما هیچ کس مدرکی علیه او نداشت.

بقدری باهوش و نابغه بود که حتی متخصص ترین تیم های امنیتی پلیس هم نمی توانستند رد پای او را بگیرند، با اینکه خلاقکار بزرگی محسوب می شد اما همه هوش او را تحسین می کردند. در دایره دوستانش هیچ کس حق وارد شدن نداشت و اگر او دستوری را صادر می کرد قطعا در کمترین زمان انجام می شد.

Louis Ferrante

Louis Ferrante

امــا شاید کمی تعجب کنید اگر بدانید مردی که به جرم عضویت یکی از بزرگترین خانواده های مافیایی آمریکا و سرقت صدها خاور و تریلی حامل بار صادرات و واردات ! افتخارات دیگری نیز دارد :

 • نویسنده پرفروش ترین کتاب راجع به دنیای مافیاها
 • تهیه کننده یک برنامه تلوزیونی که در ۱۹۶ کشور فیلمبرداری شد که بزرگترین جایزه فیلم های مستند انگلستان (Grierson Trust Award) را از آن خود کرد
 • دریافت جایزه اسکار بهترین مستند
 • دعوت و مصاحبه در رسانه های برتر دنیا از جمله MSNBC، Fox News، BBC و …
 • و از همه مهمتر انتشار یکی از جنجالی ترین کتاب ها راجع به ذهن !
 • و افتخارات دیگر …

 

شوکه شدید ؟ داستان از این قرار است :

در سال ۱۹۹۰ Louis Ferrante دستگیر می شود و در دادگاه به او حبس ابد می دهند، سپس به کمک پول هنگفتی که داشت توانست یکی از بهترین وکیل های دنیا را برای خود بگیرد و مدت حبس او به ۱۳ سال کاهش یافت و بعد از ۸ سال به خاطر همکاری با پلیس آزاد شد. اما در این ۸ سال او در زندان مشغول به نوشتن کتابی بود که تمام دنیا را در شوک فرو برد.

 

Unlocked: The Life and Crimes of a Mafia Insider

Unlocked: The Life and Crimes of a Mafia Insider

 

زمانی که این کتاب را مطالعه کنید متوجه می شوید قوانین حاکم بر دنیای مافیا بسیار شبیه به دنیای کسب و کار است. در این مقاله می خواهیم به صورت اختصاصی خلاصه ای کاربردی از کتاب اول Louis Ferrante را شرح دهیم و یادبگیریم  چطور از آموزه های دنیای مافیا می توانیم به صورت مثبت و در زندگی روزمره جهت رسیدن به اهدافمان استفاده کنیم.

برای شنیدن این اطلاعات آماده اید؟ پس محکم بنشینید و بخوانید :

 

درس اول – رئیس هم باید دستهایش آلوده باشد :

در دنیای مافیا رئیس هم در ماموریت های مهم شرکت می کند و هیچ رئیسی را در مافیا نمی توانید پیدا کنید مگر اینکه او زمانی عضو کوچکی از خانواده بوده است. در دنیای کسب و کار نیز داستان به همین روال است شما نمی توانید انتظار داشته باشید تعدادی کارمند استخدام کنید و آن ها برای شما کار کنند و سود زیادی نصیب تان شود. شما هم باید تک تک کار کارمندان را روزی انجام داده باشید.

 

درس دوم – سریع تر از رقبا تصمیم بگیر :

فرانته می نویسد “در دنیای مافیایی زمان برای فکر کردن از دنیای عادی کمتر است. شما نمیتوانید ماه ها بر سر موضوعی مهم فکر کنید، زیرا اگر بهترین تصمیم را سریع نگیرید، رقیبتان با ساده ترین تصمیم ها سهم شما را از شما میگیرد.”

این گفته به نظر من یکی از مهمترین قسمت های این کتاب است و فوق العاده برای کارآفرینان مفید است. اشتباهی که اکثر کارآفرینان می کنند این است که برای گرفتن هر تصمیمی به قدری صبر می کنند که فرصت های زیادی را از دست می دهند. اگر تصمیمی را گرفتید، بدون اینکه به آن فکر کنید با تمام قدرت در آن مسیر حرکت کنید.

زیاد فکر کنید، اما سریع تصمیم بگیرید.

 

درس سوم – ساکت بنشینید و اجازه بدهید فقط دشمنتان حرف بزند:

در دنیای مافیا مذاکره یعنی همه چیز بدون خونریزی! در دنیای تجارت هم همین گونه است، مذاکره یعنی همه چیز.

اکثر افراد فکر می کنند در مذاکره باید دائما صحبت کنند و سکان صحبت کردن را کاملا باید بر دست بگیرد. اما کسی که بیشتر صحبت می کند، بازنده مذاکره خواهد بود چرا؟ چون تمام دلیل هایی که فرد مقابل نیاز دارد را به او می دهید بدون اینکه متوجه نقاط ضعف او شوید. اطلاعات او از شما کامل می شود اما شما هیچ اطلاعاتی بدست نیاورده اید.

دقیقا به مانند جنگ می ماند، به نظر شما کدام یک می برند ؟ حریف اول، تمام اطلاعات جنگی طرف مقابل را می داند و حریف دوم تمام اطلاعات جنگی اش را به حریف اول گفته است بدون آنکه اطلاعاتی از وسایل و استراتژی جنگی او داشته باشد.

 

درس چهارم : ۱۰۰% اطلاعات را به هیچ کس نگو :

در دنیای مافیایی اطلاعات یعنی همه چیز !
جزئی ترین اطلاعات میتوانست دلیلی برای دستگیری، قتل و حتی سرنگونی یک خانواده مافیایی میشد. به همین دلیل اطلاعات به ندرت به بیرون درز میکرد و اکثرا اطلاعاتی عادی و غیر مهم را افراد خانواده فاش میکردند که هیچ خطری نداشت.

در دنیای تجارت و کسب و کار داستان به همین شکل است اگر شما به هر کسی که می رسید استراتژی بازاریابی تان را بگویید، شک نکنید در کمتر از یک سال از دور خارج خواهید شد. شاید تا به امروز ده ها نفر برای مشاوره به دفتر من آمده اند و از اینکه نزدیک ترین دوستشان، ایده و کارشان را از آن ها ربوده بودند، ناراحت و پشیمان بودند.

 

موفقیت در بازاریابی به روش مافیا

۸ درس مهم بازاریابی به روش مافیا :

 1. شما هیچ چیز نیستید اگر صحبت هایتان اعتبار نداشته باشد
 2. بهترین ترفند برای خلاص شدن از گلوله دشمن، قرار نگرفتند در روبروی هدفش است
 3. هر وقت میتوانید بازی را با رعایت قوانینش ببرید، به قوانین احترام بگذارید.
 4. خیانت ها را ببخشید، اما فراموش نکنید.
 5. هروقت در شک بودید دشمن تان باید از شما بترسد یا احترام بگذارید؛ ترس را انتخاب کنید.
 6. هرچیزی در این دنیا گذراست (این نیز بگذرد…)
 7. هیچ لطفی به کسی که نیازی به لطف شما ندارد، نکنید.
 8. اگر وارد جنگ شدید، همیشه اولین نفر باشید حمله را شروع میکند و مطمئن باشید به حد کافی سخت حمله میکنید.

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *