۹ عادت ثروتمندان خودساخته

۹ عادت ثروتمندان خودساخته

اگر امروز نگاهی به جامعه کنیم متوجه می شویم دو دسته آدم وجود دارد، دسته اول مردم عادی ، دسته دوم ثروتمندان خودساخته. کسانی که برای ساخت آینده می جنگند و موفق می شوند. مطمئن هستم شما جز دسته دوم هستید چون در حال مطالعه این مقاله هستید.

در این چند سال اخیر بیشتر وقتم را صرف مطالعه روی ثروتمندان خودساخته کردم، هم نمونه های خارجی را بررسی می کردم و هم نمونه های ایرانی. نکته ای که برایم خیلی جالب بود، این بود که اکثر این افراد وجه مشترکات زیادی با همدیگر داشتند که من بهشان می گویم عادت! امروز با اشتیاق می خواهم این ۹ عادت مشترک ثروتمندان خودساخته را با شما در میان بگذارم.

۹ عادت ثروتمندان خودساخته :

۹ عادت ثروتمندان خودساخته

عادت اول – صبح بسیار زود بیدار می شوند:

برای من جالب بود که می دیدم اکثر این افراد صبح ها ساعت ۵ بیدار می شدند. در ابتدا برایم کمی عجیب به نظر می رسید به خاطر همین پرسیدم دلیل این کار چیست : پاسخ خیلی جذاب و تکان دهنده بود.

اکثر مردم صبح ها از رختخواب بیرون می آیند و طبق عادت به محل کار خودشان می روند و بدون برنامه خاصی شروع به فعالیت می کنند تا زمانی که نوبت خوردن ناهار می رسد. ناهار را که می خورند کمی بی رمق می شوند و بازده کاری شان تقریبا به صفر می رسد. همین طور در محل کار مشغول می مانند تا ساعت ۵ یا ۶ عصر که به خانه هایشان بازگردند، بدون اینکه روز متفاوتی را خلق کرده باشند یا پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

اما ثروتمندان خودساخته صبح ها ساعت ۵ بیدار می شوند و سعی می کنند قسمت مهم و بزرگ برنامه روزانه شان را تا ساعت ۹ صبح به اتمام برسند! این قضیه به قدری برای من جالب بود که نتوانستم امتحانش نکنم. خیلی ساده به شما بگویم نتیجه غیر قابل باور است، از زمانی که هر روز صبح ساعت ۵ بیدار می شوم احساس می کنم به جای ۲۴ ساعت به من ۳۶ ساعت زمان در روز داده اند! بازده کاری ام تقریبا ۳ برابر شده است.

 

عادت دوم – دوش آب سرد اول صبح:

زمانی که صبح ساعت ۵ بیدار می شوید، شاید هنوز کمی خواب آلود باشید و انرژی لازم را برای شروع یک روز طوفانی نداشته باشید بهترین راه استحمام با آب سرد است. اکثر مردم ترجیح می دهند با آب داغ این کار را انجام دهند اما آب گرم هیچ گاه انرژی لازم را برای شروع یک روز طوفانی عالی را به شما نمی دهد.

اصلاً مهم نیست که این کار تا چه اندازه ممکن است دشوار باشد، یک ثروتمند خودساخته یک دوش آب سرد خواهد گرفت. بقیه ممکن است او را به چشم یک دیوانه ببینند اما او با سطح فکر انسان‌های متوسط آشنا است.

 

عادت سوم – یک ساعت مطالعه روزانه:

یک فرد عادی شاید سالانه بیش از یک کتاب مطالعه نکند اما تمام ثروتمندان خودساخته حداقل سالی ۵۰ الی ۶۰ کتاب مطالعه می کنند. باید قبول کنیم که هیچ چیز با ارزش تر از این نیست که تجربه ساله ها تحقیق و مطالعه یک نفر را در قالب یک کتاب بتوانیم بخوانیم. اگر این کار را نکنیم مجبور هستیم خودمان تمام مسیر را تجربه کنیم و بعضی از تجربه ها بقدری برای ما گران تمام می شود که به سختی می توانیم روی پای خودمان دوباره بیاستیم.

من به شخصا روزی دو بار مطالعه می کنم، یک بار اول صبح هنگام صبحانه خوردن ( که بسیار کار لذت بخش و شیرینی است ) و یک بار هم زمانی که شب به تختم می روم. به جای اینکه بشینم ساعت ها به شیرین کاری ملت در اینستاگرام نگاه کنم، مطالعه می کنم. به شما هم پیشنهاد می کنم فقط یک هفته این رویه را امتخان کنید تا شاهد تاثیرات چشم گیرش در زندگی تان باشید.

 

۹ عادت ثروتمندان خودساخته

عادت چهارم – وظایف روزانه خود را تکمیل می کنند:

اکثر ثروتمندان خودساخته ای که من در این چند سال دیدم، یک دفترچه یادداشتی همراه خود داشتند که تمام مواردی که باید در طول روز انجام می دادند را درون آن نوشته بودند و هیچ کاری در طول روز انجام نمی دادند مگر اینکه به نوشته های این دفترچه یادداشت عمل کنند.

جالب است با اینکه امروز هزاران مدل موبایل، تبلت و برنامه کامپیوتری برای این کار وجود دارد، باز هم از دفترچه یادداشت استفاده می کردند.

 

عادت پنجم – وقت خود را تلف نمی کنند:

مردم عادی در سراسر جهان وقت بیشماری را صرف موبایل شان و تماشای تلویزیون می‌کنند. محال است که یک ثروتمند خودساخته را حین تماشای تلویزیون در خانه ببینید. آن‌ها اسیر این وسوسه‌ها نمی‌شوند.

تنها زمانی که آن‌ها از تلفن خود استفاده می‌کنند هنگامی است که مشغول انجام کار با آن هستند. اگر چه بخش اعظمی از انسان‌ها وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی تلف می‌کنند، در همین حال ثروتمند خودساخته مشغول تکمیل وظایف خود هستند. آن‌ها دائما در حال سریع‌تر شدن و قوی‌تر شدن هستند.

ثروتمندان خودساخته از ذهن شان به عنوان یک دارایی برای تولید ثروت و موفقیت بهره می‌برند. آنها ذهن شان را درگیر کلیپ رقص آقای ایکس یا رقص جالب یک سگ نمیکنند… آنها با سرکوب هوس‌ها و تمایلات خود از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند. آن‌ها هرگز گوشی خود را بر نمی‌دارند مگر اینکه به آن احتیاج داشته باشند.

ثروتمندان خودساخته میدانند که چه چیز در جهان در حال وقوع است و اما خود را درگیر اخبار گوناگون نمی‌کنند و تمرکز خود را به طور ۱۰۰ درصد بر روی توسعه‌ی کسب و کار خود، زندگی خود و تسلط بر مهارت‌های جدید خودشان متمرکز می‌کنند.

 

عادت ششم – غذای سالم مصرف می کنند:

اکثر مردم هر چیزی را که احساس کنند خوشمزه است می خوردند و کاری به اتفاقات بعد از آن ندارند بخاطر همین است اگر سری به شکبه های اجتماعی بزنید میبیند مردم برای تفریح به فست فود ها می روند ! چه تفریحی کشنده ای!

اما اکثر میلیونرهای خودساخته برای اینکه بتوانند کارایی و بازده کاری خودشان را بالا ببرند کاملا با دقت غذای روزانه خودشان را انتخاب می کنند. منظورم این نیست که هر وعده خاویار می خورند، بلکه منظور این است که از خوردن غذاهای پر کالری خودداری می کنند چون بعد از خوردن این نوع غذاها احساس خواب آلودگی به شما دست می دهد.

 

۹ عادت ثروتمندان خودساخته

عادت هفتم – ورزش می کنند:

نمی خواهم شعار بدهم که ورزش خوب است. می خواهم یک تمرین را با همدیگر انجام دهیم تا متوجه تغییرات شوید. صبح ساعت ۵ بیدار شوید و یک گرمکن راحت بپوشید و به مدت ۴۵ دقیقه در خیابان بدوید. به خانه برگردید و یک دوش آب سرد بگیرید. صبحانه چای و یک عدد تخم مرغ و کمی گردو بخورید.

احساس می کنید بار دیگری متولد شده اید و می توانید هر کار غیر ممکنی را ممکن کنید! این کار را امتحان کنید و نتیجه را در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید.

 

عادت هشتم – اهداف خود را دیوانه وار دنبال می کنند:

یک کارآفرین خودساخته نمی‌خواهد که برای فرد دیگری کار کند. هر کدام از ما به شخصه شغل و پیشه‌ی خودمان را داریم. مردم عادی اگر راجع به این موضوع فکر کنند از ترس به لرزه می‌افتند. آن‌ها تصور می‌کنند که نگرش دیگران به آن‌ها متفاوت است. مردم از ترس اینکه چه خواهد شد و آیا از پس این کار برخواهند آمد یا نه فلج می‌شوند.

کارآفرینان به دنبال رویاهای خود می‌روند؛ حتی اگر بدانند که شکست می‌خورند. آن‌ها می‌خواهند تا سراسر زندگی خود را صرف دنبال کردن رویاهای خود کنند تا اینکه آن را برای ساختن رویاهای فرد دیگری صرف کنند. با هر روزی که می‌گذرد، در مهارت خود بهتر می‌شود.
هر فردی در این جهان می‌داند که به چه چیزی عشق می‌ورزد. این مسئله در باطن ما نهفته شده است. مردم عادی آن را در خود حبس می‌کنند اما ثروتمندان خودساخته به آن اجازه‌ی غرش می‌دهند.

 

عادت نهم – می ترسند اما به جلو گام بر می دارند :

خیلی ها گمان می کنند ثروتمندان خودساخته هیچگاه در طول مسیر نترسیدند اما دقیقا عکس این موضوع صادق است. اکثر روز ها آن ها از برداشتن گام بعدی می ترسند اما با این حال بر ترسشان غلبه می کنند و این کار را انجام می دهند. شجاعت ، نترسیدن نیست بلکه انجام کاری است که دیوانه وار از انجامش می ترسی!

اگر می خواهید این مسیر را بهتر بشناسید حتما توصیه می کنم این مقاله را بخوانید : ۱۰ چالش اساسی در زندگی یک کارآفرین
کانال تلگرام موفقیت

حسین صفوی

سخنران، نویسنده و مشاور بازاریابی و فروش
اگر می خواهید کسب و کارتان را تبدیل به ماشین ثروت آفرینی کنید باید فروشنده و بازاریاب عالی باشید و اینجا دقیقا جایی است که باید در آن حضور داشته باشید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *