موفقیت در بازاریابی محتوا

اندازه گیری میزان موفقیت در بازاریابی محتوا

می دانیم امروز چه کار خدماتی انجام دهیم و چه کسب و کار آنلاین داشته باشیم نیاز به تولید محتوا عالی داریم زیرا موثرترین روش برای موفقیت در کسب و کارمان، بازاریابی محتوا است.

 

موفقیت در بازاریابی محتوا

ست گادین می گوید: امروز تمام روش های بازاریابی مرده اند به جز بازاریابی محتوا.

یک فروشنده لوازم دکوراسیون داخلی زمانی می تواند بیشتر از تمام رقبا بفروشد که توانسته باشد محتوای عالی در این زمینه تولید کند. یک طراح لباس تنها زمانی موفق می شود که مردم محتوا او را بخوانند یا ببینند.

تولید محتوا این نیست که یک عکس در اینستاگرام بگذاریم و یا یک متن فلسفی در کانال تلگرام مان منتشر کنیم، تولید محتوا یعنی اینکه بتوانیم محتوایی در قالب مقاله، عکس، فایل صوتی، فیلم و یا هر چیز دیگری تولید کنیم که مخاطبانمان به آن ها نیاز دارند.

 

چرا اندازه گیری میزان موفقیت در بازاریابی محتوا مهم است :

بعد از مدتی که شروع به تولید محتوا می کنیم یک مسئله ای ذهن مان را درگیر می کند و این است که ما چقدر در این کار موفق بودیم.

آیا شاخص مدنظر شما از موفقیت بازاریابی محتوا، تعداد بینندگان یک تیزر تلویزیونی است؟ آیا شاخص مدنظر شما، تعداد فالور‌های اینستاگرام است؟ آیا شاخص مدنظر شما، میزان مطلق افزایش فروش شماست؟ آیا شاخص مد نظر شما، نسبت میزان ریالی افزایش فروش به میزان ریالی بودجه بازاریابی محتوا است؟

خب امروز می خواهم شاخص های اصلی سنجش میزان موفقیت در بازاریابی محتوا را با همدیگر بررسی کنیم.

 

شاخص اول | مصرف کننده محتوای شما چه می گوید :

من در کلاس های حضوری ام، تولید محتوا را به آشپزی تشبیه می کنم. می گویم در واقع شما یک غذا (محتوا) آماده کرده اید و پیش روی مهمان هایتان ( مخاطبین تان ) قرار می دهید.

طبیعتا دوست دارید نظرشان را بعد از خوردن غذا بدانید ! این موضوع درباره محتوای تولید شده نیز صادق است. ما دوست داریم بدانیم مخاطبمان بعد از خواندن مقاله و یا دیدن فیلم چه حسی دارد.

سحرخیز

ما از کامنت های بیشتر و تعداد لایک های بیشتر خوشحال می شویم چون احساس می کنیم محتوایی که تولید کردیم موثر بوده است.

آمارها به ما کمک می کنند که بدانیم چقدر خوب یا بد توانسته ایم محتوا تولید کنیم.

این آمار در اینستاگرام تعداد فالئور و یا لایک ها است. در یک تبلیغ تلویزیونی، تعداد بینندگان است و در وبسایت مان، تعداد بازدیدکنندگان.

 

شاخص دوم | میزان درگیر شدن مخاطب با محتوا Engagement :

خب شاید وبسایت ما بازدیدکنندگان زیادی داشته باشد اما چند نفر از بازدیدکنندگان واقعا تا آخر مقاله را می خوانند و یا اینکه یک ویدیو ما جقدر کامل می بینند. آیا تا آخرین دقیقه ویدیو را می بینند؟

ما با روش های مختلف مثل تبلیغ، سئو و… می توانیم ترافیک زیادی را روی وبسایت مان ایجاد کنیم اما مسئله مهم تر اینجاست که چند درصد از این افراد به لحاظ ذهنی با محتوای ما درگیر می شوند؟

به این شاخص Engagement می گویند.

من حسین صفوی اگر مقاله ای را می نویسم برایم بسیار مهم است که چند نفر مقاله را تا انتها می خوانند. اگر ببینم مقاله من برای کاربر سایتم جذاب نبوده است قطعا شیوه تولید محتوایم را تغییر می دهم.

 

موفقیت در بازاریابی محتوا

زیرا مهم نیست جه میزان ترافیک روی سایت ایجاد شده است، مهم این است که چند نفر از محتوای من استفاده کرده اند. زیرا اگر محتوایی که تولید می کنیم نتواند مخاطبین را جذب کند قطعا مشتری نیز نخواهیم داشت.

 

بسیاری از افراد نگران کپی شدن مطالب شان هستند و من همیشه به این افراد می گویم اگر مطلب شما کپی شد باید به خودتان تبریک بگویید چون توانسته اید محتوای عالی را تولید کنید و این نمونه بارز شاخص Engagement  است.

 

شاخص سوم | میزان تولید مخاطبین علاقه مند Lead Generation:

به طور مثال اگر شما یک بلاگ در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی خانه داشته باشید، بسیار برای تان مهم است که چند نفر روزانه از با شما تماس می گیرند.

هدف تولید محتوا و یا بازاریابی محتوا در نهایت فروش است. و زمانی که تواسته باشیم محتوایی را تولید کنیم که افراد علاقه مند را به حوزه کسب و کار خودمان جذب کنیم حال می توانیم انتظار تماس های تلفنی و یا سفارشات را داشته باشیم.

خب ما در وهله اول ترافیک خوبی را روی سایت مان ایجاد کردیم سپس شاهد نظرات و میزان درگیری کاربران با محتوای مان بودیم. حال اگر مخاطبین ما شروع به گرفتن تماس تلفنی، خرید اینترنتی و ..کردند یعنی از شاخص Lead Generation خوبی برخوارد هستیم.

خیلی ساده اگر بخواهم تعریف کنم یعنی میزان تبدیل شدن بازدیدکننده به یک علاقه مند

عکس نوشته انگیزشی

 

شاخص چهارم | میزان اجرا شدن هدف نهایی Final Action Generation :

همانطور که پیشتر اشاره کردم هدف نهایی بازاریابی محتوا این است که بازدیدکننده را از مرحله صفر به مرحله یک خریدار برسانیم.

بعضی وقتها آنقدر سرگرم مراحل بالا می شویم که فراموش می کنیم برای چه محتوا تولید می کنیم.

به طور مثال فردی را در نظر بگیرید آموزشگاه زبان دارد و هدف نهایی او از تولید محتوا، ثبت نام کردم مردم در کلاس هایش است.

یک صفحه اینستاگرام راه اندازی می کند و مشغول به تولید محتوا در آن می شود به مرور زمان که تعداد فالئور هایش بیشتر می شود احساس بهتری پیدا می کند.

ممکن است این فرد، به تدریج آنقدر سرگرم این اعداد و ارقام شود که فراموش کند برای چه به اینستاگرام آمده است. او در نهایت اقدام می‌خواهد. اقدام یعنی پولی که مردم برای ثبت نام واریز می‌کنند. اگر این اتفاق نیفتد، او عملاً شکست خورده است.

فراموش نکنیم که بازاریابی حوزه‌ی جذابی است و کم نیستند کسانی که هدف بازاریابی را در میان زرق و برق ابزارها و بازیچه‌های آن فراموش می‌کنند.

در گروه تلگرام ما می توانی عضو شوی و هر سوالی که داری بپرسی.

من کمک می کنم تا بتوانی مشتریانی را پیدا کنی که همین الان خواهان خرید محصولت هستند و هیچ مشکلی در پرداخت هزینه آن ندارند حتی اگر دو برابر قیمت رقیبت باشد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *