چگونه هدفگذاری کنیم تا 100% به اهداف مان برسیم

چگونه هدفگذاری کنیم تا ۱۰۰% به اهداف مان برسیم

شاید صد ها هدف در ذهن داشته باشید اما اهداف به خودی خود دست نیافتنی هستند. تنها کسانی به تمام اهداف خود دست پیدا می کنند که چگونگی هدفگذاری را بدانند.

در تمام مشاوره هایی که می دهم چه مشاوره های تجاری و کارآفرینی و چه مشاوره های موفقیت شخصی اولین مبحثی که مطرح می کنم هنر هدفگذاری است. زیرا اگر به خوبی این هنر را بلد نباشید به هیچ وجه امکان رسیدن به اهداف وجود نخواهد داشت.

اجازه بدهید یک سوال بپرسم: در سالی که گذشت به چند درصد از اهداف تان رسیدید؟

قطعا شما هم صد ها نفر را دیده اید که می خواهند از شر اضافه وزن شان خلاص شوند اما موفق نمی شوند و یا کسانی را دیده اید که تصمیم می گیرند در سال جدید درآمدی بیش از ۱۵۰ میلیون تومان در سال داشته باشند اما موفق نمی شوند در صورتی که همه این افراد برای رسیدن به اهداف شان شدیدا تلاش می کنند.

چه اتفاقی پس افتاد؟ شما که هدف تان را تعیین کرده بودید و آن را هم روی کاغذ نوشته بودید اما چرا پس از مدتی تلاش متوجه شدید که نمی توانید به هدف تان برسید؟ نگران نباشید این مقاله برای شماست.

 

یک بار برای همیشه شیوه صحیح هدفگذاری را یاد بگیرید :

می خواهم قوانین هدفگذاری صحیح را برای شما بگویم که با رعایت کردن آن ها می توانید به تمام اهداف تان برسید و در صورت رعایت نکردن آن ها به دردسر خواهید افتاد.

 

جملات انگیزشی

قانون اول | اهداف تان را مطابق با علایق تان انتخاب کنید :

بسیاری از افراد بدون توجه به علایق درونی شان، اهداف زندگی شان را انتخاب می کنند و به همین دلیل است که اکثرا اهداف شان در سطح آرزو باقی می ماند.

قبل از اینکه هدفی را برای خودتان تعیین کنید از خودتان سوال کنید: آیا این هدف مطابق ارزش ها و خواسته های من است؟

جالب است بدانید بیش از ۸۵% از افراد در رشته ای مشغول به فعالیت هستند که با رشته تحصیلی شان کاملا نامربوط است و جالب تر اینجاست که نه رشته تحصیلی و نه شغل شان را مطابق ارزش ها و علایق شان انتخاب می کنند.

برای اینکه به علایق و ارزش های درونی تان راحت تر پی ببرید کافی است این سوال ها را از خودتان بپرسید :

  • آیا این رشته تحصیلی همان رشته ای است که عاشقانه دوستش دارم؟
  • آیا شغل فعلی ام را با تمام وجود دوست دارم؟
  • آیا این شخصی که به عنوان همسر قرار است انتخاب کنم، همان همسر رویایی من است؟
  • آیا حاضرم ۲۰ سال آینده ام را در همین شغل باقی بمانم؟
  • آیا با انجام این کار با احساس لذت و آرامش همراه است؟

بسیاری از افراد در دوران جوانی به دنبال انتخاب یک رشته برای پیدا کردن کار مناسب هستند و پس از اینکه دوران تحصیلی را پشت سر گذاشتند هم دنبال یک کار در یک شرکت بزرگ با موقعیت شغلی امن هستند، تا بتوانند مشغول به کار شوند و پس از یک مدت طولانی و حدود سی سال بازنشسته شد.

بعد از آن هم در انتهای زندگی قرار دارند و ممکن است فاصله چندانی با مرگ نداشته باشند و یقینا سی سال زندگی کردن بصورت یکنواخت بسیار خسته کننده و در برخی موارد نفرت‌انگیز می‌شود.

پس بهتر است هرچه زودتر ارزش هایتان را مشخص کنید؛ چه چیزی به زندگی شما معنا میدهد؟ چه چیزهایی دوست دارید؟ با چه چیزهایی احساس بهتری پیدا میکنید؟

 

.قانون دوم | اهداف تان را بر اساس زندگی دیگران انتخاب نکنید :

بیشتر افراد تا سی سالگی هدف مشخصی ندارند و  زمانی که به سن سی سالگی می رسند احساس می کنند باید جدا تصمیمات مهمی برای زندگی شان بگیرند و اهدافی را دنبال کنند. به دلیل اینکه تا به امروز هیچ هدف مشخصی نداشتند سعی می کنند هدف شان را بر اساس زندگی دیگران انتخاب کنند و این کار یک اشتباه مهلک است.

هر کدام از ما به مانند اثر انگشتانمان دارای استعداد های خاص و متفاوتی هستیم و انتخاب اهداف مان بر اساس زندگی دیگران باعث می شود به استعداد های خودمان را نادیده بگیریم. جای تعجب هم نیست اگر بگویم چرا در این حالت نمی توانید موفق شوید.

قطعا زمانی می توانید موفق شوید و به اهداف تان دست پیدا کنید که آن ها را بر اساس معیار ها و استعداد های خودتان انتخاب کرده باشید. پس فراموش نکنید قبل از تعیین هدف تان از خودتان بپرسید: آیا فکر کردن به این هدف باعث می شود که انرژی مضاعف پیدا کنم، آیا باعث می شود شور و اشتیاق مهار نشدنی درونم شعله ور شود؟

 

جملات انگیزشی

قانون سوم | بزرگ فکر کنید و به کم قانع نباشید :

داشتن اهداف کوجک انگیزه تان را از بین می برد شما باید اهدافی داشته باشید که با فکر کردن به آن ها احساس شور و اشتیاق وصف ناپذیری درون تان شعله ور شود.

اگر هدف شما بدست آوردن ۳ میلیون تومان در ماه باشد قطعا انگیزه کافی برای شروع دنیای کارآفرینی را نخواهید داشت. انگیزه باید بگونه ای باشد که بتواند مقابل تمام سختی های مسیر قد علم کند.

برای بدست آوردن ۳ میلیون تومان در ماه لازم نیست کارآفرین باشید و یا طعم فراز و نشیب های کارآفرینی را بچشید، همین که چند ساعت بیشتر در شرکت بمانید به این عدد می رسید اما اگر هدف شما بدست آوردن ۲۰ میلیون تومان در ماه باشد قطعا طور دیگری رفتار خواهید کرد و برای رسیدن به این لذت، حاضر هستید سختی های مسیر را به جان بخرید.

البته واضح و مبرهم است که نباید به دنبال اهداف بسیار بلندپروازانه و دست نیافتنی همچون آموزش پرواز به کوسه ها و یا تبدیل یک ماشین خراب به زمین فوتبال فکر کنید. اهداف غیر ممکن و تخیلی را از لیست خود حذف کنید تا انرژی خودتان را متمرکزتر بر انجام کارهای موثر کنید. اما این مورد هیچ سنخیتی با داشتن اهداف ایده‌آل و آرمان‌گرا ندارد.

 

قانون چهارم | به خودتان زمان بدهید :

این ضرب المثل قدیمی را که می‌گوید “گر صبر کنی زغوره حلوا سازی” را فراموش نکنید. حقیقت این است که اگر صبر کنید می توانید تمام مشکلات را حل کنید.

البته شما باید تمام سعی و تلاش تان را کنید اما برای رسیدن به اهداف تان به خودتان زمان درستی را اختصاص دهید. یک فرد موفق برای رسیدن به هدف مشخصی، زمان مشخصی را در نظر می گیرد و در طول این زمان نهایت تلاش و سعی خودش را می کند تا هر چه سریع تر این هدف را تحقق بخشد.

زمانی که شما برای رسیدن به هدف تان برنامه ریزی کردید. سعی کنید همیشه مطابق برنامه ریزی تان حرکت کنید و رسیدن به این هدف را اولویت اول زندگی تان قرار دهید. طبیعی است هر کاری نیاز به یک بازده زمانی مشخص دارد و شما باید این مسئله را در نظر بگیرید.

 

قانون پنچم | فقط اجازه دارید به موفقیت فکر کنید :

نگران نباشید اگر رویاهای بسیار واقع بینانه نیست و به نظر دست نیافتنی هست.  قطعا دوستان و بستگانی دارید که در این راه به شما کمک می‌کنند. مخصوصا اگر به فکر راه اندازی یک کسب و کار و کارآفرینی باشید، مطمئن باشید کارآفرینان دیگر کمک شایانی به شما خواهند کرد.

به جای اینکه دائم از خود سوال کنید که “چه می‌شود اگر شکست بخورم” از خود بپرسید “اگر موفق شوم چه می‌شود” . مطمئن ترین راه برای  قبول یک شکست، ترس از شکست و نگرانی بیخود است.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *