چکیده کتاب های موفقیت

چکیده کتاب های موفقیت از سال ۱۹۹۶ تا به امروز

باید قبول کنیم تمام نکات و تکنیک هایی که برای دستیابی به موفقیت نیاز دارید در کتاب های موفقیت موجود است اما شاید زمان کافی برای مطالعه چند صد جلد کتاب نداشته باشید به همین دلیل مهمترین نکات این کتاب ها را می خواهیم برایتان بگویم.

چند روزی است که برای استراحت به چالوس آمده ام و از مشاهده مناظر زیبای این شهر لذت می برم. رو به دریا نشسته بودم و مشغول به خواندن کتاب بودم که ناگهان یک سوال به ذهنم خطور کرد. چرا با وجود این همه کتاب موفقیت باز هم کمتر کسی را می توان یافت که احساس لذت و موفقیت کند.

قبل از اینکه به مرحله قضاوت کردن برسم ناگهان یک سوال دیگر در ذهنم نقش بست و آن این بود که تو چند جلد کتاب تخصصی برق و یا عمران تا به حال خوانده ای؟ متوجه شده ام هر کسی در زمینه کاری خودش، تمایل به مطالعه کردن دارد پس تصمیم گرفتم سریع به پشت لپ تاپم برگردم و تمام نکات مهمی که در کتاب های موفقیت موجود است را برای شما بنویسم.

 

مهمترین نکاتی که از بهترین کتاب های موفقیت دنیا بدست آورده ام :

 

جملات انگیزشی

ذهن تان را کنترل کنید، ذهن شما همه چیز است :

هر کتاب موفقیتی بر اساس کنترل ذهن تان نوشته شده است و اگر متوجه قدرت ذهن تان نشوید، هیچگاه رنگ موفقیت را نخواهید دید. البته منظورم این نیست که فقط مثبت اندیش باشید بلکه می خواهم بگویم اگر به موضوعات منفی فکر کنید توان حرکت در هیچ مسیر موفقیت را پیدا نخواهید کرد.

ذهن شما می تواند دنیای اطرافتان را تبدیل به جهنم و یا بهشت کند، این بستگی به شما دارد که کدام دنیا را در ذهن تان می سازید. پس باید بدانید چطور افکارتان را کنترل کنید و یا اینکه چطور سوالاتی از خود بپرسید که منجربه به افکار مثبت و شفابخش شود.

به طور مثال شخصی که در وضعیت مالی بدی است می تواند یکی از این دو سوال را از خود بپرسد، اما پاسخ به هرکدام یک زندگی کاملا متفاوت را رقم خواهد زد.

  1. چرا همیشه بی پولی و بدبختی مال من بوده؟ ( با پرسیدن این سوال فقط امید به زندگی تان کمتر می شود)
  2. چطور می توانم بدون سرمایه، کسب و کار خودم را شروع کنم؟ ( با پرسیدن این سوال می توانید مطمئن باشید در ۵ سال آینده یک انسان موفق خواهید بود)

 

تنها بر روی چیزی متمرکز شوید که احساس خوشایندی پیدا می کنید :

بر روی هر چیزی که تمرکز کنید، آن را احساس خواهید کرد پس تصمیم با شماست که آیا می خواهید احساس خوبی داشته باشید و یا فرد همیشه ناراحت و ناامیدی باشید. بگذارید یک تمرین را با همدیگر انجام دهیم:

چشم هایتان را ببندید و خودتان را در یک ویلا گرم زیبا کنار ساحل تصور کنید، سمت راست تان یک شومینه وجود دارد که صدای سوختن چوب های خشک را می شنوید. در همین حال همسر زیبایتان ۲ فنجان چای داغ می آورد و با همدیگر عاشقانه نوش جان می کنید. حال چشم هایتان را باز کنید. آِیا احساس لذت بخشی در وجود تان شعله ور نشد؟

حال می توانید عکس این کار را انجام دهید، تا اطمینان پیدا کنید که احساس بدی پیدا می کنید. پس بدانید هر احساسی که الان داریم نشان دهند افکار درونی ماست، اگر می خواهید احساس بهتری پیدا کنید فقط کافی است کانون توجه تان را تغییر دهید.

 

احساسات

برای رسیدن به هر آرزویی باید یک عادت خاص در خودتان بوجود بیاورید :

داشتن یک هدف به خودی خود هیچ گاه کافی نیست شاید بپرسید چرا؟ ببینید در هر شرایطی که امروز هستیم به خاطر کارهایی که در گذشته انجام دادیم و امروز در حال تجربه کردن نتایج آن هستیم. اگر بخواهیم همان کار های سابق را انجام دهیم طبیعتا همان نتیجه ها را می گیریم. پس اگر هدفی داریم باید برای آن هدف یک عادت در خودمان بوجود آوریم.

حالا چرا می گویم عادت؟ ما انسان ها اکثر کارهایمان را به صورت ناخودآگاه انجام می دهیم. به طور مثال زمانی که با ماشین از محل کارتان به سمت خانه تان رانندگی می کنید، آیا می دانید چند بار ترمز می کنید؟ آیا می دانید چند بار دنده عوض می کنید؟ آیا می دانید چند درخت در طول مسیر وجود دارد؟ رانندگی ما به سمت خانه به صورت ناخودآگاه انجام می شود تا زمانی که چیزی یا اتفاقی بیافتد تا کنترل اوضاع را ضمیر خودآگاه مان بدست بگیرد.

بدون داشتن عادات موفق، اهداف موفق میسر نمی شوند.  پس ابتدا تصمیم بگیرید در زندگی چه میخواهید؟ (هدف) سپس مشخص کنید برای رسیدن به این هدف چه عاداتی به شما کمک خواهند کرد؟ (سیستم) و بعد آن کارهای مورد نظر را آنقدر انجام دهید تا تبدیل به عادت شوند.

جملات انگیزشی

نتایج آنی بدست نمی آیند، صبر کنید :

ممکن است سخت کار کنید که اهداف تان برسید و هرچقدر پیشروی میکنید، هیچ نتیجه ای بدست نیاورید. اگر کاری را که به آن علاقه دارید مشغول انجامش هستید، باید صبر داشته باشید. دنیا به صورت آنی به شما پاداش یا مجازات نمیدهد.

هر عملی، عکس العملی دارد اما این عکس العمل سرعت های کم و زیادی دارند.
عکس العمل دوست تان وقتی برایش یک کادو برای تولدش میخرید، آنی (خوشحال میشود) است. اما وقتی به یک نیازمند کمک میکنید یا پولی را به موسسه خیریه ای می بخشید، تاثیر آن در زندگی شما آنی نیست، چون شما نمیدانید دقیقا تاثیر آن از کدام بخش زندگی تان وارد میشود.

به طور مثال اگر شما یک سایت داشته باشید شاید ۱ ماه شدیدا برای افزایش رتبه آن تلاش کنید اما هیچ تغییر چشم گیری در افزایش ترافیک سایت ایجاد نشود، اما بعد از گذشت چند ماه متوجه می شوید ترافیک سایت تان ۱۰ برابر شده است. درست است نتایج اینجا آنی نبود اما به مرور زمان خودشان را نشان دادند.

جملات انگیزشی

تلخ ترین درس، هیچ کس به جز شما مقصر نیست :

من پس از خواندن صد ها کتاب متوجه شده ام یک وجه مشترک در تمام آن ها وجود دارد و آن این است که زندگی نتیجه رفتار و اعمال ماست. پس در هر شرایطی که اکنون هستیم هیچ جای گله و شکایتی باقی نمی ماند.

اگر کسی همین الان در وضعیت مالی خوبی نیست و این بهانه را می آورد که پدر و مادر پولداری نداشتم، باید بداند اون بیرون هزاران کتاب وجود دارد که می تواند شما را تبدیل به یک فروشند میلیون تومانی در ماه کند، آیا توان مالی خرید کتاب ۱۸ هزار تومانی را هم نداشته؟

اگر کسی همین الان از زندگی زناشویی خودش راضی نیست و گله می کند که همسر خوبی ندارم آیا تا به حال کتاب های تخصصی در این زمینه مطالعه کرده است؟ آیا به زبان بدن همسرش مسلط است ؟ آیا نیاز های او را به خوبی درک کرده است و ….

پس امور زندگی تان به دست بگیرید و حرف زیبای بیل گیتس را فراموش نکنید «اگر ثروتمند به دنیا نیامدید، این تقصیر شما نیست. اما اگر فقیر از دنیا رفتید، این تقصیر شماست.»

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *