رزومه کاری فوق العاده تاثیرگذار بنویسیم

چگونه یک رزومه کاری فوق العاده تاثیرگذار بنویسیم

لئوناردو داوینچی ۵۰۰ سال قبل از تکنیکی برای نوشتن رزومه کاری استفاده کرد که تا به امروز در بهترین دانشگاه های دنیا درباره آن صحبت می شود. تکنیکی که بعد ها به رزومه کاری رد نشدنی شهرت پیدا کرد.

به احتمال زیاد نام این مرد بزرگ و نابغه را شنیده اید. گمان نکنم کسی پیدا شود که نام تابلوی شگفت انگیز مونالیزا ، شام آخر و .. را نشنیده باشد. اما این تمام کاری نبود که داوینچی انجام می داد.

 

او یک مخترع جنگی نیز بود :

در واقع او عاشق ساختن بمب و اسلحه بود.

لئوناردو داوینچی دقیقا به مانند من و شما برای اینکه بتواند در جایی استخدام شود و از طریق انجام کاری که عاشقش است کسب درآمد کند باید می توانست رزومه کاری خوبی بنویسد.

بنابراین در سال ۱۴۸۲ در سن ۳۰ سالگی، او نامه ای به دوکِ میلان، یعنی لودویکو ایل مورو نوشت و در آن قابلیت ها، مهارت ها و توانایی هایش را شرح داد.

 

چگونه یک رزومه کاری فوق العاده تاثیرگذار بنویسیم

داوینچی نابغه رزومه نویسی تاریخ بود :

رزومه کاری که او ۵۰۰ سال پیش نوشت بسیار گیرا و جذاب تر از رزومه های امروزی است.

پس از تحقیقات میدانی چند استاد کسب و کار دانشگاه هاروارد به این نتیجه رسیده اند که الگوی رزومه نویسی لئوناردو داوینچی شانس قبولی در شغل را ۷۰% افزایش میدهد !

اجازه بدهید رزومه کاری که او نوشت را بخوانیم :

 

ارباب نامی بنده، به وضوح شاهد آن هستیم افرادی که ادعا دارند مهارت دارند در ساخت سازوکار جنگی، اختراعات و عملیات حال حاضر، تفاوتی با آنچه قبلا بود، ندارند. بنابراین وظیفه خود دانستم که خدمت شما عرض کنم حاضرم با تمام توانایی هایی که دارم برای شما و در خدمت شما فعالیت کنم، بدین منظور پاره ای از کارهایی که در توانم هست انجام دهم و به نظر بنده مفید خواهند بود، به شرح زیر است :

 

عکس نوشته انگیزشی

رزومه کاری لئوناردو داوینچی :

من چند نمونه طرحِ پل بسیار سبک اما قدرتمند در اختیار دارم که امکان حمل آنها آسان است و میتوان هر زمانی از روی دشمنان عبور کرد. در ضمن، این پل هایی که بنده آنها را اختراع کردم بسیار مقاوم هستند حتی در برابر آتش که میتوانند به راحتی حمل و کار گذاشته شوند و البته چند روش برای از بین بردن پل های دشمن هم دارم.

 1. من میدانم چطور و چه زمانی از محاصره میتوان گریخت. چطور در هنگام محاصره آب را ذخیره کرد، پل های مختلفی ساخت، راه ها را پوشاند و ماشین های دیگری برای گریز از محاصره استفاده نمود.

 2. اگر در شرایطی گرفتار شدیم که به دلیل ارتفاع زیاد ضرابخانه، استحکام و مقاومت محل نتوانستیم برنامه بمباران دشمن را اجرا کنیم، من روش هایی برای خرد کردن سنگ ها و بنای دستگاه بمباران سنگ حتی بر روی سنگ ها بلد هستم.

 3. من خمپاره هایی ساخته ام که به وسیله آن میتوان سنگ های کوچکی به سمت حریف پرتاب کرد که دود حاصل از این ماده اشتعال شونده بر روی سنگ ها میتواند دشمنان را ترساند، گمراه کرد و در آنها نگرانی ایجاد کرد.

 4. و اگر جنگ در آب ها باشد، من تعدادی اسحله و وسیله دفاعی قابل اطمینان دارم که میتوان به کمک آنها از مهیب ترین شلیک های دشمن در امان ماند.

 5. من طرح هایی برای ساخت تونل های مخفی زیر زمینی دارم که میتوانیم به راحتی در زمان جنگ حتی آنها را بسازیم و بدون هیچ سر و صدایی از زیر زمین به محل مورد نظر برسیم حتی اگر در این مسیر رودخانه ای باشد.

 6.  من میتوانم ارابه هایی امن، غیرقبل نفوذ و ضدضربه دشمن بسازم که بتوانیم به دل نیروهای دشمن نفوذ کنیم و خطوط دفاعی آنها را بشکنیم که هیچ انسانی قادر به مقابله با آن نباشد. در صورتی که راننده این ارابه میتواند کاملا امن و بدون هیچ تاخیر زمانی برگردد.

 7. در صورت لزوم، من میتوانم حتی از وسایل ابتدایی، وسایل جنگی و قابل استفاده ای بسازم که دشمن قادر به مقابله با آنها نباشد.

 8. هر وقت عملیات بمباران دشمن شکست خورد، من میتوانم منجنیق قدرتمند، توپ های جنگی و انواع سلاح های سخت و غیرقابل مقابله با آنها توسط دشمن، بسازم که بسته به شرایط مختلف نوع آنها نیز متنوع خواهد بود.

 9. در زمانی صلح، من باور دارم که میتوانم ایده های عالی در زمینه ساخت و ساز و ترکیب ساختمان ها و عمارات شخصی و عمومی بدهم؛ و البته در زمینه انتقال آب از یک نقطه به نقطه دیگر نیز همینطور.

 10. من قادر به ساختن انواع مجسمه های نفیس از مرمر، مس و سفال هستم و میتوانم نقاشی از هرچیزی با هر محتوایی بکشم.

 11. و اگر هرکسی هرکدام از موارد فوق را غیرممکن و به دور از عقل و منطق توصیف کرد، من کاملا آمادگی اش را دارم تا با  تجربیاتی که دارم در هرکجا که شما دستور بفرمایید، در محل اقامت یا هرجای دیگری که صلاح میدانید آنها را بسازم و آزمایش کنم.

 

 

عکس نوشته انگیزشی

اسرار نهفته در رزومه کاری دواینچی :

شاید اینگونه تصور کنید که خیلی خب این یک رزومه کاری عالی برای استخدام شدن به عنوان وزیر جنگ بود اما من چطوری می توانم از آن برای نوشتن رزومه کاری ام استفاده کنم؟ پس اجازه بدهید پرده از اسرار این رزومه کاری برداریم.

 

عکس نوشته انگیزشی

راز اول | گذشته شما برای کسی اهمیت ندارد :

در این رزومه کاری هیچ اشاره ای به تجربیات و گذشته داوینچی نشده بود و تمرکز فقط بر توانایی های حال حاضر وی بود و اینکه چه کارهایی می تواند همین الان انجام دهد.

حال یک نگاهی به رزومه های امروزی بیاندازید! من آقای/خانم …. با داشتن ۵ سال سابقه کاری…..فارغ التحصیل از دانشگاه…..و سابقه فعالیت در شرکت این…این…و…

پس اینبار که خواستید رزومه کاری بنویسید، دقیقا برای رئیس آن شرکت بنویسید که چه توانایی هایی دارید و چه کارهای خارق العاده ای می توانید برای آن ها انجام دهید.

اجازه بدهید داستان یکی از مشاوره هایم را برایتان تعریف کنم:

خانمی حدودا ۲۵ ساله برای مشاوره کاری به دفترم آمد. در دانشگاه معماری می خواند و عاشق این بود که بتواند در یک شرکت عالی مشغول به طراحی داخلی شود.

رزومه کاری اش را نگاه کردم و فقط یک خط به آن اضافه کردم.

من نیاز بازار ایران را می شناسم و می دانم مردم به چه نوع طراحی داخلی نیاز دارند و حاضرند برای آن، پول هایشان را از بانک در بیاورند.

لازم به گفتن نیست که الان او در یک شرکت فوق العاده معتبر واقع در خیابان اسفندیاری در حال فعالیت است و سرپرست بخش طراحان داخلی است.

 

عکس نوشته انگیزشی

راز دوم | کسی به نمونه کارهای شما اهمیت نمی دهد:

خیلی ها شاید همین الان بگویند نه!! هر جای می رویم سریعا از ما نمونه کار می خواهند. درست است اما به این دلیل است که شما رزومه نویسی بلد نیستید.

شما هیچ لیستی از بمب های ساخته شده، نقاشی های کشیده شده و … در رزومه لئوناردو داوینچی ندیدید. بلکه تمام کارهایی که میتواند برای دوکِ میلان انجام دهد ذکر شده بود.

نیاز طرف مقابل مهم است، نه گذشته شما

گذشته و کارهایی که در گذشته تان انجام دادید برای هیچکس مهم نیست… آنها را در ایمیل یا نامه رزومه تان ننویسید. شما باید تنها مواردی که نـــیـــاز طرف مقابل تان است را ذکر کنید.

 

عکس نوشته انگیزشی

راز دوم | جزیئات را تصویر سازی کنید :

مردم فقط چیزی را باور می کنند و با تمام احساس و منطقشان می پذیرند که آن را در ذهن خود ببینند.

اگر نگاهی دوباره به نامه داویینچی بیاندازید متوجه می شوید که او دائما در حال تصویر سازی بود نه توضیح جزیئات.

برای مثال داوینچی اشاره ای به قابلیت ساختن تونل های زیرزمینی کرد که «بی صدا» و حتی با قابلیت «عبور از زیر رودخانه ها» اشاره کرد. او فقط به نوشتن «مهارت تونل سازی» بسنده نکرده بود.

حال نگاهی به رزومه های امروزی بیاندازیم. آیا صرفا به نوشتن نام مهارت ها و یا نرم افزار هایی که بلدیم بسنده نمی کنیم؟ پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید.

 

عکس نوشته انگیزشی

راز سوم | درباره آینده بنوسید نه گذشته :

در تمام بندها نامه، لئوناردو داوینچی کاملا از آینده و رویدادهای آینده صحبت میکرده و اشاره واضح به «پیروزی بر دشمن» در چندین جای نامه کرد. شما نیز باید به آینده و موفقیت های آینده به کمک شما اشاره کنید در نامه تان.

اجازه بدهید یک سوال از شما بپرسم؛ زمانی که شما در حال خریدن چیزی هستید درباره چه برهه ای زمان فکر می کنید؟

به طور مثال آیا با خریدن این لباس در مهمانی دو سال پیش زیباتر بنظر می آیم یا اینکه می گوییم اگر این لباس را بخرم می تواند در دوره همی هفته دیگر مانند یک پرنسس بدرخشم؟

 

اگر تجربه ای درباره رزومه نویسی دارید حتما در بخش دیدگاه های همین پست مطرح نمایید.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *