گرفتاری های فکری یک کارآفرین

گرفتاری های فکری یک کارآفرین و راز های خلاصی از آن

مطمئن هستم شما یک کارآفرین هستید و از نوع فوق العاده آن چون در حال خواندن این مقاله هستید.

دنیای یک کارآفرین، دنیای پر پیچ خمی است که خبری از یک سال بعد و یا حتی دو ماه بعد هم نداریم اما با این حال تمام تلاش مان را می کنیم تا به هدف مان برسیم و برایمان مهم نیست چه اتفاقی قرار است بیافتد، هر چه که باشد پشت سر می گذاریم اش تا به موفقیتی که لیاقتش را داریم برسیم.

شاید خیلی هاتون جمله معروف زیگ زیگلارِ را شنیده باشید : انتظار بهترین ها را داشته باش و برای بدترین ها آماده باش.  شاید خیلی مصمم و پر تلاش به کارتان ادامه می دهید اما همه چیز خوب از آب در نمی آید. شما تلاش تان را می کنید حتی روزهای تعطیل مشغول به کار هستید و بیشتر از هر کسی دیگری که می شناسید کار می کنید اما پیشرفتی حاصل نمی شود. انگار کسی چوب لای چرخ تان گذاشته است.

اگر این شرایط را دارید باید بهتان تبریک بگویم چون در مسیر درستی هستید و این را بدانید که کاملا طبیعی است در بعضی ماه ها نمی توانید با توجه به انتظاری که از خودتان دارید، تلاش کنید. این ها روند رشد زندگی یک کارآفرین است.

بسیاری از کارآفرینان وجود دارند که همین احساس شما را داشته اند اما نه یک ماه و یا نه شش ماه بلکه سال ها با این گرفتاری ها دسته و پنجه نرم کرده اند اما بعد از مدتی به موفقیت و ثروتی رسیده اند که حتی خودشان باورشان نمی شد.

 

جملات انگیزشی

این مقاله برای دورانی است که به عنوان یک کارآفرین سخت کار می کنید اما نتیجه نمی گیرید:

زمانی که در ابتدای راه کارآفرینی باشید قطعا با این مشکلات ذهنی روبرو می شوید و بعد از مدتی احتمال دارد فکر های منفی به سراغ تان بیاید، آن دسته از فکر ها که به شما می گویند تو موفق نمی شوی! هر چقدر هم مثبت اندیش باشید به دلیل شرایط سختی که در اول راه وجود دارد احتمال گرفتار شدن به افکار منفی وجود دارد اما بدانید اگر این افکار قدرت بگیرند باعث می شوند نتوانید آخرین کلنگ تان را بزنید، آن کلنگی به گنج می خورد.

بسیاری از کارآفرینان را در دفتر دیده ام که می گفتند به جایی رسیدند که توان برآورد هزینه خانواده شان هم نداشتند، محتاج یک شام شب شده بودند. و کار آفرینی را دیدم که برای ادامه راه مجبور شده بود النگوی دختر کوجکش را نیز بفروشد. اما امروز که با همدیگر صحبت می کنیم واقعا لذت بخش است.

با یکی از این کارآفرینانی که زمانی محتاج شام شب اش بود، هفته پیش در ویلای اختصاصی اش در چالوس مشغول خوردن شام بودیم. هوا بشدت بارانی بود و زمانی که از پنجره بزرگ ویلا به دریا خیره شده بودیم بهش گفتم یادت است پارسال همین موقع بود که آرزوی داشتن ۵ میلیون تومان را داشتی، خندید و گفت : شرایط آن موقع بقدری سخت بود که فکر نمی کردم هیچگاه تمام شود

این شرایطی که شما الان دارید همه ما زمانی داشتیم اما اطمینان می دهم روزی می رسد که نتیجه همه تلاش هایتان را یکجا دریافت می کنید. بهتر است بدانید در طول مسیر ما باید یک سری از طرز تفکر ها را به دور بریزیم.

 

جملات انگیزشی

۱-طرز تفکر، من هرگز نباید شکست بخورم را دور بریزید :

اکثر افرادی که شروع به کارآفرینی می کنند و هیچگاه موفق نمی شوند یک وجه مشترک داشتند. همه آن ها بر این باور بودند که هیچ گاه نباید شکست بخورند. بگذارید خیالتان را راحت کنم، امکان ندارد در طول مسیر شکست نخورید. اما باید بدانید همین شکست ها هستند که مسیر موفقیت شما را شکل می دهند.

«اگر از شکست تان درس بگیرید، هیچوقت شکست نخواهید خورد» زیگ زیگلار

زمانی که به این باور برسید شکست ها چقدر برای کار شما مفید هستند، دیگر از شکست خوردن ناراحت و نگران نمی شوید چون شکست ها به ما نشان می دهند که از این راه ها نمی شود به موفقیت رسید باید راه دیگری را انتخاب کنیم.

 

جملات انگیزشی

۲-اسیر منفی بافی نشوید :

آیا تا به حال کتاب «راز» را مطالعه کردید؟ بله… دقیقا همان کتابی که به شما میگوید به هرآنچه فکر کنید میتوانید در زندگی بدست آورید؛ خب شاید این کتاب را یک کتاب تخیلی در نظر بگیرید اما اگر فقط یک چیز درست راجع به این کتاب باشید این است که این کتاب به شما نشان می‌دهد که چطور یک فکر منفی می‌تواند به یک زندگی منفی ختم شود !

شاید بگویید چطوری می توان مثبت اندیش بود در صورتی که تمام زندگی تان در خطر است. دقیقا در این موقع است که باید از خودتان بپرسید : کدام قسمت از این مسئله هنوز کامل نشده است ؟ مشکلات و گرفتاری ها مانند تکه های پازل هستند اگر آن ها را به خوبی بچینید متوجه خواهید شد یک تصویر زیبا درست کرده اند.

اگر الان مشکلات زیادی دارید، به این معنی است که اوایل راه هستید و گرنه آخر مسیر بسیار زیبا و ستودنی است. زمانی که من کارم را شروع کردم می دانستم باید سخنرانی های متعددی انجام بدهم اما تا آن زمان که اصلا کسی من را نمی شناخت! پس تصمیم گرفتم اولین سخنرانی ام را در صف نانوایی انجام بدهم، سپس دومین تمرین سخنرانی ام در آسانسور با حضور ۴ نفر انجام دادم تا جایی رسید که در سمینار ها برای صد ها نفر امروز سخنرانی می کنم.

«شکست یک اتفاق است، نه یک شخص. دیروز همان دیشب به پایان رسید.» زیگ زیگلار

 

سه رازی که زمان مواجه با نگرانی و ناراحتی باید بدانید :

  1.  در هر چیزی به دنبال خوبی باشید
  2.  نگرانی در رابطه با همه چیز را متوقف کنید. این مسئله هیچ کمکی به شما نمی‌کند
  3. یک جهان مثبت بسازید و در آن زندگی کنید

 

جملات انگیزشی

۳- اسیر ترس و عصبانیت نشوید :

به عنوان یک کارآفرین شاید احساس کنید تمام سختی ها و چالش ها فقط برای شما اتفاق می افتد اما حتی منعطف ترین کارآفرینان نیز زمانی در مسیر خود دچار یاس و سرخوردگی شده اند. باید بدانیم ریشه عصبانیت در ترس است و زمانی بوجود می آید که این سوال های مخرب را از خودتان بپرسید :

  • چرا کسب و کار من آنطور که فکر می‌کردم پیشرفت نکرده است؟
  • چطور به استانداردهای مشتریان مورد هدفم خواهم رسید؟
  • چرا کسب و کار من مورد توجه قرار نمی‌گیرد؟

زمانی که در حالت عادی این سوالات را از خودتان بپرسید باعث ایجاد ترس و عصبانیت می شود اما اگر بخواهید از زاویه دیگری به این قضیه نگاه کنید می توانند مثبت هم باشند. به طور مثال چرا کسب و کار من مورد توجه قرار نگرفته است ؟ آیا کاری است که بتوانم بهتر انجام بدهم تا چنین اتفاقی بیافتد؟ آیا به اندازه کافی بازاریابی انجام داده ام؟ آیا کتابی یا سمیناری در این رابطه است که باید شرکت کنم؟ و…

«من می توانم شکست را بپذیرم چرا که هر کسی بالاخره در چیزی شکست می‌خورد. اما تلاش‌ نکردن را نمیتوانم بپذیرم.»  مایکل جوردن

حواستان باشد تنهای عاملی که شکست شما را تظمین می کند، گرفتاری های ذهنی و افکار منفی تان هستند و گرنه ممکن نیست شکست بخورید. به شما اطمینان می دهم.
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *