تبلیغ نویسی

راز تبلیغ نویسی: در حالت مستی بنویس، در هوشیاری ویرایش کن، دیوانه وار بخوانش

این راز تبلیغ نویسی سال ها فاش نشد تا اینکه همینگوی ( نویسنده ) در یک شب پاییزی در جمع دوستانش تصمیم گرفت آن را فاش کند.

جای تعجب نیست که چقدر نویسندگی به تبلیغ نویسی نزدیک است.

هر دو این افراد می فروشند. یکی داستان را و دیگری محصول را…

و وجه مشترک هر دو در این است که همیشه برای نوشتن اولی کلمات ساعت ها وقت می گذارند اما دریغ از یک جمله خوب!

اگر تبلیغ نویس باشی قطعا این مشکل را تجربه کرده ای. ساعت ها به صفحه سفید کاغذ خیره می شوی بدون اینکه حتی توانسته باشی یک تیتر بنویسی.

 

من هم تا یکی و دو سال پیش دقیقا همین مشکل را تجربه می کردم اما نقل و قولی از Jim Rutz شنیدم که می گفت همینگوی راز نوشتن قهرمانانه را در یک شب فاش کرده بود. آن راز این بود:

در مستی بنویس، در هوشیاری ویرایش کن، مثل بیمارهای وسواسی بارها آن را با صدای بلند بخوان.

البته معنی این جمله واقعا این نیست که یک بطری مشروب بخوری و بعد بشینی تبلیغ بنویسی ! معنی این جمله این است که مثل افراد مست شروع به نوشتن کن. حالا این یعنی چی؟

یعنی بدون اینکه بخواهی خوب بودن و یا بد بودن جملات را چک کنی و حتی یک نگاهی به جملات پیشین بیاندازی فقط بنویس…هر چیزی که ذهنت بهت اجازه می ده را روی کاغذ بیاور.

و در مرحله بعد با دقت فراوان شروع به ویرایش آن کن.

خب طبیعی است که کلمات زیادی را اشتباه بنویسی یا اینکه نگارش ها را رعایت نکنی چون در مرحله اول هدف فقط نوشتن بوده است. پس در این مرحله تمام مشکلات کلمات یا جملات پیشین را باید درست کنی.

اکثر افراد تا همین جا بیشتر جلو نمی روند. یعنی متن را می نویسند و بعد از آن یک بار ویرایشش می کنند اما تبلیغ نویس حرفه ای روز ها همان متن را با صدای بلند می خواند.

چرا؟

چون اگر زمانی که متن را با صدای بلند می خواهی احساس کردی جمله روان نیست آن را از نگارش کنی یا شاید هم مجبور باشی نصف بیشتر تبلیغ نویسی را تغییر دهی.

 

چرا انقدر در نوشتن یک تبلیغ وسواس به خرج می دهم:

حقیقت این است که اگر تبلیغ خوب باشد چندین برابر حالت معمول می توان پول ایجاد کرد حالا به نظر خودت آیا واقعا نمی ارزد که چندین ساعت یا چندین روز بیشتر وقت صرف اصلاح تبلیغ کرد؟

اینجا می خواهم چند کتاب غیر مرتبط با تبلیغ نویسی را معرفی کنم که خواندن آن باعث می شود خیلی خیلی در تبلیغ نویسی قوی بشوید.

اولین کتاب، کتاب کوری است. یک شاهکار بی بدیل که حتما پیشنهاد می کنم آن را بخوانید.

 

دومین کتاب هم، کتاب پدرخوانده است که اگر یک بار این کتاب را دستتان بگیرید امکان ندارد آن را زمین بگذارید…این کتاب ده ها برابر فیلم آن زیباتر و پر رمز و راز تر است.

 

خواندن رمان برای یک تبلیغ نویس بسیار مهم است چون کمک می کند تا ذهنش باز تر شود و بتواند آزادانه تر به موضوعات فکر کند و حد و مرزهایی که برای خود ساخته است را به یک باره تخریب کند.

 

 

من کمک می کنم تا بتوانی مشتریانی را پیدا کنی که همین الان خواهان خرید محصولت هستند و هیچ مشکلی در پرداخت هزینه آن ندارند حتی اگر دو برابر قیمت رقیبت باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *