چگونه خوشحال باشیم

چگونه خوشحال باشیم

همه ما دوست داریم همیشه خوشحال و جذاب باشیم اما تعداد کمی از ما راز اینکه  چگونه خوشحال باشیم را می دانیم. با این روشی که توضیح می دهم می توانید همیشه زندگی شاد، زنده و جذابی را تجربه کنید. طعم زندگی که حتی در فیلم های عاشقانه نیز وجود ندارد!

زمانی که من در مورد علل خوشحالی و افسردگی تحقیق می کردم متوجه موضوع جالبی شدم که بیان گر این موضوع بود : علت خوشحالی و افسردگی دقیقا از یک چیز نشات می گیرد! خیلی جالب ما با همان ابزاری که می توانیم خوشحال شویم، می توانیم افسرده هم شویم.

 

چگونه خوشحال باشیم :

اگر می خواهید بدانید که چگونه باید خوشحال باشیم بهتر است شما را قدرت تمرکز آشنا کنم ولی از آنجا که همیشه دوست دارم مسائل روانشانی را به ساده ترین روش بیان کنم دوست دارم با یک مثال شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنم.

آیا اگر بخواهید می توانید در یک لحظه دجار افسردگی شوید؟ بدون شک می توانید چینین کنید. فقط باید یکی از وقایع دردناک گذشته تان را به یاد آورید. همه ما خاطرات ناخوشایندی داریم. اگر توجه تان را کاملا به این خاطره معطوف کنید، آن را در ذهن مجسم کنید و به آن فکر کنید، دیری نخواهد گدشت که بار دیگر آن را احساس می کنید.

آیا تا به حال به دیدن فیلمی مزخرف رفته اید؟ آیا حاضرید چنین فیلی را صد ها بار ببینید؟ مسلما پاسخ شما منفی است چون با دیدن چنین فیلمی احساس خوشایندی پیدا نمی کنید! پس چرا بارها خاطرات ناخوشایند زندگی تان را در ذهن تکرار می کنید؟

چرا صحنه هایی از خودتان را به یاد می آورید که در ناخوشایند ترین حالات بوده اید و در کنار غیر قابل تحمل ترین افراد زندگی تان بازی می کردید؟ چرا مصیبت های شغلی یا تصمیمات نادرست خود را بارها و بارها در ذهن تجسم می کنید؟ البته این صحنه های بد فقط مختص خاطرات گذشته نیستند.

می توانید به واقعه ای بیندیشید که هنوز رخ نداده است. و آن را به بدترین شکل در ذهن تجسم کنید و دچار غم و اندوه شوید. بدترین حالت این است که واقعه ناخوشایندی را در ذهن تجسم کنید که هنوز رخ نداده است و به استقبال آن بروید. ممکن است در حال حاظر به این حرفم بخندید ولی متاسفانه اکثر ما هر روز چنین تصاویری را در ذهن تجسم می کنیم و به استقبال غم و اندوه می رویم.

 

آیا می توانیم همین حالا احساس خوشحالی کنیم ؟

بله! به راحتی می توانیم. آیا می توانیم زمانی را به یاد بیاورید که در اوچ شادی و لذت بوده ایم؟ آیا می توانید آن خاطره را واضح و با تمام جزییاتش به یاد آورید؟ بدون شک می توانید هم اکنون وقایع شادی بخش را در ذهن تجسم کنید که هنوز رخ نداده اند و به استقبال شادی بروید. می توانیم اهداف آینده خود را نیز در ذهن به تجسم درآوریم و به همین دلیل می توانیم احساس لذتش را تجربه کنیم، بله همین الان!

 

چطور خوشحالی را در زندگی مان به حالت اتوماتیک در بیاوریم؟

همانطور که بالاتر نیز اشاره کردم مکانیزم خوشحالی و ناراحتی دقیقا یکی هستند یعنی با همان روشی که میتوانیم در کمتر از ۱ دقیقه ناراحت و افسرده شویم، می توانیم دیوانه وار خوشحال و هیجان زده شویم بگذارید یک تمرین عملی را با همدیگر تجربه کنیم:

امروز قرار است همسرتان ساعت ۶ عصر خانه باشد، اما الان ساعت ۹٫۵ است و هنوز به خانه نیامده است. موبایلش هم خاموش است. کاری که مردم می کنند از این قرار است که در وحله اول نگران می شوند بعد احساس می کنند نکند با آقا و یا خانمی دیگر در رابطه است، نکند به من خیانت کند. آره می دانستم چشش اون منشی را گرفته است الان هم با همدیگر رفتن کافه دارند خوش می گذرونند، یعنی اون را از من بیشتر دوست دارد و… همین طور پیش می رود تا یک سناریو خیانت عالی را برای خودتان ترسیم می کنید لازم نیست بگم حالمان الان چقدر بد است….

توجه کنید با همین مکانیزم می توانیم بر عکس موضوع را فکر کنیم! و این دفعه واقعا خوشحال شویم و از آمدن همسرمان هیجان زده شویم. چگونه؟

امروز قرار است همسرتان ساعت ۶ عصر خانه باشد، اما الان ساعت ۹٫۵ است و هنوز به خانه نیامده است. موبایلش هم خاموش است. اینبار به جای اینکه هزاران فکر منفی کنیم سعی می کنیم به اتفاقات خوش دو نفره مان فکر کنیم، لحظاتی که در کنار همدیگر می خندیدم را به یاد می آوریم و یا شام های دو نفره عاشقانه مان را. به این فکر کنید که زمانی که به خانه آمد چگونه می توانید هوش از سرش بپرانید، چگونه می توانید خوشحالش کنید. چگونه می توانید کاری کنید که یادش برود امروز چقدر در محیط کار بهش سخت گذشته. بله این وظیفه ماست که زندگی را عالی بسازیم چون ما مسئول زندگی مان هستیم

همیشه این طور فکر کنید که شما نقش اول یک فیلم هستید و از نگاه بیننده، نظاره گر داستان زندگی خودتان هستید. دوست دارید این کاراکتر چگونه بنظر برسد قطعا همه ما دوست داریم کاراکتر زندگی مان آن فرد جذاب و خوشرویی باشد که دیگران آرزوی دیدنش را می کنند و شما که در حال خواندن این مقاله هستید قطعا همینطور هستید. زیرا وقتتان را صرف بهبود خودتان می کنید. راستی دوست دارم درباره تجارب عالی زندگی تان بشنوم کافی است تجاربتان را از طریق منو “تماس” برای ما ارسال کنید.

 

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *