چگونه در زمان حال زندگی کنیم

چگونه در زمان حال زندگی کنیم

اگر برای یک بار هم که شده بتوانید در زمان حال زندگی کردن را تجربه کنید، لذتی بدست خواهید آورد که حاضر نیستید تا آخر عمر آن را از دست بدهید. اگر می خواهی به زندگی ات معنا بدهی بخوان.

می گویند از سال ۱۹۶۸ تا اواخر ۱۹۹۰ دورانی بود که مردم موسیقی خوب گوش می دادند، لباس های رنگارنگ می پوشیدند و از زندگی لذت می برند. چقدر دوست داشتی در آن دوران زندگی می کردی؟

چند وقت است که یک نفس عمیق نکیشده ای؟ چند وقت است که برای خودت زندگی نکردی؟

 

داستان مردگان متحرک واقعی است :

اواخر بهمن بود که یک آقای میانسالی برای مشاوره به دفترم آمد. حدودا چهل سال داشت.

شروع به گپ زدن کردیم که متوجه شدم تازه وارد بیست و نه سالگی شده است. شوکه شده بودم. چطور ممکن بود؟

در این سن توانسته بود مدیر یک شرکت موفق باشد. درآمد خوبی داشت و به تازگی ازدواج کرده بود.

می گفت احساس می کنم چیزی را در زندگی گم کرده ام که هرچه به دنبالش می گردم پیدا نمی کنم، در میان صحبت هایش متوجه شدم خودش را در کار غرق کرده است و به تنها چیزی که افتخار می کند موفقیت های مالی اش است. باید برای یک ساعت هم که شده حلقه ارتباطی اش را با کارش تغییر می دادم تا به خود واقعی او می رسیدم.

با استفاده از تکنیک گشتالت درمانی gestalt therapy توانستم این کار را انجام دهم و زمانی که به عمیق ترین خواسته اش پی بردم، متوجه شدم او به جز دوران کودکی اش هیچ گاه در زمان حال زندگی نکرده بود !

یاد نوشته کتابی افتادم که می گفت : اکثر افراد در ۲۱ سالگی می میرند و در ۷۰ سالگی دفن شان می کنند!

 

جملات انگیزشی

در زمان حال زندگی نکردن یک اشتباه کشنده است :

خیلی از ما عادت کردیم دائما به اتفاقات و خاطرات بد گذشته فکر کنیم یا زمانی که تصمیم می گیرم به گذشته فکر نکنیم به سراغ آینده می رویم.

آینده ای که خودش می آید و وقتی آمد، باز هم به فکر آینده ای دیگر هستیم. درحالی که زندگی در پس زمان حال پنهان شده و ما نادانسته زمان حال را فدای آینده (یا خیلی بدتر، گذشته) میکنیم.

زمانی که کتاب می خوانیم در حال فکر کردن به کار مان هستیم. زمانی که در محل کارمان حضور داریم در حال فکر کردن به یک مسافرت هستیم و زمانی که به مسافرت می رویم به کارهایی که باید در آینده انجام دهیم فکر می کنیم. به طور شگفت انگیزی در حال آزار دادن خودمان هستیم. و این یک مشکل جدی است.
مشکلی که ممکن است تک تک لحظات ارزشمند و تکرار نشدنی زندگی مان را بابت آن از دست بدهیم. درحالی که زندگی همان لحظه های امروز است.

 

شما برده افکارتان نیستید :

اکثر افراد از افکارشان آگاه نیستند و اجازه می دهند برده افکارشان باشند. ما باید خالق افکارمان باشیم نه اسیر شان.

اگر بگویم شما بیش از ۷ ثانیه نمی توانید متمرکز به موضوعی فکر کنید، تعجب می کنید! امتحان کنید تصمیم بگیرید برای ۷ ثانیه به دکمه لباس تان فکر کنید.

چه اتفاقی افتاده از کجا به کجا رسیدید؟ شاید ۳ ثانیه به دکمه فکر کردید و بعد ذهن تان یک فکر دیگر پیش پای شما گذاشت و بعد از آن باز هم یک فکر دیگر تا…. سیل افکار در ذهن تان شناور شد.

اگر بودایی ها را میبینیم که ساعت ها در جایی می نشینند و مدیتیشین میکنند، برخلاف تصور اکثر مردم آنها درحال فکر کردن نیستند. بلکه درحال فکر نکردن هستند. هنری که امروزه فراموش شده.

 

جملات انگیزشی

قوانین طلایی در زمان حال زندگی کردن :

 

قانون اول | دست از آنالیز کردن کارها بردارید :

شما راه رفتن را بلدید؟ همممم چه سوال مسخره ای معلومه که بلدید. آیا برای اینکه بتوانید راه بروید این پروسه را آنالیز می کنید؟

شما نمیگویید «خب ابتدا عضله جلویی پایم را منقبض کنم و عضله گردن و سرشانه ام را منبسط میکنم تا دستم بدر کنار بدنم قرار گیرد و بعد با انقباض ماهیچه انگشت تان پا و سپس حرکت استخوان پا و دست یک گام به جلو بر می دارم و …» اگر اینطور  بخواهید فکر کنید هیچوقت موفق نمیشوید راه بروید.

تناقض جالبی است برای اینکه بتوانید در زمان حال زندگی کنید لازم نیست فکر کنید چگونه باید در زمان حال زندگی کنم. فقط باید از اتفاقات لذت ببرید. وقتی شما در زمان حال زندگی می کنید احساس بهتری نسبت به کمک کردن به دیگران و خودتان پیدا می کنید.

می توانید بدون نگرانی از آینده، زندگی عاطفی و مالی تان را بسازید. اگر شما هدفی دارید باید برای رسیدن به آن هدف فقط عمل کنید، پس این کار فقط با زندگی کردن در لحظه اتفاق می افتد.

 

قانون دوم | برای رهایی از افکار آزاردهند، در حال زندگی کنید :

اغلب ما عادت عجیب فکر کردن به آینده را داریم. در هر شرایطی که باشیم دوست داریم آینده به یک شکل دیگر باشد.

مثلا به سمت آشپزخانه می رویم. یک لیوان چای داغ برای خودمان می ریزیم و کنار پنچره می نشینیم و چای می نوشیم. با خودمان فکر می کنیم اگر الان باران می آمد و قطرات باران به شیشه پنجره برخورد می کرد، چقدر می توانست این چای دلچسب تر شود. باران شروع به باریدن می کند. به خودمان می گوییم ای کاش باران قطع می شد می توانستم به پیاده روی بروم …و همینطور فکر، فکر و فکر پشت سرهم فکر میکنیم !

چرا باید در زمان حال، فعالیت های روزانه تان را انجام دهید؟ تا از زندگی تان لذت ببرید.
طبق تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا، داوطلبانی که اغلبت اوقات افکارشان حول فقط فعالیت های روزانه شان بود در پایان ماه احساس لذت بیشتری از ماهی که اینچنین زندگی کرده بودند، داشتند. آنها از غذایی که خورده بودند، از قدم هایی که پارک دانشگاه زده بودند و از صحبت کردن با دوستان شان لذت برده بودند.

درحالی که قبلا یک نگرانی و اضطراب در تمام کارها و فعالیت های روزانه شان بود.

 

قانون سوم | در زمان غرق شوید :

روانشناسان نام این وضعیت را Flow (فلو یا جریان) گذاشته اند. وقتی شما عاشق نقاشی هستید و خودتان را غرقِ در نقاشی کردن میکنید و وقتی به ساعت نگاه میکنید سه ساعت بی وقفه نقاشی میکردید اما اصلا متوجه آن نشدید.

تجربه وضعیت فلو، باعث میشود سطح آگاهی شما از جهان اطراف تان کمتر شود و در فعالیتی که میکنید تمام آگاهی تان معطوف آن شود. زمان بدون آنکه متوجه آن شوید درحال گذر است… و شما نگران آن نیستید.

درباره وضعیت فلو باید بدانید که نمی توانید به صورت آگاهانه وارد آن شوید. یعنی این طور نیست که به خودتان بگویید خب الان می خواهم یک لباس طراحی کنم باید وارد وضعیت فلو شوم.

تنها زمانی می توانید وارد وضعیت فلو شوید که عاشق کاری باشید که در حال انجام دادنش هستید آنگاه همه چیز به صورت خودکار اتفاق می افتد. لازم نیست شما کل مسیر را بدانید فقط کافی است قدم بعدی تان را بدانید.

یک عکاس را در نظر بگیرید که تصمیم گرفته است یک مجموعه عکس جمع آوری کند. تا قبل از پایان پروژه اش نمی داند چه عکس هایی را باید بگیرد او فقط سعی می کند در زمان حال زندگی کند و اگر چیزی جشمش را گرفت از آن عکاسی می کند. اما بعد از گذشت مدتی می بینید او توانسته یک مجموعه عکس بی نظیر خلق کند.

اگر شما می خواهید در هر کاری که انجام می دهید فوق العاده باشید باید در ابتدا عاشق آن شوید و سپس به صورت ناخودآگاه وارد وضعیت فلو شوید تا بتوانید کاری را انجام دهید که دیگران حتی نمی توانند تصورش را کنند.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *