چگونه مانند حرفه ای ها هدف گذاری کنیم

چگونه مانند حرفه ای ها هدف گذاری کنیم

اگر در دنیا فقط یک چیز وجود داشته باشد که تمام مردم دنیا معتقد باشند برای زندگی شان بسیار مهم است و تنها راهی است که آنها را به آرزوهایشان می رساند، هدف گذاری است.

با وجود اینکه تمام مردم دنیا اعتقاد دارند اگر می خواهند به هر چیزی که دوست دارند برسند، باید هدف گذاری کنند اما باز این کار را انجام نمی دهند.

هر کسی به روش خودش هدف گذاری می کنید اما چه اتفاقی این وسط می افتد که یک سری از افراد به اهداف شان می رسند و دسته دیگر همیشه در حسرت رسیدن به اهداف شان باقی می مانند؟

 

چرا بعضی ها به اهداف شان نمی رسند :

شاید بیش از حد نیاز هدف گذاری کردید، شاید اهدافتون خیلی پیش پا افتاده بوده باشه که انگیزه و انرژی به شما برای بدست آوردنشون منتقل نکنه، شاید هم انقدر اهداف تون بزرگ و دست نیافتنی هستش که به خودتون اعتماد ندارید برید بیرون و بدستش بیارید…

دلیل نرسیدن به اهداف تون هر چی که هست الان فراموش کنید و هر چیزی که درباره هدف گذاری و قانون های آن خواندید را دور بریزید.

 

عکس نوشته انگیزشی

عملی ترین و تنها روش موثر هدف گذاری در دنیا :

روشی که می خواهم به شما معرفی کنم یک نظریه عالی روانشانسی است، نه یک شاخه جدید فسفه و یا تکنیک های عجیب و غریب مرتاض های هندی و … این نظریه روانشناسی را “نظریه سه هدف” می گویند چون قرار است روی سه هدف مهم زندگی تمرکز کنیم.

اولین گام برای اجرای این نظریه این است که هدف های مهم زندگی تان را باید به هدف های مهم روزانه خرد کنید. اما چطور انجام دادن این کار را در سه قدم به شما می گویم.

 

قدم اول | سه هدف مهم زندگی تان را مشخص کنید. :

یک قلم و کاغذ همین الان بردارید و به محیطی کاملا آرام بروید. هر جایی به غیر از محل کارتان. می توانید به یک پارک بروید و یا زیر دوش آب گرم حمام و یا… سه هدف بزرگ زندگی تان را بنوسید. آن هدف هایی که با تمام وجودتان دوست دارید به آن ها برسید. یادتان باشد هدف تان باید آنقدر بزرگ باشد که به شما انگیزه حرکت کردن بدهد.

به طور مثال؛

  • می خواهم یک برند فوق العاده موفق در زمینه ایکس باشم.
  • می خواهم بقدری از لحاظ مالی تامین باشم که بتوانم بدون هیچ نگرانی با خانواده و یا دوستان به فلان سفر بروم و چند ماه تفریح کنم
  • می خواهم همسری داشته باشم که بتوانم فقط او را را عاشقانه دوست داشته باشم و از طرف او نیز دوست داشته شوم

و یا هر چیز دیگری که دوس دارید.

 

عکس نوشته انگیزشی

قدم دوم | سه هدف مهم برای ۵ سال بعدتان مشخص کنید :

زمانی که اهداف تان را می نویسید اینگونه تصور کنید که اگر در هر کاری وارد شوید احتمال شکست تان صفر است یعنی به موفقیت ۱۰۰% در آن می رسید. بدون در نظر گرفتن امکانات، سرمایه، قابلیت ها و … بنویسید.

فقط باید فکر کنید ببنید آن سه هدف چه چیزهایی هستند. اهداف تان باید بگونه ای باشد که با فکر کردن به آن ها قلب تان شروع به تپیدن کند.

به طور مثال؛

  • داشتن پنج میلیار تومان پول در حساب بانکی تان ( مهم نیست اگر الان فقط پنجاه هزار تومان در بانک دارید)
  • داشتن یک کسب و کار رویایی تان و کسب بیشترین سهم ممکن بازار
  • سفر به ۲۰ شهر دوست داشتنی دنیا مثل پاریس، ونیز و…

جملات انگیزشی

داشتن اهداف کوجک انگیزه تان را از بین می برد شما باید اهدافی داشته باشید که با فکر کردن به آن ها احساس شور و اشتیاق وصف ناپذیری درون تان شعله ور شود.

اگر هدف شما بدست آوردن ۳ میلیون تومان در ماه باشد قطعا انگیزه کافی برای شروع دنیای کارآفرینی را نخواهید داشت. انگیزه باید بگونه ای باشد که بتواند مقابل تمام سختی های مسیر قد علم کند.

برای بدست آوردن ۳ میلیون تومان در ماه لازم نیست کارآفرین باشید و یا طعم فراز و نشیب های کارآفرینی را بچشید، همین که چند ساعت بیشتر در شرکت بمانید به این عدد می رسید اما اگر هدف شما بدست آوردن ۲۰ میلیون تومان در ماه باشد قطعا طور دیگری رفتار خواهید کرد و برای رسیدن به این لذت، حاضر هستید سختی های مسیر را به جان بخرید.

البته واضح و مبرهم است که نباید به دنبال اهداف بسیار بلندپروازانه و دست نیافتنی همچون آموزش پرواز به کوسه ها و یا تبدیل یک ماشین خراب به زمین فوتبال فکر کنید. اهداف غیر ممکن و تخیلی را از لیست خود حذف کنید تا انرژی خودتان را متمرکزتر بر انجام کارهای موثر کنید. اما این مورد هیچ سنخیتی با داشتن اهداف ایده‌آل و آرمان‌گرا ندارد.

 

عکس نوشته انگیزشی

قدم سوم | سه هدف یک ساله برای خودتان در نظر بگیرید :

اهداف یک ساله همان اهداف ۵ ساله شما هستند که به قسمت کوچک تر تقسیم شده اند. به طور مثال اگر یکی از هدف های ۵ ساله شما بدست آوردن پنج میلیارد تومان در سال است، هدف یک ساله شما باید راه اندازی کسب و کار شخصی تان باشد( باید حتما کارآفرین شوید)

پس اهداف سالانه تان باید کاملا دست یافتنی، در راه بدست آوردن اهداف ۵ ساله و جذاب باشند.

 

قدم چهارم | سه هدف ماهانه بنوسید :

همانطور که شما هم حدس میزنید، وقتی اهداف سالانه تان مشخص شد، اهداف ماهیانه تان را هم باید مشخص کنید.

برای اهداف ماهیانه شما دو نوع اهداف میتونید داشته باشید.
اهداف ایستا و اهداف پویا (کلمات شاید خفن به نظر برسند اما اصل داستان ساده است)
اهداف ایستا: هدف هایی ثابت هستند و هر ماه تکرار میشوند؛ مثلا افزایش ۵% درآمد ماهیانه
 اهداف پویا: هدف هایی که هرماه پس از بدست آوردنشون، اهداف جدید انتخاب میکنید؛ مثلا این ماه بدست آوردن همکاری با شرکت x و y، ماه بعد همکاری با شرکت ها a و b باشد.

می توانید از ترکیب اهداف پویا و ایستا با همدیگر استفاده کنید.

 

عکس نوشته انگیزشی

قدم پنجم | سه هدف هفتگی را دنبال کنید :

اگر می خواهید واقعا در زندگیتون موفق باشید و چیزهایی که خواستید رو بدست بیاورید باید اهمیت زیادی به روز جمعه بدهید. روز جمعه، برای افراد موفق روز طلایی است چون برنامه ریزی هفتگی شان را آن روز انجام میدهند.

آخرین روز هفته، بعد از یک حمام جانانه یک استکان چایی بنوشید، یک برگه و قلم اماده کنید و راجع به سه هدف مهم که باید در طول هفته پیش رو بدست آورید را بنویسید. سه هدفی که با اهداف ماهیانه در ارتباط است.

نکته مهمی که در اهداف هفتگی وجود دارد این است که تا به آن ها در طول هفته دست نیافتید به سراغ هیچ کار دیگری نروید. این اهداف باید اولویت های زندگی تان باشد. مهم نیست قرار است مهمانی آخر هفته چقدر جذاب و جالب باشد شما کار مهمتری دارید و کار مهمتر شما رسیدن به اهداف تان است.

بزرگترین مزیتی که این روش دارد این است که شما می دانید اهدافی که هر هفته بدست می آورید بخشی از اهداف ماهانه و سالانه تان است. پس خیلی راحت می توانید متوجه شوید که به آن اهدافی که شاید روزی دست نیافتنی بودند، نزدیکتر می شوید.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *