گران قیمت ترین قوانین تمرکز حواس

گران قیمت ترین قوانین تمرکز حواس

امروزه گران قیمت ترین سرمایه گذاری که شرکت های بزرگ مانند گوگل، مایکروسافت، ویکتوریا سکرت، بنز و.. بر روی کارمندان شان می کنند، تمرکز حواس است.

شاید تعجب کنید، تمرکز حواس؟ بله شرکت های بزرگ دنیا دوره های آموزشی پیشرفته تمرکز حواس را برای کارمندان شان در نظر می گیرند، مربی های خصوصی می گیرند، مرخصی های آموزشی می دهند، جوایز بزرگی را در نظر می گیرند تا بتوانند تمرکز حواس کارمندان شان را افزایش دهند.

تمام این شرکت های بزرگ دریافته اند با استفاده از قوانین تمرکز حواس می توانند در کوتاه مدت و بلند مدت شاهد پیشرفت های چشمگیر شرکت باشند و سود های بسیار زیادی را از آن شرکت کنند. پس بی دلیل نیست که برای این کار هزینه زیادی می کنند.

 

تمرکز حواس به چه معنی است :

کسانی که تمرکز حواس بالایی دارند نسبت به محیط اطرافشان بسیار هوشیارتر واکنش نشان می دهند. این افراد معمولا نه در حال فکر کردن به گذشته هستند، نه فکر کردن به اتفاقات پیش نیامده در آینده. فقط در زمان حال هستند بنابراین همیشه عملکرد بهتری نسبت به سایر افراد دارند.

تصور کنید در یک روز پر هیاهو در خیابان در حال قدم زدن هستید، آلودگی صوتی شدیدی در اطرافتان حکم فرمایی می کند. صدای بوق ماشین، صدای فریاد های راننده تاکسی، صدای بچه مدرسه ای ها و…

ناگهان تمام صداها قطع می شوند. دنیای اطرافتان در سکوتی غریب فرو می رود.

چشم هایتان تیز تر می شود. می توانید هر چیزی را با دقت نگاه کنید و آنالیز کنید. قدرت آنالیز و حل اتفاقات در ذهن شما چندیدن برابر می شود و….

گران قیمت ترین قوانین تمرکز حواس

این اتفاقی است که برای کسانی که تمرکز حواس دارند می افتد. آیا الان هزینه های میلیون دلاری شرکت ها بزرگ برای افزایش تمرکز حواس کارمندان شان توجیح پذیر تر نشد؟

 

Ellen Langer روانشناس دانشگاه هاروارد :

تمرکز حواس، روندِ توجه آگاهانه به چیزهای جدید است؛ وقتی اینکار را میکنید، شما در زمان حال زندگی میکنید و باعث میشود نسبت به مناظر و مفاهیم حساس تر شوید…
تمرکز حواس، در عین حال انرژی زا است؛ مصرف کننده انرژی نیست. شما به داشتن تمرکز حواس میتوانید مسائل را راحت تر حل کنید و با تجمع انرژی بیشتری پیشروی کنید.

 

گران قیمت ترین قوانین تمرکز حواس

آیا تمرکز حواس برای پیشرفت و موفقیت ضرروی است :

اگر بخواهم از اهمیت تمرکز حواس بالا صحبت کنم، گمونم می توانم تا آخر هفته برایتان صبحت کنم اما فقط به این جمله بسنده می کنم که اگر بخواهید در زندگی شخصی و یا کسب و کارتان تغییرات بزرگی بوجود آورید و شاهد پیشرفت های چشمگیر باشید حتما تمرکز حواس بالا برای شما ضرروی است.

آیا آماده اید با قوانین طلایی تمرکز حواس آشنا شوید؟

 

قانون اول | هر روز صبح زمان را متوقف کنید :

در سال ۲۰۱۴ در نشریه سایکونئوروداکرینولوژی نتیجه تحقیقاتی جالب منتشر شد؛ داوطلبانی که روزانه ۲۵  دقیقه تمرین کرده بودند تا تمرکز حواس بالایی داشته باشند، استرس و اضطراب کمترین در طول روز احساس میکردند.

برای این منظور، کافیست در طول روز به مدت ۲۵ دقیقه (ترجیحا اول صبح) کاملا متقوف شوید. افکارتان را از فکرهای روزانه، آینده و گذشته خلاص کنید.

به مدت ۲۵ دقیقه اصلا به هیچ چیز خاصی فکر نکنید. نه به این فکر کنید که امروز قرار است چه کار کنید؟ نه به این فکر کنید فردا چه قرار مهم کاری دارید؟ یا اصلا دیروز چه اتفاقی افتاد؟ … هیچ ! سکوت مطلق و فقط به ساعت یا منظره ای خیره شوید و سعی کنید به مدت ۲۵ دقیقه متوقف شوید.

پس از ۱۰ دقیقه تمرین، کم کم فقط افکار بزرگ تر را قبول کنید. مثلا خودتان را در ۱۰ سال آینده همانطور که دوست دارید باشید ببینید. وارد جزییات نشوید، به این فکر نکنید که چطور به آنجا خواهید رسید، فقط آنچه را که میخواهید فکر کنید.

و کم کم در ۵ دقیقه پایانی، تصویری بزرگ از امروزتان در ذهن داشته باشید، تصویری از خودتان در آخر روز و لبخند رضایت بر لبانتان که نهایت استفاده را از روزتان بردید

 

قانون دوم | یکی برای همه، همه برای یکی :

یکی از سخت ترین مراحل کار این قسمت است. باید سعی کنید در زمان واحد فقط به یک چیز فکر کنید.

اگر عینکی وجود داشت که می توانستید با آن افکار ذهن مردم را ببینید متوجه می شدید که در یک زمان به صدها و یا هزاران موضوع فکر می کنند و همین امر باعث بهم ریختگی شان می شود. احساس می کنند استرس دارند، نگران هستند، چیزی را گم کرده اند، خوشحال نیستند !

می دانید بزرگترین دشمن شما کیست؟ تلویزیون و تلفن همراه شما ! زمانی که به سراغ یکی از شبکه های اجتماعی می روید با هزاران تصویر و تبلیغ مواجه می شوید که اطلاعات غیر ضرروی را از طریق چشمان تان وارد ذهن تان می کند. اینجاست که کارتان تمام است! باید با تمرکز حواس خداحافظی کنید.

 

جملات انگیزشی

قانون سوم | چند ساعتی بیشر در روز زنده بمانید :

صبح که به محل کارتان می روید مجبورید تلفن ها را جواب دهید؟ آیا کلی ایمیل است که باید آن ها را چک کنید؟ باید سوالات کارمندان تان را پاسخ دهید و…. تمام این کارها باعث می شود تمرکز حواس تان بشدت پایین بیاید.

اینجاست که شما باید یک زنگ تفریح به خودتان بدهید. تلفن همراه تان را کنار بگذارید، صدای زنگ تلفن اتاق تان را خاموش کنید، به بالکن اداره بروید، یا حیاط یا حتی خیابان و فقط از منظره و بودن در فضای حال لذت ببرید.

قانون شماره سه خیلی ساده است، شما در یک محیط باز باید بنشینید و هیچ کاری نکنید، فقط برای مدتی پس از سخت کار کردن، به ذهن تان اجازه دهید آرام بگیرد تا دوباره شروع کنید.

 

قانون چهارم | دیگران در اطراف شما هستند :

تمرکز حواس چیزی نیست که فقط به شما و خودِ خودتان مربوط باشد؛ بلکه افرادی که در اطراف تان هستند هم در اهمیت آن دخیل اند.

شاید جالب باشد اگر بدانید که کمک کردن و انجام لطفی در حق دیگران باعث میشود احساس خوب و انرژی در شما بیشتر شود.

در تحقیقات جالب دانشگاه سان دیِگو، که بعدا در PLOS one منتشر شد، افرادی که تمرکز حواس زیادی داشتند و تمرینات فوق را انجام داده بودند در اتوبوس تمایل بیشتری داشتند تا جای خودشان را به افراد مسن یا خانم های باردار بدهند.

با تمرین تمرکز حواس، نه تنها خودتان از خودتان احساس رضایت بیشتری خواهید داشت بلکه این حس را به دیگران نیز منتقل میکنید.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *