بیماری بدخیم کمال گرایی را شکست دهید

بیماری بدخیم کمال گرایی را شکست دهید

هیچ بیماری در دنیا به اندازه کمال گرایی خطرناک و کشنده نیست. بیماری که می تواند روابطه عاطفی، کاری، مالی و زندگی تان را به نابودی بکشد. بیماری که باعث می شود هم دیگران از شما متنفر شوند، هم خودتان از خودتان.

شرایط ایده آل هیچ گاه وجود ندارد :

کمال گراها همیشه منتظر فراهم شدن شرایط ایده آل برای انجام کاری هستید و چون در واقعیت هیچ گاه این شرایط بوجود نمی آید آن ها هیچ حرکت مثبت و رو به جلویی در زندگی شان انجام نمی دهند. به همین دلیل دائما احساس می کنند فردی شکست خورده هستند.

 

اگر هر شخص کمال گرایی را ببینید و از او درباره زندگی اش سوال کنید احتمالا جمله زیر را به شما می گوید.

در زندگی مثل یک شکست خورده می مانم چون نتوانستم به خواسته هایم برسم. من معتقدم اگر کاری را نمی توانم بطور عالی و بی نقص انجام دهم، همان بهتر که اصلا سراغش نروم.

 

کمال گرایی

شیوه سنجش نتایج بدست آمده توسط افراد مبتلا به کمال گرایی !

 

چرا کمال گرایی باعث تلخ شدن زندگی تان می شود :

اکثر افرادی که یک زندگی عالی و بی عیب و نقص می خواهند اینطور است، آن ها برای بیشتر، بزرگتر و بهتر بودن بقدری خودشان را درگیر می کنند که فراموش می کنند باید از چیزهایی که در زندگی داریم لذت ببریم. آنها همیشه بدنیال آمدن فردایی بهتر هستند در صورتی که باز فراموش می کنند امروز، فردای دیروزمان است.

 

در زندگی می دوند بدون آنکه لذت ببرند :

زندگی آنها همیشه در راه بدست آوردن چیزی خلاصه می شود. یک چیز عالی و چشمگیر که واقعا تحسینش می کنند اما تا وقتی که بدستش نیاوردند… چون وقتی بدستش آوردند، دیگر ارزشی برایشان ندارد؛ چرا؟ چون بهترش را می خواهند.

البته منظورم این نیست که دست روی دست بگذاریم و به دنبال آرزوهایمان نرویم بلکه شدیدا موافق دنبال کردن اهداف و رویاها هستم اما به شرطی که از شرایط کنونی مان هم بتوانیم لذت ببریم.

هدفت بدست آوردن ۱۰۰ میلیون تومان در سال است؟ عالیست، برای رسیدن به آن طوری تلاش کن که تا به حال کسی آنقدر تلاش نکرده است اما زمانی را برای خودت بگذار تا با دوستانت تفریح کنی، موسیقی گوش دهی و در خیابان دوچرخه سواری کنی. اجازه بده هوای تازه وارد تک تک سلول هایت شوند تا به تو نشان دهند زندگی کردن زیباترین اتفاق ممکن است.

 

بزرگترین مشکل کمال گرایی چیست :

شاید یک فرد کمال گرا شرایط زندگی بهتری نسبت به دیگران داشته باشد و یا سلیقه اش در انتخاب لباس از دیگران بهتر باشد اما چه فایده ای دارد زمانی که نمی تواند از زندگی اش لذت ببرد و دائما از زندگی اش ناراضی است. افراد کمال گرا خیلی سریع تبدیل به افراد افسرده و سرخورده می شوند. یکی دیگر از مشخصه های افراد کمال گرا این است که :

  • وقتی در حال خوردن بهترین صبحانه هستند به فکر نهار هستند.
  • وقتی در حال خوردن بهترین نهار اند، در حال فکر کردن راجع به یک شام خوب هستند.
  • وقتی در حال خوردن شام خوب هستند، به فکر صبحانه فردا هستند.

این افراد در یک تله ذهنی گرفتار شده اند که زندگی شان را فقط در مسیرها هدر میدهند و از مقصدهایی که مسیر طولانی  طی کردند تا برسند لذت نمیبرند. عملکردشان را با خطکش مخصوص کمال گراها می سنجند بنابراین هیچوقت آرام و راضی نیستند.

کمال گرایی

خطکش مخصوص کمال گرایی… آیا شما هم اینطور هستید؟

 

اگر شما هم یک کمال گرا هستید نگران نباشید. این مقاله برای شما نوشته شده است تا به شما کمک کند از زندان تاریکی که خودتان را در آن حبس کردید نجات پیدا کنید. قطعا ۴ دقیقه دیگر زندگی شما متحول خواهد شد.

 

عکس نوشته انگیزشی

چرا مردم از افراد کمال گرا را دوست ندارند :

بیایید ابتدا، اصلا کمال گرایی را فراموش کنیم. فرض کنید چنین چیزی وجود ندارد، چنین مفهومی تاحالا نشنیده اید…

به نظر شما، مردم چه آهنگ هایی را دوست دارند؟
چه خواننده هایی در طول تاریخ به عنوان خواننده های برتر شناخته شده اند و نام شان جاودانه شده؟
به شما کمک میکنم :‌ خواننده هایی که کامل نبودند… !

شما هیچ خواننده ای در تاریخ موسیقی نخواهید دید که از هر لحاظ کامل باشد (صدا، استایل، ریتم، هارمونی، تیپ و …) و توانسته باشد در ذهن مردم جاودانه باشد و او را تحسین کنند؛ امکان ندارد خواننده ای تمام موارد فوق را داشته باشد و مردم او را دوست داشته باشند.

تعجب کردید؟ حق دارید… چون شما هم دوست ندارید.
مردم خواننده هایی از جنس خودشان دوست دارند.مردم خواننده هایی که کامل نباشد، خواننده هایی که کاستی هایی در زندگی شان داشته باشند. خواننده هایی که کامل نیستند اما مانند خودشان سعی می کنند بهتر باشند.

مردم کتاب هایی دوست دارند که داستانی غیرمعمول داشته باشد
مردم فیلم هایی دوست دارند که داستان آن تمام و کمال درست و قابل حدس نباشد
مردم دوستانی میخواهند داشته باشند که مانند خودشان کامل نباشند و بتوانند همدیگر را کامل کنند

این یک اثر روانشناسی است ! که در قسمت اول پرونده های مرموز روانشناسی افراد فوق موفق به آن اشاره کردیم.
کمال گرایی شاید ظاهر فریبنده ای داشته باشد اما مهم ترین عامل برای نابودی کامل زندگی تان است، افسرده تان می کند و سپس تمام لذت های زندگی تان را از شما می گیرد.

 

عکس نوشته انگیزشی

بدون کمال گرایی نتایج ۱۰ برابر بزرگتر بدست آورید (قوانین ۱۰X):

 

قانون اول | وقت تان مهم است :

افراد موفق و کارآفرینان بزرگ همیشه ارزش وقت شان را می دانند. تنها کارهایی را انجامی می دهند که احساس می کنند ارزش وقت گذاشتن را دارند.

شاید این نصیحت خانمان سوز را از بزرگترهایتان شنیده باشید : مرد باید آچار به دست باشد و همه کارها را خودش انجام دهد. ضربه ای که این نصیحت به انسان می زند به مراتب بیشتر از یک ورشکستگی درست حسابی است.

شما به عنوان یک کارآفرین موفق هیچ گاه تمام کارها را خودتان انجام نمی دهید بلکه فقط کارهایی را انجام می دهید که باعث پیشرفت کسب و کارتان می شود ولی اگر لوله سینک ظرفه شویی گرفته باشد این وظیفه شما نیست که آن را تعمیر کنید. کسانی دیگری برای این کار وجود دارند، بهتر است از همان ها استفاده کنید.

این را هم باید اضافه کنم زمانی که تازه به عنوان یک کارآفرین، کسب و کارتان را شروع کردید به دلیل اینکه پول کافی ندارید باید تمام کارها را خودتان انجام دهید اما بعد از مدتی که کسب و کارتان رشد کرد می بایستی افرادی را به مجموعه اضافه کنید.

مطمئن هستم تمام افراد دنیا می دانند زمان چه چیز با ارزش و تکرار نشدنی است اما اکثر این افراد کمترین استفاده را از زمان می کنند. هیچگاه نمی توانیم زمان های از دست رفته را دوباره برگردانیم پس باید بدانیم زمان مان را با چه چیزی تعویض می کنیم.

زمان خود را صرف آه و ناله، نگرانی، غر زدن یا کارهایی می‌کنید که از آنها متنفرید؟ مهم است که زمان خود را چگونه صرف می‌کنید و اینکه آیا به بهترین شکل از آن استفاده می‌کنید یا خیر.

مادر ترزا می‌گوید: «دیروز دیگر رفته است. فردا هنوز فرا نرسیده. تنها امروز را داریم. بگذارید دست‌به‌کار شویم.»

 

جملات انگیزشی

 

قانون دوم | الان سختی را تحمل کنید تا یک عمر در آسایش زندگی کنید :

این درسی بود که من اولین بار از محمد علی کلی یاد گرفتم.

در مصاحبه ای با محمدعلی کلی وی گفت:

من آنقدر در جاده ها می دوم که ماه را بالای سرم میبینم… من از تک تک لحظات سخت تمرین متنفرم اما به خودم میگم «تسلیم نشو، الان سختی بکش و تمام عمرت مثل یک قهرمان زندگی کن

آیا محمدعلی کلی در زندگی اش سختی نکشید؟ قطعا چرا… حتی بیشتر از حد یک ورزشکار معمولی (درگیری با پلیس، دادگاه، دولت آمریکا، تنفر سفیدپوست های نژادپرست و …) اما تسلیم نشد.

او بهای موفقیت را قبل از دریافت موفقیت پرداخت کرد؛ واقعا هم ارزشش رو داشت.

چون موفقیتی که در زندگی کسب کرد، به مراتب بزرگتر و بیشتر از سختی هایش بود، این را میتوانید در سالهای بازنشستگی اش و علاقه مردم به وی بدانید.

شما چطور؟ اگر در شرایط سختی هستید و هر لحظه ممکن است تسلیم شوید : این جمله محمدعلی کلی را به خاطر بیاورید

الان سختی بکش، تا آخر عمرت مثل یک قهرمان زندگی کن

عکس نوشته انگیزشی

خب، شما که یک ابرانسان نیستید. یک انسان معمولی هستید و میدانید که هیچکس کامل نیست.

شاید مثل خیلی از اطرافیانتان شما نتوانید همیشه به دنبال راهی برای استراحت کردن باشید. خیلی از اطرافیانتان احتمالا همیشه دنبال روزهای تعطیل هفته هستند، اما شما اینطور نیستید چون کارهای مهمی دارید که باید به انجام برسانید… مخصوصا اگر کارآفرین باشید.

شما کامل نیستید و نمیتوانید خیلی استراحت و خوشگذرانی کنید. شما اهداف مهمی دارید که هر لحظه استراحت یعنی یک لحظه دور شدن از اهداف تان… بنابراین تلاش میکنید و از تلاش هایتان بیشتر از استراحت کردن لذت میبرید.

چون کامل نیستید و نمیتوانید خیلی استراحت کنید، بنابراین بیشتر کار میکنید و این تلاش ها باعث میشود نتایج بیشتری بدست آوید.

عکس نوشته انگیزشی

 

قانون سوم | زمانی که تصمیم گرفتید دیگر به آن فکر نکنید و به خودتان ایمان داشته باشید :

یکی از بزرگترین اشتباهات این است که مردم فکر می کنند قبل از اینکه اولین قدم را بردارند باید برای کل مسیر برنامه ریزی کنند، یا باید کل مسیر را بدانند اما هیچگاه این اتفاق نخواهد افتاد تا زمانی که شما اولین گام را بردارید.

مسیری که قرار است شما در آن حرکت کنید شبیه به یک هزارتو است. تا زمانی که وارد آن نشده باشید و برای حل کردن آن تلاش نکرده باشید، هیچ گاه نمی توانید از راز آن آگاه شوید. پس به خودتان ایمان داشته باشید و محکم در مسیری که منجر به موفقیت و رسیدن به یک زندگی ایده عال است گام بردارید.

جملات انگیزشی

ما می دانیم که کامل نیستیم و می دانیم که احتمال دارد اشتباه کنیم اما مهم نیست زیرا تا زمانی که اشتباه نکنیم، شکست نخوریم امکان رسیدن به موفقیت صفر است. اجازه دهید نگاهی به زندگی تعداد ای موفق ترین انسان های روی زمین بیاندازیم.

بابک بختیار موسس آیس پک با ۴ بار ورشکستگی و بدهی ۲۰۰ میلیون تومانی، آیس پک را راه اندازی کرد.

توماس ادیسون بعد از ۹۹۹ بار شکست خوردن توانست لامپ را اختراع کند.

مایکل جردن اسطوره دنیای بسکتبال بعد از ۹۰۰۰ پرتاب اشتباه و ۲۶ بار شکست سنگین توانست بهترین بازیکن تاریخ بسکتبال شود.

کیم سئونگ جین کره ای، قهرمان افسانه ای دنیای اسکیت فری استایل بعد از ۱۰ هزار بار زمین خوردن توانست افسانه اسکیت دنیا شود

به نظر شما آیا این افراد دیوانه بودند؟ آیا نمی بایست می گفتند “خیلی خوب من برای این کار ساخته نشده ام” یا “احمقانه است با ۲۰۰ میلیون تومان بدهی فکر کارآفرینی باشم” راستی اگر تسلیم می شدند الان کجا بودند. به احتمال زیاد در یک شرکت کارمند بودند و هرگز اسمشان هم به گوشمان نمی خورد.

آن ها نه تنها از شکست خوردن نترسیدن بلکه هیچ گاه تسلیم شکست هایشان نشدند، به همین دلیل است که داستان زندگی آنها الهام بخش میلیون ها نفر شد.

 

 

کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *